Te trzy objawy musisz znać. Liczy się każda minuta
Zatorowość płucna to groźne schorzenie, które wymaga nie tylko natychmiastowej reakcji medycznej, ale też powszechnej świadomości jego symptomów. Znajomość kluczowych objawów nie powinna być opcją, ale koniecznością – to wiedza, która może uratować życie.
1. Co to jest zatorowość płucna?
Zatorowość płucna to stan, w którym skrzep krwi blokuje tętnice płucne. Ten groźny proces zazwyczaj jest wynikiem przeniesienia skrzepu powstałego w innej części ciała, najczęściej nóg. Skrzep, znany także jako zakrzep, przemieszcza się, docierając do płuc, co powoduje blokadę i wywołuje całą serię poważnych objawów.
Ryzyko wystąpienia zatoru płucnego jest szczególnie wysokie wśród osób narażonych na różne czynniki. Pacjenci onkologiczni, osoby z chorobami układu krążenia oraz ci, którzy mają historię zaburzeń krzepnięcia w rodzinie, są narażeni na największe ryzyko.
Istotnym czynnikiem są również niektóre leki i sytuacje życiowe, np. stosowanie hormonalnej antykoncepcji przez kobiety, niedawno przebyty poród, a także przebycie zawału serca lub udaru.
Zatorowość płucna jest stanem wymagającym natychmiastowej interwencji medycznej. Jak najszybsze rozpoznanie i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, które może obejmować podawanie leków rozpuszczających skrzep lub rozrzedzających krew, usunięcie skrzepu czy angioplastykę tętnic płucnych - ma kluczowe znaczenie.
2. Uważaj na te trzy objawy. Są niezwykle groźne
Aby interwencja medyczna była możliwa, niezbędna jest wcześniejsza identyfikacja symptomów zatorowości płucnej. Te mogą się różnić w zależności od rozmiaru skrzepu i towarzyszących schorzeń, które dotykają pacjenta.
Zgodnie z wytycznymi National Health Service, można wyróżnić trzy podstawowe objawy sugerujące wystąpienie zatoru płucnego:
- nagłe problemy z oddychaniem.
- odkrztuszanie krwi.
- ból klatki piersiowej nasilający się podczas wdechu.
Pomimo tego, że są to najbardziej charakterystyczne symptomy, zatorowość płucna może objawiać się także poprzez zawroty głowy, utratę przytomności czy ból i obrzęk nóg. Innymi alarmującymi objawami mogą być: ból pleców, nadmierne pocenie się, a także niepokojące zmiany koloru ust i paznokci na niebieski lub fioletowy. Wiedza na temat tych objawów jest niezwykle istotna, gdyż może uratować życie.
Zatorowość płucna pozostawiona bez odpowiedniego leczenia stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta. Może prowadzić do poważnych powikłań, które obejmują zatrzymanie akcji serca, arytmię, czy też nadciśnienie płucne. Możliwe są również takie konsekwencje, jak wysięk opłucnowy oraz zawał płuca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.