Te roczniki będą żyć najdłużej. Mają pobić rekord długowieczności
Tytuł najdłużej żyjącego człowieka należy być może do Francuzki, która zmarła w wieku 122 lat, ale zdaniem naukowców biologiczna granica możliwości wiekowych nie została jeszcze przekroczona. Badacze wskazali też, który rocznik ma szansę pobić rekord długowieczności.
1. Nasze życie będzie coraz dłuższe?
Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w 2021 r. mężczyźni żyli średnio ok. 71 lat, a kobiety - niespełna 80 lat. W porównaniu z rokiem 2019 r. Polacy żyli krócej odpowiednio o 2,3 oraz 2,1 lat. Są jednak i dobre wiadomości. Wraz ze zmniejszaniem się śmiertelności z powodu COVID-19 i coraz lepszym dostępem do leczenia w zakresie innych chorób, w tym przewlekłych, poprawiają się statystyki dotyczące długości życia, zarówno w Europie, jak i w USA.
Zdaniem badaczy, jeśli tylko nie pojawi się kolejna pandemia, możemy spodziewać się poprawy wyników w zakresie długości życia.
David McCarthy z University of Georgia w USA to badacz długowieczności, który uważa, że niebawem może również paść rekord długowieczności. Ten obecnie należy do Francuzki, Jeanne Calment, która zmarła w 1997 r. Miała dożyć wieku 122 lat i 164 dni, jednak wokół jej życia i śmierci pojawiły się pewne kontrowersje. Zdaniem rosyjskich badaczy Calment, a właściwie jej córka Yvonne, mogła być oszustką. Nikolai Zak z Uniwersytetu Moskiewskiego uważa, że to właśnie Yvonne przejęła tożsamość matki, a sama Jeanne zmarła w wieku 99 lat.
Mniej kontrowersji wiąże się z postacią Jiroemona Kimury, który żył 116 lat i 54 dni. Japończyk zmarł w 2013 r.
2. Będą żyć najdłużej. To pokolenie może pobić rekord
Opublikowane w "PLoS ONE" badanie McCarthy'ego analizowało śmiertelność w 19 krajach i różnice we wzroście współczynnika umieralności w zależności od wieku w kohortach urodzonych w różnych latach. Badacze na podstawie zebranych danych doszli do wniosku, że szczególnie jedna grupa populacyjna może ustanowić nowy rekord długowieczności.
Mowa o osobach urodzonych na początku XX wieku, a konkretnie tych, którzy przyszli na świat w latach 1910-1950. Zdaniem naukowców te osoby mogą dożyć 120 i więcej lat. Czy tak się stanie, przekonamy się niebawem, bo urodzeni w 1910 mają dziś 114 lat.
- W miarę jak w nadchodzących dziesięcioleciach te kohorty osiągną zaawansowany wiek, rekordy długowieczności mogą znacznie wzrosnąć – podkreśla McCarthy. - Nasze wyniki potwierdzają wcześniejsze prace sugerujące, że jeśli istnieje maksymalna granica długości życia człowieka, to jeszcze się do niej nie zbliżamy.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.