Trwa ładowanie...

Terapia manualna - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania

Terapia manualna - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania
Terapia manualna - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania

Chiropraktyka - korekta kręgosłupa jest szczególną dziedziną fizjoterapii, która zajmuje się badaniem układu ruchu. Lekarz specjalista wykonuje badanie palpacyjne, które odbywa się podczas czynności ruchowych oraz w spoczynku. Zabieg terapii manualnej jest całkowicie bezbolesny, powoduje, że dotychczasowe bóle kręgosłupa znikają.

spis treści

1. Terapia manualna - charakterystyka

Terapia manualna
Terapia manualna

Pomoc chiropraktyków może być stosowana przy różnego rodzaju bólach, m.in.: pleców, szyi, głowy, stóp

zobacz galerię

Terapia manualna jest częścią medycyny, która zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń czynności układu ruchu, a w szczególności schorzeń kręgosłupa. Pierwszym etapem przystąpienia do terapii manualnej jest przeprowadzanie wywiadu lekarskiego oraz badania palpacyjnego i funkcjonalnego narządu ruchu. Badanie jest przeprowadzane w trakcie spoczynku, ale również podczas ruchów czynnych oraz biernych fizjologicznych. Pacjent kładzie się na stole manipulacyjnym, a lekarz chiropraktyk układa ciało chorego w odpowiednich pozycjach. Odpowiednia poza ciała umożliwia chiropraktykowi wykonanie odpowiedniego i szybkiego pchnięcia w celu odblokowania zablokowanego segmentu kręgosłupa lub stawu. Prawidłowo przeprowadzony zabieg terapii manualnej jest bezbolesny i sprawia, że dysfunkcje układu ruchu znikają. Aby pojawiły się efekty, wystarczy jeden lub dwa zabiegi.

2. Terapia manualna - wskazania i przeciwwskazania

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Terapia manualna może być stosowana przy wszystkich odwracalnych zaburzeniach funkcjonalnych układu ruchu:

Specjalista nie tylko wykonuje zabieg terapii manualnej, ale także udziela pacjentowi wielu porad, dotyczących codziennych czynności. Tłumaczy, w jaki sposób chory ma chodzić, siedzieć czy spać. Pokazuje też ćwiczenia do wykonywania w domu, które wzmacniają, mobilizują i mają być wprowadzeniem do właściwej terapii.

Przeciwwskazania do terapii manualnej:

  • czynna choroba nowotworowa,
  • gruźlica kości,
  • świeże złamanie kości,
  • stan po przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego w obrębie kręgosłupa,
  • brak współpracy chorego z wykonującym manipulację lekarzem.

Zabiegi terapii manualnej przyczyniają się do skrócenia czasu leczenia. Częstość terapii manualnej ustala się indywidualnie w zależności od stanu i potrzeb pacjenta, średnio dwie do trzech manipulacji w pierwszym miesiącu leczenia, potem coraz rzadziej, aż uzyska się poprawę pozwalającą na jedną do dwóch wizyt kontrolnych w roku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze