Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Alina Suchecka

Terapia małżeńska – charakterystyka, zasady

Avatar placeholder
11.10.2022 17:30
Terapia małżeńska – charakterystyka, zasady
Terapia małżeńska – charakterystyka, zasady

Terapia małżeńska bardzo często jest ostatnią możliwością by uratować związek. Najczęściej decydują się na nią małżonkowie mający problemy z komunikacją, zmęczeni ciągłymi kłótniami, sporami i powtarzającymi się pretensjami. Bez pomocy z zewnątrz, w postaci terapii małżeńskiej, kryzys może się jedynie pogłębiać i w konsekwencji prowadzić do rozstania.

spis treści

Początek związku to zazwyczaj okres wzajemnej fascynacji. Patrząc na partnera dostrzegamy jedynie jego zalety i bagatelizujemy cechy, które nam się nie odpowiadają. Jest to okres, w którym jesteśmy przepełnieni wiarą, że wszystko będzie dobrze a nasz partner jest wyjątkowy. Na początku koncentrujemy się na podobieństwach i na wspólnych celach.

Jednak wraz upływem czasu mija zauroczenie i zaczynamy dostrzegać pełny obraz naszego partnera z jego zaletami, ale też wadami. Zauważamy również, że nie wszystko nas łączy a wręcz przeciwnie, że coraz więcej nas dzieli. Niestety w tym momencie euforia może zamienić się we frustracje. Należy się wtedy zastanowić czy nie jest konieczna terapia małżeńska.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"
Terapia małżeńska pomoże w uporaniu się z problemami w związku
Terapia małżeńska pomoże w uporaniu się z problemami w związku

1. Terapia małżeńska - charakterystyka

Terapia małżeńska pozwala na nowo zrozumieć swojego partnera. Problemy w małżeństwie mogą być spowodowane równymi przyczynami takimi jak na przykład: brak czasu, narzucanie swoich wartości, problemy z dziećmi. Najczęściej jednak przyczyną kryzysu jest brak odpowiedniej komunikacji. Małżonkowie w pewnym momencie przestają ze sobą rozmawiać, a co gorsze przestają siebie również słuchać.

Problem wynika z faktu, że nie potrafimy oswoić się z tym, że nasz partner jest inny i ma również swoje pragnienia i indywidualne cele. Zmienianie drugiej osoby na siłę może mieć tylko przykre konsekwencje. Trwały związek można zbudować jedynie na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Jeśli tego zabraknie pojawia się złość, frustracja, smutek i poczucie odtrącenia, które pomoże rozwiązać terapia małżeńska.

 

8 prostych wskazówek, jak dbać o związek
8 prostych wskazówek, jak dbać o związek [8 zdjęć]

Słowa „kocham Cię”, choć są tylko słowami, budują poczucie bezpieczeństwa, które jest podstawą wzajemnych,

zobacz galerię

Terapia małżeńska wskazana jest wtedy, gdy partnerzy czują, że się od siebie oddalają lub zaczynają ze sobą walczyć. W momencie, gdy próby samodzielnego rozwiązania problemu nie dają efektów, należy zwrócić się o pomoc.  Jeśli terapia małżeńska jest przeprowadzona w odpowiednim momencie może wystarczyć nawet jedna odpowiednio poprowadzona rozmowa. Bardzo często mamy problem z jasnym przekazaniem swoich uczuć i potrzeb, terapia małżeńska ma w tym pomóc.

2. Terapia małżeńska - zasady

Podczas pierwszego spotkania terapeuta decyduje czy wystarczy terapia małżeńska czy wskazana będzie również indywidualna terapia jednego z małżonków. Terapia małżeńska dla par ma uzasadnienie wtedy, gdy problem dotyczy obojga partnerów, na przykład mają oni problem z porozumieniem się. Terapię indywidualną stosuje się w wypadku, gdy problem dotyczy jednego z małżonków. W trakcie sesji terapeuta dobiera odpowiednie narzędzia terapeutyczne w taki sposób by terapia indywidualna i wspólna się uzupełniały. W czasie indywidualnych konsultacji psycholog dotyka bardzo głębokich emocji, natomiast terapia małżeńska par opiera się głównie na rozmowie.

Sprawdź, czy twój związek będzie długo trwał
Sprawdź, czy twój związek będzie długo trwał [10 zdjęć]

Początkowe etapy związku są bardzo dynamiczne i pełne pozytywnych emocji. Z czasem jednak nasilenie

zobacz galerię

Terapeuta może też zdecydować się na rozpoczęcie terapii małżeńskiej w postaci terapii poznawczo-behawioralnej. Ma ona zastopowanie wtedy, gdy partner ma problem z okazywaniem uczuć, natomiast partnerce brakuje bliskości. W takiej sytuacji terapeuta prosi męża by przytulał się do żony mimo tego, że nie odczuwa takiej potrzeby. W wielu przypadkach pomaga to odkryć partnerowi, że kontakt z bliska osobą jest dla niego jednak ważny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze