Tawuła – odmiany, gatunki, zastosowanie i uprawa
Tawuła to rodzaj roślin zaliczany do rodziny różowatych. Obejmuje kilkadziesiąt gatunków. Wiele z nich to cenione i popularne krzewy ozdobne, chętnie sadzone w ogrodach i zieleni miejskiej. Które są najpopularniejsze? Jaj je uprawiać?
1. Co to jest tawuła?
Tawuła (Spiraea L.) to rodzaj krzewów z rodziny różowatych (Rosaceae), do której należy około 100 gatunków. Można je znaleźć na półkuli północnej w strefie chłodnej i umiarkowanej, zarówno w krajach europejskich, jak i w Meksyku czy Azji. Zasiedla różne siedliska – rośnie tak w górach, jak i na nizinach.
Tawuła - gatunki:
Najbardziej znane gatunki rośliny to:
- Spiraea japonica L.f. – tawuła japońska, tawuła Bumalda, tawuła drobna,
- Spiraea media Schmidt – tawuła średnia,
- Spiraea nipponica Maxim. – tawuła nippońska,
- Spiraea prunifolia Siebold & Zucc. – tawuła śliwolistna,
- Spiraea ×pseudosalicifolia Silverside – tawuła nibywierzbolistna,
- Spiraea salicifolia L. – tawuła wierzbolistna, tawuła bawolina,
- Spiraea alba Du Roi – tawuła biała,
- Spiraea ×arguta Zabel – tawuła wczesna, tawuła ostrolistna,
- Spiraea betulifolia Pall. – tawuła brzozolistna,
- Spiraea ×billardii – tawuła Billarda,
- Spiraea chamaedryfolia L. – tawuła ożankolistna,
- Spiraea ×cinerea – tawuła szara, tawuła norweska,
- Spiraea decumbens W.D.J.Koch – tawuła położona,
- Spiraea douglasii Hook. – tawuła Douglasa,
- Spiraea hypericifolia L. – tawuła dziurawcolistna,
- Spiraea ×semperflorens – tawuła zawsze kwitnąca,
- Spiraea thunbergii Siebold ex Blume – tawuła Thunberga,
- Spiraea tomentosa L. – tawuła kutnerowata,
- Spiraea trilobata L. – tawuła trójłatkowa,
- Spiraea ×vanhouttei (Briot) Zabel – tawuła van Houtte’a,
W Polsce dwa gatunki występują jako rodzime. To tawuła wierzbolistna i tawuła średnia. Jako zdziczała, zadomowiona spotykana jest również tawuła biała, tawuła ożankolistna, tawuła nibywierzbolistna i tawuła kutnerowata.
Tawuła japońska - odmiany
Wiele gatunków i mieszańców jest szeroko rozpowszechnionych w uprawie jako rośliny ozdobne. Dużą popularnością cieszą się różne odmiany tawuły japońskiej, takie jak Froebelii, Anthony Waterer, Goldflame, Japanese Dwarf, Little Princess, Golden Princess, Goldmound czy Golden Carpet.
2. Jak wygląda tawuła?
Tawuła to krzew, który osiąga wysokość do 4 metrów. Ma liczne, podnoszące się, prosto wzniesione, łukowato przewisające lub płożące się pędy. Pod ziemią tworzy rozłogi. Jej liście są skrętoległe, krótkoogonkowe, pojedyncze, w zależności od odmiany od ciemnozielonych przez jasnozielone po intensywnie żółte.
Kwiaty tawuły są drobne, gwiazdkowate, zebrane w wielokwiatowe baldachy, baldachogrona i wiechy. W zależności od odmiany mogą być białe, różowe lub czerwone. Roślina w czasie kwitnienia jest nimi licznie obsypana. Owoce zawiera po 2–4 nasiona.
3. Zastosowanie tawuły
Tawuła to roślina ozdobna, chętnie sadzona w ogrodach i parkach. Jest ceniona ze względu na kwiaty, wybarwione liście i ładny pokrój. Co posadzić obok tawuły japońskiej? Specjaliści polecają takie rośliny jak kolumnowy berberys Thunberga czy bodziszek wielkopłatkowy, ale można ją łączyć z innymi krzewami, bylinami czy trawami ozdobnymi. Tawułę najlepiej sadzić wiosną lub jesienią.
Jak pielęgnować tawułę?
Rośliny są łatwe w uprawie i mrozoodporne. Nie mają specjalnych wymagań co do ziemi, choć preferują gleby przepuszczalne, najlepiej żyzne i przepuszczalne, niezbyt szybko przesychające. Źle rosną na mokrym, ciężkim podłożu. Należy unikać gleb jałowych, ciężkich i podmokłych.
Tawuły najlepiej rosną na stanowisku słonecznym. Gatunki wrażliwe na mróz wymagają miejsc ciepłych i osłoniętych od wiatru. Nawożenie mineralne nie jest konieczne, można stosować nawozy organiczne. Rośliny powinny być przycinane po przekwitnieniu.
Przycinanie tawuły
O czym pamiętać, jeśli chodzi o przycinanie tawuł, które pomaga utrzymać atrakcyjny pokrój, pobudza obfite kwitnienie i utrzymuje zieleń w dobrej kondycji?
Przede wszystkim o tym, że termin cięcia tawuły różni się w zależności od terminu kwitnienia. Co to znaczy? Cięcie tawuł kwitnących wcześnie, czyli wiosną, tnie się po kwitnieniu, wycinając pędy pokładające, uszkodzone lub nadłamane.
Z kolei tawuły kwitnące późno, czyli latem, przycina się przed kwitnieniem, wczesną wiosną, skracając zeszłoroczny przyrost. Wszystkie nowo sadzone tawuły warto przyciąć na wysokości 20 cm nad ziemią.
Rozmnażanie tawuły
Rozmnażanie tawuły wykonuje się przez przede wszystkim przez:
- sadzonki półzdrewniałe pobierane latem,
- odrosty korzeniowe oddzielane jesienią bądź wczesną wiosną, co jest łatwiejsze, jednak możliwe wyłącznie w przypadku gatunków tworzących odrosty tego typu.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.