Terapia małżeńska – charakterystyka, zasady
Terapia małżeńska bardzo często jest ostatnią możliwością by uratować związek. Najczęściej decydują się na nią małżonkowie mający problemy z komunikacją, zmęczeni ciągłymi kłótniami, sporami i powtarzającymi się pretensjami. Bez pomocy z zewnątrz, w postaci terapii małżeńskiej, kryzys może się jedynie pogłębiać i w konsekwencji prowadzić do rozstania.
Początek związku to zazwyczaj okres wzajemnej fascynacji. Patrząc na partnera dostrzegamy jedynie jego zalety i bagatelizujemy cechy, które nam się nie odpowiadają. Jest to okres, w którym jesteśmy przepełnieni wiarą, że wszystko będzie dobrze a nasz partner jest wyjątkowy. Na początku koncentrujemy się na podobieństwach i na wspólnych celach.
Jednak wraz upływem czasu mija zauroczenie i zaczynamy dostrzegać pełny obraz naszego partnera z jego zaletami, ale też wadami. Zauważamy również, że nie wszystko nas łączy a wręcz przeciwnie, że coraz więcej nas dzieli. Niestety w tym momencie euforia może zamienić się we frustracje. Należy się wtedy zastanowić czy nie jest konieczna terapia małżeńska.
1. Terapia małżeńska - charakterystyka
Terapia małżeńska pozwala na nowo zrozumieć swojego partnera. Problemy w małżeństwie mogą być spowodowane równymi przyczynami takimi jak na przykład: brak czasu, narzucanie swoich wartości, problemy z dziećmi. Najczęściej jednak przyczyną kryzysu jest brak odpowiedniej komunikacji. Małżonkowie w pewnym momencie przestają ze sobą rozmawiać, a co gorsze przestają siebie również słuchać.
Problem wynika z faktu, że nie potrafimy oswoić się z tym, że nasz partner jest inny i ma również swoje pragnienia i indywidualne cele. Zmienianie drugiej osoby na siłę może mieć tylko przykre konsekwencje. Trwały związek można zbudować jedynie na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Jeśli tego zabraknie pojawia się złość, frustracja, smutek i poczucie odtrącenia, które pomoże rozwiązać terapia małżeńska.
Terapia małżeńska wskazana jest wtedy, gdy partnerzy czują, że się od siebie oddalają lub zaczynają ze sobą walczyć. W momencie, gdy próby samodzielnego rozwiązania problemu nie dają efektów, należy zwrócić się o pomoc. Jeśli terapia małżeńska jest przeprowadzona w odpowiednim momencie może wystarczyć nawet jedna odpowiednio poprowadzona rozmowa. Bardzo często mamy problem z jasnym przekazaniem swoich uczuć i potrzeb, terapia małżeńska ma w tym pomóc.
2. Terapia małżeńska - zasady
Podczas pierwszego spotkania terapeuta decyduje czy wystarczy terapia małżeńska czy wskazana będzie również indywidualna terapia jednego z małżonków. Terapia małżeńska dla par ma uzasadnienie wtedy, gdy problem dotyczy obojga partnerów, na przykład mają oni problem z porozumieniem się. Terapię indywidualną stosuje się w wypadku, gdy problem dotyczy jednego z małżonków. W trakcie sesji terapeuta dobiera odpowiednie narzędzia terapeutyczne w taki sposób by terapia indywidualna i wspólna się uzupełniały. W czasie indywidualnych konsultacji psycholog dotyka bardzo głębokich emocji, natomiast terapia małżeńska par opiera się głównie na rozmowie.
Terapeuta może też zdecydować się na rozpoczęcie terapii małżeńskiej w postaci terapii poznawczo-behawioralnej. Ma ona zastopowanie wtedy, gdy partner ma problem z okazywaniem uczuć, natomiast partnerce brakuje bliskości. W takiej sytuacji terapeuta prosi męża by przytulał się do żony mimo tego, że nie odczuwa takiej potrzeby. W wielu przypadkach pomaga to odkryć partnerowi, że kontakt z bliska osobą jest dla niego jednak ważny.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.