Trwa ładowanie...

Terapia manualna - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania

Chiropraktyka - korekta kręgosłupa jest szczególną dziedziną fizjoterapii, która zajmuje się badaniem układu ruchu. Lekarz specjalista wykonuje badanie palpacyjne, które odbywa się podczas czynności ruchowych oraz w spoczynku. Zabieg terapii manualnej jest całkowicie bezbolesny, powoduje, że dotychczasowe bóle kręgosłupa znikają.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Terapia manualna - charakterystyka

Terapia manualna
Terapia manualna

Pomoc chiropraktyków może być stosowana przy różnego rodzaju bólach, m.in.: pleców, szyi, głowy, stóp...

zobacz galerię

Terapia manualna jest częścią medycyny, która zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń czynności układu ruchu, a w szczególności schorzeń kręgosłupa. Pierwszym etapem przystąpienia do terapii manualnej jest przeprowadzanie wywiadu lekarskiego oraz badania palpacyjnego i funkcjonalnego narządu ruchu. Badanie jest przeprowadzane w trakcie spoczynku, ale również podczas ruchów czynnych oraz biernych fizjologicznych. Pacjent kładzie się na stole manipulacyjnym, a lekarz chiropraktyk układa ciało chorego w odpowiednich pozycjach. Odpowiednia poza ciała umożliwia chiropraktykowi wykonanie odpowiedniego i szybkiego pchnięcia w celu odblokowania zablokowanego segmentu kręgosłupa lub stawu. Prawidłowo przeprowadzony zabieg terapii manualnej jest bezbolesny i sprawia, że dysfunkcje układu ruchu znikają. Aby pojawiły się efekty, wystarczy jeden lub dwa zabiegi.

2. Terapia manualna - wskazania i przeciwwskazania

Terapia manualna może być stosowana przy wszystkich odwracalnych zaburzeniach funkcjonalnych układu ruchu:

Specjalista nie tylko wykonuje zabieg terapii manualnej, ale także udziela pacjentowi wielu porad, dotyczących codziennych czynności. Tłumaczy, w jaki sposób chory ma chodzić, siedzieć czy spać. Pokazuje też ćwiczenia do wykonywania w domu, które wzmacniają, mobilizują i mają być wprowadzeniem do właściwej terapii.

Przeciwwskazania do terapii manualnej:

Zabiegi terapii manualnej przyczyniają się do skrócenia czasu leczenia. Częstość terapii manualnej ustala się indywidualnie w zależności od stanu i potrzeb pacjenta, średnio dwie do trzech manipulacji w pierwszym miesiącu leczenia, potem coraz rzadziej, aż uzyska się poprawę pozwalającą na jedną do dwóch wizyt kontrolnych w roku.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza