Trwa ładowanie...

Tego suplementu nigdy nie łącz z lekami. Skutki mogą być tragiczne

Avatar placeholder
07.09.2024 07:21
Ginkgo biloba a inne leki
Ginkgo biloba a inne leki (Getty Images)

Miłorząb japoński, znany również jako ginkgo biloba, jest popularnym suplementem diety, cenionym za swoje właściwości wspomagające pamięć, koncentrację i funkcje mózgu. Od wieków stosowany w medycynie naturalnej, miłorząb zdobył szerokie uznanie dzięki swoim licznym składnikom aktywnym. Mimo korzyści zdrowotnych, jego stosowanie może być niebezpieczne, zwłaszcza w połączeniu z innymi lekami.

spis treści

1. Miłorząb japoński - potencjalne zagrożenia

Chociaż miłorząb japoński jest szeroko reklamowany jako naturalny suplement wspierający układ krążenia i poprawiający pracę mózgu, nie każdy zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie za sobą jego łączenie z lekami.

Przykład tragicznego przypadku 71-letniego mężczyzny, opisany w czasopiśmie "Atherosclerosis" pokazuje, jak niebezpieczne mogą być interakcje miłorzębu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), takimi jak ibuprofen.

Zobacz film: "Nootropy. Pobudzające leki nie dla każdego"

Mężczyzna przez dwa lata regularnie przyjmował suplement zawierający wyciąg z miłorzębu japońskiego, a przez cztery tygodnie stosował ibuprofen. To połączenie doprowadziło do tragicznego krwawienia śródmózgowego, skutkującego jego śmiercią.

Substancje zawarte w miłorzębie, które hamują aktywację płytek krwi, w połączeniu z działaniem ibuprofenu, zmniejszającego krzepliwość krwi, stworzyły niebezpieczne warunki prowadzące do krwotoku.

2. Ginkgo biloba a inne leki

Miłorząb japoński może wchodzić w interakcje nie tylko z ibuprofenem, ale także z innymi lekami, takimi jak aspiryna, heparyna czy warfaryna.

Ponieważ miłorząb hamuje czynnik aktywujący płytki krwi, zwiększa ryzyko krwawień. Właśnie dlatego suplementy zawierające miłorząb są niewskazane dla osób przyjmujących leki na rozrzedzenie krwi.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzega przed łączeniem suplementów diety z lekami, podkreślając, że interakcje mogą prowadzić do groźnych skutków ubocznych, a nawet zagrażać życiu.

Leki na HIV/AIDS, depresję, choroby serca czy pigułki antykoncepcyjne mogą być mniej skuteczne, gdy są przyjmowane z miłorzębem lub innymi roślinnymi suplementami, takimi jak dziurawiec.

3. Możliwe skutki uboczne stosowania miłorzębu

Oprócz interakcji z lekami, miłorząb japoński sam w sobie może wywoływać pewne działania niepożądane. Do najczęstszych należą:

  • bóle i zawroty głowy,
  • przyspieszona akcja serca (tachykardia),
  • alergiczne reakcje skórne,
  • rozstrój żołądka.

Co więcej, świeże nasiona miłorzębu są trujące i ich spożycie może prowadzić do napadów padaczkowych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Regularne jedzenie prażonych nasion ginkgo biloba może wywołać problemy z oddychaniem, słabym tętnem czy utratą przytomności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze