Terapia manualna - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania
Chiropraktyka - korekta kręgosłupa jest szczególną dziedziną fizjoterapii, która zajmuje się badaniem układu ruchu. Lekarz specjalista wykonuje badanie palpacyjne, które odbywa się podczas czynności ruchowych oraz w spoczynku. Zabieg terapii manualnej jest całkowicie bezbolesny, powoduje, że dotychczasowe bóle kręgosłupa znikają.
1. Terapia manualna - charakterystyka
Terapia manualna jest częścią medycyny, która zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń czynności układu ruchu, a w szczególności schorzeń kręgosłupa. Pierwszym etapem przystąpienia do terapii manualnej jest przeprowadzanie wywiadu lekarskiego oraz badania palpacyjnego i funkcjonalnego narządu ruchu. Badanie jest przeprowadzane w trakcie spoczynku, ale również podczas ruchów czynnych oraz biernych fizjologicznych. Pacjent kładzie się na stole manipulacyjnym, a lekarz chiropraktyk układa ciało chorego w odpowiednich pozycjach. Odpowiednia poza ciała umożliwia chiropraktykowi wykonanie odpowiedniego i szybkiego pchnięcia w celu odblokowania zablokowanego segmentu kręgosłupa lub stawu. Prawidłowo przeprowadzony zabieg terapii manualnej jest bezbolesny i sprawia, że dysfunkcje układu ruchu znikają. Aby pojawiły się efekty, wystarczy jeden lub dwa zabiegi.
2. Terapia manualna - wskazania i przeciwwskazania
Terapia manualna może być stosowana przy wszystkich odwracalnych zaburzeniach funkcjonalnych układu ruchu:
- bólach głowy i karku,
- bólach korzonkowych,
- rwie kulszowej,
- schorzeniach bioder oraz kończyn górnych i dolnych,
- migrenach,
- wadach postawy,
- zaburzeniach snu,
- bólach kręgosłupa.
Specjalista nie tylko wykonuje zabieg terapii manualnej, ale także udziela pacjentowi wielu porad, dotyczących codziennych czynności. Tłumaczy, w jaki sposób chory ma chodzić, siedzieć czy spać. Pokazuje też ćwiczenia do wykonywania w domu, które wzmacniają, mobilizują i mają być wprowadzeniem do właściwej terapii.
Przeciwwskazania do terapii manualnej:
- czynna choroba nowotworowa,
- gruźlica kości,
- świeże złamanie kości,
- stan po przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego w obrębie kręgosłupa,
- brak współpracy chorego z wykonującym manipulację lekarzem.
Zabiegi terapii manualnej przyczyniają się do skrócenia czasu leczenia. Częstość terapii manualnej ustala się indywidualnie w zależności od stanu i potrzeb pacjenta, średnio dwie do trzech manipulacji w pierwszym miesiącu leczenia, potem coraz rzadziej, aż uzyska się poprawę pozwalającą na jedną do dwóch wizyt kontrolnych w roku.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.