Trwa ładowanie...

Taninal – skład, działanie, wskazania i dawkowanie

Avatar placeholder
22.09.2021 12:19
Taninal to lek stosowany w przypadku biegunki i zatrucia pokarmowego.
Taninal to lek stosowany w przypadku biegunki i zatrucia pokarmowego. (adobestock)

Taninal to preparat o działaniu przeciwbiegunkowym. Zawiera połączenie garbników - kwasu taninowego (taniny) z białkiem - albuminą. Dzięki temu substancja czynna może działać dopiero w jelicie, a produkt nie wywiera silnego działania drażniącego na błonę śluzową żołądka. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania Taninalu? Jak go zażywać?

spis treści

1. Co to jest Taninal?

Taninal to preparat w postaci tabletek o działaniu przeciwbiegunkowym. Stosuje się w leczeniu biegunki oraz w przypadku zatruć pokarmowych.

O biegunce mówi się, gdy dochodzi do oddawania stolca o nadmiernie luźnej konsystencji (półpłynnego, płynnego lub wodnistego stolca) ze zwiększoną częstotliwością, to jest trzy lub więcej razy na dobę.

Zatrucie pokarmowe to ostre i gwałtowne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które objawiają się nudnościami, wymiotami, bólami brzucha oraz najczęściej także biegunką i gorączką. Te pojawiają się w niedługim czasie po spożyciu żywności skażonej drobnoustrojami lub wytwarzanymi przez nie toksynami. Równie szybko ustępują.

2. Działanie i skład Taninalu

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Preparat Taninal można kupić bez recepty. Opakowanie zawiera 20 tabletek. Jego cena wynosi kilka złotych.

Jedna tabletka preparatu Taninal zawiera:

  • substancję czynną: białczan taniny (Tanninum albuminatum) 500 mg,
  • substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana, sól sodowa karboksymetyloskrobi, powidon, talk.

Jak działa Taninal? Substancją czynną Taninalu jest białczan taniny, to jest połączenie taniny, która jest zaliczana do garbników z białkiem - albuminą.

Tanina, dzięki połączeniu z białkiem, uwalnia się dopiero w jelicie cienkim, pod wpływem enzymu trawiennego pankreatyny. Tam działa ściągająco, przeciwzapalnie oraz bakteriostatycznie, a także przeciwbiegunkowo (wiążąc toksyny bakteryjne).

Ponadto hamuje drobne krwawienia z uszkodzonych naczyń włosowatych śluzówki jelit. Nie działa drażniąco na błonę śluzową żołądka.

3. Stosowanie i dawkowanie leku Taninal

Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Należy go przyjmować pomiędzy posiłkami i stosować do czasu ustąpienia objawów. Tabletki trzeba wycisnąć z blistra, po zażyciu popić wodą. Przyjmuje się, że dorośli powinni zażywać od 1 do 2 tabletek 3 razy na dobę, z kolei dzieci po 4. roku życia od 0,5 do 1 tabletki 2–3 razy na dobę.

Ponieważ podczas biegunki może szybko dojść do postępującej utraty płynów oraz elektrolitów, bardzo ważne jest, by zadbać o odpowiednie nawodnienie chorego, uzupełnienie płynów.

Niepokojące jest, gdy pojawią się objawy odwodnienia, takie jak wzmożone pragnienie, rzadsze oddawanie moczu, suchość śluzówek jamy ustnej i języka, utrata elastyczności skóry czy zmniejszenie pocenia.

Jeżeli w ciągu 2–3 dni stosowania preparatu u dorosłych lub po 1 dniu stosowania preparatu u dzieci objawy nie ustąpią bądź się nasilą, należy skonsultować się z lekarzem. W takiej sytuacji kluczowe jest ustalenie przyczyny biegunki i podjęcie odpowiedniego leczenia.

4. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Preparatu Taninal nie należy stosować:

  • gdy występuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
  • równocześnie z innymi lekami,
  • u dzieci do 4. roku życia.

Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem. Ponieważ niektóre choroby mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania Taninalu, przed zażyciem preparatu należy poinformować lekarza lub farmaceutę o swoim stanie zdrowia oraz wszystkich przyjmowanych lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Niekiedy niezbędna jest zmiana dawkowania bądź preparatu lub przeprowadzenie badań kontrolnych.

W przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana i pogorszenia samopoczucia, należy jak najszybciej poradzić się lekarza lub farmaceuty. Gdy doszło do pominięcia dawki leku, nie należy stosować dawki podwójnej w celu jej uzupełnienia.

O czym jeszcze pamiętać? Z uwagi na swoje właściwości Taninal może zaburzać wchłanianie innych leków. Z tego powodu pomiędzy przyjęciem preparatu a zażyciem innych powinny upłynąć co najmniej 2 godziny. Nie wolno stosować go równocześnie z innymi lekami.

Taninal, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane. Te nie pojawiają się u wszystkich chorych. Rzadko mogą wystąpić objawy podrażnienia żołądka, takie jak nudności czy wymioty. W przypadku wystąpienia skutków ubocznych należy odstawić lek lub skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze