Te leki bez recepty wchodzą w reakcje ze słońcem
1 z 7Poparzona biegaczka
Niedawno w mediach było głośno o angielskiej biegaczce, która podczas maratonu uległa poparzeniu słonecznemu. Jej nogi pod koniec biegu wyglądały dramatycznie. Biało-żółte pęcherze powiększały się z minuty na minutę.
Jedna z naszych redaktorek również opisała historię Julie Nisbet. Po publikacji odezwał się do nas czytelnik.
W liście do redakcji napisał: "Jestem praktycznie w 100 proc. pewny, że jest to powikłanie związane z użyciem przez biegaczkę maści/kremu/żelu z ketoprofenem, czyli środków stosowanych często przez osoby uprawiające sport. Częstotliwość występowania tego powikłania spowodowała kilka lat temu zmianę w sposobie dystrybucji tego typu leków w Unii Europejskiej - wprowadzono recepty. (…)
Oparzenie chemiczne, z którym mamy w tym wypadku do czynienia, może pojawić się nawet do kilkunastu dni od zaprzestania stosowania leku z ketoprofenem. Im dłużej lek był stosowany, tym dłużej należy zachować ostrożność.
W tym wypadku biegaczka mogła nawet już nie pamiętać o tym, że z niego korzystała, a może smarowała łydkę profilaktycznie przed biegiem albo w trakcie biegu była masowana z użyciem żelu?"
W związku z tym sprawdzamy, jakie inne leki wchodzą w reakcje ze słońcem. Tego rodzaju preparaty mają właściwości fotosensybilizujące. Oznacza to, że uwrażliwiają ciało na promieniowanie słoneczne.
Sprawdź też: Nowy, niebezpieczny gadżet erotyczny. Lekarze ostrzegają