Trwa ładowanie...

Tak wygląda uczulenie na zimę. To rzadki rodzaj alergii

Avatar placeholder
18.10.2019 11:43
Tak wygląda uczulenie na zimę. To rzadki rodzaj alergii
Tak wygląda uczulenie na zimę. To rzadki rodzaj alergii (Facebook)

Uczulenie na zimę naprawdę istnieje. Gdy chory na kontakt z zimnem, pojawiają się objawy alergii. Są szczególnie dokuczliwe i niebezpieczne, gdy na dworze jest mróz. Przekonał się o tym 7-letni Tommy Leitch.

1. Uczulenie na zimę

W okresie zimowym Tommy Leitch jest hospitalizowany każdego miesiąca. Chłopiec cierpi na rzadkie schorzenia, które powodują, że jego skóra reaguje alergicznie na zimno. To pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy.

Gdy ciało chłopca wystawione jest na działanie zimna, pojawiają się objawy, takie jak obrzęk, bąble na całym ciele. Do tych objawów dołączają wymioty i problemy z oddychaniem.

U dziecka może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który jest stanem zagrożenia życia. Jego matka, Abigail McDonald, nieustannie obawia się, że gdy pojawia się objawy alergii, syn nie dostanie lekarstw na czas.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Sprawę pogarsza fakt, że chłopca nie można rozgrzać, np. owijając go w koc, ponieważ ciepło również wywołuje u niego reakcję alergiczną.

Pokrzywka - zdjęcia
Pokrzywka - zdjęcia

Pokrzywka powstaje szybko i zanika bez śladów po kilku lub kilkunastu godzinach.

zobacz galerię

2. Pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy

McDonald po raz pierwszy zauważyła niewielką wysypkę na głowie Tommy'ego, gdy miał pięć lat.

"Myślałam, że to tylko infekcja wirusowa, ale następnego ranka był pokryty wysypką od stóp do głów. Skarżył się na bóle brzucha i miał opuchniętą twarz. Natychmiast zabraliśmy go do szpitala. Otrzymał leki przeciwhistaminowe i adrenalinę. Następnie skierowano nas do dermatologa, który zdiagnozował u niego pokrzywkę z zimna i obrzęk naczynioruchowy".

W większości przypadków przyczyny pokrzywki są nieznane, jednak może być wywołana przez ciepło, zimno, tarcie, nacisk na skórę, słońce, a nawet wodę.

Szacuje się, że pokrzywka wywołana zimnem stanowi około 1-3 proc. procent wszystkich przypadków pokrzywki. Objawy mają charakter bąbli przypominających te, które pojawiają się po oparzeniu pokrzywą, lub obrzęku w miejscach narażonych na ochłodzenie. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych i unikaniu kontaktu z zimnem.

Obrzęk naczynioruchowy (obrzęk Quinckego) to rodzaj reakcji alergicznej podobnej do pokrzywki, ale o znacznie głębszej lokalizacji. Obrzęk występuje pod skórą, na przykład wokół oczu, warg, a czasem rąk, stóp i języka. Leczenie przebiega podobnie jak w przypadku pokrzywki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze