Trwa ładowanie...

Te objawy mogą sygnalizować nieodwracalne stłuszczenie wątroby. Nie lekceważ ich

Te objawy w nodze mogą sygnalizować nieodwracalne stłuszczenie wątroby. Nie lekceważ ich
Te objawy w nodze mogą sygnalizować nieodwracalne stłuszczenie wątroby. Nie lekceważ ich (Getty Images)

Stłuszczenie wątroby, czyli nagromadzenie w niej tłuszczu, jest dolegliwością, która często nie daje żadnych objawów. A kiedy już się pojawią, jest to znak, że schorzenia nie można odwrócić. Bardziej zaawansowane stadia choroby mogą powodować nieprzyjemne objawy w obrębie nóg i brzucha. Jak je rozpoznać?

spis treści

1. Jakie są przyczyny stłuszczenia wątroby?

Stłuszczenie wątroby jest stanem nagromadzenia kropli tłuszczu w komórkach wątrobowych, które normalnie powinny być wykorzystane w przemianie materii. Bardzo często wynika to z zaburzonej przemiany materii u osób, które odżywiają się niezdrowo i prowadzą siedzący tryb życia.

U pacjentów, u których rozpoznano stłuszczenie wątroby, dość często diagnozuje się także nadwagę lub otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hiperlipidemię (nadmiar we krwi szkodliwej frakcji cholesterolu LDL oraz tłuszczów – triglicerydów).

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Odkładanie się tłuszczu może wynikać także z nadmiaru alkoholu. Wysokoprocentowy napój może regulować procesy zachodzące w wątrobie, sprawiając, że gromadzi ona więcej tłuszczu, niż go rozkłada. Mowa wówczas o tzw. alkoholowym stłuszczeniu wątroby, które przez długi czas może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Jedynym objawem, który może się pojawić, jest dyskomfort w jamie brzusznej, który wynika z powiększenia wątroby.

Do stłuszczenia wątroby przyczynia się także spożywanie używek i niektórych leków.

2. Jak poznać stłuszczenie wątroby?

Pomimo stanu zapalnego wątroby, we wczesnych stadiach nie występują żadne objawy chorobowe. Ale jeśli stłuszczenie wątroby jest połączone z marskością wątroby, w której narząd ulega uszkodzeniu, mogą wystąpić pewne objawy fizyczne. Chodzi o gromadzenie się płynu w organizmie doprowadzającego do obrzęku nóg i bólu brzucha.

Jest to spowodowane zwiększonym ciśnieniem w żyle, która przemieszcza krew przez wątrobę. Wzrost ciśnienia krwi w żyle wrotnej powoduje gromadzenie się płynu wokół ciała, w tym w nogach, kostkach i brzuchu. Obrzęk brzucha określany także jako wodobrzusze czasami trudno wykryć.

Zdarza się, że u osób ze stłuszczeniem wątroby dochodzi do pęknięcia żyły wrotnej, co może powodować przedostanie się krwi do stolca lub może być przyczyną wymiotów. Eksperci alarmują, aby w obu przypadkach natychmiast zgłosić do szpitala.

Innymi objawami uszkodzenia wątroby mogą być:

  • swędząca skóra,
  • pajączki na skórze, utrata masy ciała,
  • mdłości,
  • utrata apetytu,
  • zmęczenie.

Jednym z najważniejszych kroków do poprawienia swojego stanu zdrowia jest zmiana dotychczasowego trybu życia oraz sposobu żywienia. W wielu przypadkach konieczne jest przyjmowanie specjalistycznych leków.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze