Trwa ładowanie...

Tej nocy możesz czuć się inaczej. Wszystko za sprawą sierpniowej superpełni

 Karolina Rozmus
11.08.2022 11:12
Nadchodzące noce mogą stać pod znakiem bezsenności
Nadchodzące noce mogą stać pod znakiem bezsenności (Getty Images)

W nocy z 11 na 12 sierpnia srebrny glob zaświeci wyjątkowo jasno. To świetna okazja, by wieczorem spojrzeć w niebo, ale warto również wiedzieć, że w nadchodzących dniach możemy czuć się inaczej. Czym jest superpełnia i jak wpływa na zdrowie?

spis treści

1. Sierpniowa pełnia Księżyca

Średnio pojawia się co 29,5 dnia, czyli raz w miesiącu. Odległość pomiędzy tym satelitą a naszym globem wynosi ok. 384 tysięcy km. Różnica pomiędzy apogeum i perygeum (czyli najodleglejszym i najbliższym punktem) wynosi 14 procent. W zależności od dystansu Księżyca, jego tarcza wydaje się większa lub mniejsza.

Gdy Księżyc znajduje się w perygeum, może świecić nawet o 30 proc. jaśniej i mówi się wówczas o zjawisku superksiężyca, a jeśli dodatkowo znajduje się on w pełni – o superpełni.

Zobacz film: "Jedna nieprzespana noc. Przerażające skutki"

Sierpniowa superpełnia pojawi się w nocy z 11 na 12 sierpnia, a jej kulminacja będzie miała miejsce 12 sierpnia o godzinie 3:36 nad ranem.

Sierpniowa superpełnia już się rozpoczęła
Sierpniowa superpełnia już się rozpoczęła (Getty Images)

Według danych NASA w rzeczywistości jednak pełnia potrwa aż trzy doby – od środy 10 sierpnia do piątku 13 sierpnia.

"The Maine Farmer's Almanac", czyli rolniczy almanach publikowany w Stanach Zjednoczonych Ameryki, od 1818 roku, jak podaje NASA, nazywa obecną pełnię Pełnią Jesiotrów. Nazwa została wymyślona przez jedną z plemion rdzennych Amerykanów, którzy wskazują, że w tym czasie ryby te można złowić z dużą łatwością.

To niejedyne nazwy superpełni – mówi się także o pełni Czerwonej, Zbożowej czy pełni Zielonej Kukurydzy.

2. Jak pełnia wpływa na nasze zdrowie?

Czy pełnia Księżyca wpływa na nasze zdrowie? Badacze nie są pewni, choć nie ulega wątpliwości, że grono osób narzekających wówczas na samopoczucie, jest całkiem spore. W tych dniach oraz nocami wiele osób będzie miało problem z zaśnięciem. Ma to związek z wyjątkowo jasnym blaskiem Księżyca, co może wpłynąć negatywnie na wydzielanie hormonu istotnego dla rytmu dobowego – melatoniny.

Badacze z Centrum Chronobiologii w Bazylei odkryli również, że w czasie pełni nasz sen może być płytszy – i to nawet o 30 proc. w stosunku do pozostałych nocy w roku.

To może przełożyć się na senność, problem z koncentracją czy bóle głowy następnego dnia. Może również zaburzać wydzielanie serotoniny, co z kolei objawi się spadkiem nastroju czy wręcz rozdrażnieniem.

Wydaje się, że szczególnie narażeni są meteopaci, czyli osoby, których organizm wykazuje nadwrażliwość w obliczu różnych zjawisk pogodowych.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze