NewsyTe alkohole są najgorsze dla jelit. Doprowadzają do cukrzycy, miażdżycy i raka

Te alkohole są najgorsze dla jelit. Doprowadzają do cukrzycy, miażdżycy i raka

Alkohol to trucizna - nie ukrywają eksperci medyczni. Może zakłócać równowagę mikrobiomu jelitowego, co prowadzi do problemów zdrowotnych - gazów, wzdęć, biegunek. Medycy podkreślają, że nadmierne spożycie alkoholu zmniejsza odporność organizmu na różne choroby. Które napoje wyskokowe najbardziej szkodzą naszym jelitom?

Jakie alkohole są najgorsze dla jelit?
Jakie alkohole są najgorsze dla jelit?
Źródło zdjęć: © Getty Images

Wpływ alkoholu na zdrowie jelit

Alkohol wpływa nie tylko na wątrobę, ale także na zdrowie jelit. Mikrobiom jelitowy składa się z tysięcy bakterii, wirusów i grzybów. Większość z nich jest korzystna, ale niektóre mogą być patogenne.

Dr Cynthia Hsu z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wyjaśnia, że duże ilości alkoholu mogą sprzyjać patogennym mikroorganizmom, eliminując te korzystne.

Nadmierne spożycie alkoholu aktywuje stan zapalny w jelitach. Może to doprowadzić otyłości, cukrzycy typu 2, miażdżycy, a nawet raka. Zmiany w mikrobiomie jelitowym mogą również wpływać na zdrowie psychiczne, powodując depresję. Nadużywanie trunków może prowadzić do chorób wątroby, takich jak stłuszczenie, zapalenie wątroby i marskość.

Alkohol nas zabija. Robert Rutkowski o tym, co dzieje się z mózgiem osoby pijącej

Amerykańskie CDC zaleca, aby kobiety nie spożywały więcej niż jednego drinka dziennie, a mężczyźni maksymalnie dwa. Jednak coraz częściej eksperci podkreślają, że nie ma bezpiecznej dla zdrowia dawki alkoholu. Osoby z chorobami wątroby powinny unikać go całkowicie.

Napoje alkoholowe, których należy unikać

Świadomość konsekwencji spożywania alkoholu jest ważna, ale jeśli już planujemy napić się drinka, to warto wiedzieć, których napojów unikać w pierwszej kolejności.

Piwo zawiera dużo pustych kalorii i kongenerów, składników chemicznych, które pogarszają zdrowie jelit i przyczyniają się do kaca. Równie szkodliwe są alkohole połączone z napojami gazowanymi lub napojami, która są pełne cukru, co oznacza dodatkowe kalorie i większe problemy żołądkowe po spożyciu.

Alkohol szkodzi nam w skali, o której do niedawna nie mieliśmy pojęcia. Nadal trwają jednak dyskusje, czy jakikolwiek jego rodzaj może być naprawdę zdrowy dla serca czy innych organów (ze względu na obecność polifenoli - przyp. red.). Zdecydowanie lepiej jest rozkoszować się innymi bogatymi w przeciwutleniacze przysmakami, takimi jak np. gorzka czekolada.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie