Trwa ładowanie...

Tak pachnie rak. Natychmiast zgłoś ten objaw lekarzowi

 Katarzyna Prus
28.01.2023 06:19
Przykry zapach z ust może świadczyć nawet o nowotworze
Przykry zapach z ust może świadczyć nawet o nowotworze (Adobe Stock)

Nieświeży oddech nie zawsze świadczy o braku higieny jamy ustnej. Problem może być znacznie poważniejszy i zwiastować chorobę, która wymaga szybkiej diagnozy. W ten sposób mogą się objawiać problemy z sercem i nerkami, a nawet nowotwory.

spis treści

1. Chorobę można rozpoznać po oddechu

Nieprzyjemny zapach z ust może sygnalizować różne choroby. Niestety łatwo go zlekceważyć i skojarzyć z niewystarczającą higieną jamy ustnej. Tymczasem przyczyną może być nawet nowotwór.

Nieprzyjemny oddech może zwiastować chorobę
Nieprzyjemny oddech może zwiastować chorobę (Getty Images)
Zobacz film: "Nieoczywiste objawy raka trzustki, które ignorujemy"

Nieświeży oddech może sygnalizować m.in. problemy z przewodem pokarmowym, w tym chorobę refluksową, a także problemy z nerkami. U pacjentów z mocznicą, czyli zaawansowaną postacią niewydolności nerek może pojawiać się charakterystyczny zapach amoniaku z ust lub potu.

To również symptom problemów związanych z jamą ustną i zębami np. próchnicą, a także zapalenia zatok czy patologii dotyczących migdałków.

Charakterystyczny zapach można też wyczuć od osób, które zmagają się z cukrzycą. Dotyczy to pacjentów z zaawansowaną chorobą (faza kwasicy ketonowej). Pojawia się wówczas bardzo charakterystyczny zapach zgniłych jabłek. To wina acetonu, którego poziom wzrasta w związku z zaburzeniem procesów metabolicznych.

2. Zapach nowotworu

Po nieprzyjemnym oddechu można też rozpoznać chorobę nowotworową, więc takich symptomów nie wolno lekceważyć. Metaliczny zapach może wskazywać na raka płuc lub inny rodzaj raka, który dał przerzuty do płuc. Z kolei zapach pleśni może wskazywać na raka płuc lub gardła, a stęchlizny - na raka wątroby lub nerek.

3. Nieświeży oddech a choroby serca

Specyficzny oddech może być również związany z niewydolnością serca. Badanie z 2013 roku opublikowane w "Journal of the American College of Cardiology" wykazało, że pacjentów z niewydolnością serca można zidentyfikować za pomocą testów oddechowych.

- Pamiętajmy, że wcześnie wykryty problem ma większe szanse na leczenie. Nie dopuszczamy wówczas do powikłań, a nawet pozornie banalna próchnica może mieć poważne konsekwencje jak chociażby choroby serca - zwracał uwagę w rozmowie z WP abcZdrowie Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze