Terapia ozonem - remedium na wszystko? Pytamy eksperta
Ozon to gaz złożony z trzech atomów tlenu. Czasem po burzy w powietrzu unosi się jego charakterystyczny zapach. Od niedawna popularność zyskują niekonwencjonalne metody leczenia ozonem wprowadzanym do organizmu. Czy taka terapia jest skuteczna i bezpieczna?
1. Stomatologia i nie tylko
Ozonoterapię, z uwagi na zabójcze dla wirusów, bakterii i grzybów działanie, stosowali od lat dentyści i protetycy. W Polsce podawano ozon również przy zabiegach okulistycznych i neurologicznych. Dla cukrzyków ozonoterapia była uważana za zbawienną terapię przy stopie cukrzycowej.
Woda pitna może być uzdatniana ozonem, ale ze względu na jego nietrwałość, niezbędny jest w tym celu dodatkowo wprowadzany do wodociągów chlor. Lampy ozonowe stosuje się do dezynfekcji pomieszczeń w szpitalach.
Niektórzy sądzą, że ozonoterapia ma korzystny wpływ na zyskanie przypływu energii, poprawę pracy narządów i umysłu, regenerację krwi. Są i tacy, którzy ozon wykorzystują w kuchni, w celu dezynfekcji i przedłużenia trwałości żywności.
Zobacz także:
Czy rzeczywiście jest to cudowne remedium na wszystko?
Agnieszka Grobelna, właścicielka Spa Witaminowego we Wrocławiu, tłumaczy:
- Ozonoterapia jest taką metodą, która ma bardzo szerokie spectrum działania. Stosujemy ją w różnych schorzeniach. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. W tych wszystkich przypadkach, kiedy mamy do czynienia z wirusem, czy ze stanami zapalnymi, bądź też z bakterią, możemy wspierać proces leczenia u danego pacjenta przez podanie ozonu.
Ekspertka wymienia przykłady sytuacji, w których terapia ozonem jest pomocna: stany zapalne stawów i mięśni, rwa kulszowa, borelioza, problemy z zajściem w ciążę, przygotowanie organizmu do wysiłku fizycznego, poprawa odporności, także u dzieci i młodzieży, a nawet trądzik i inne zmiany dermatologiczne, które można leczyć dożylnym wprowadzeniem ozonu oraz zewnętrznym ostrzykiwaniem skóry.
- Warto w okresie owulacji zastosować ozonoterapię, bo ona bardzo mocno dotlenia narządy wewnętrzne, czyli też macicę i jajniki, są wtedy lepsze warunki do poczęcia - podkreśla Grobelna.
Zobacz też: Wlewy witaminowe. Sprawdzamy, czy to hit, czy hochsztaplerstwo
2. Plusy terapii
Zalety zabiegu doceniają zarówno sportowcy, osiągający lepsze wyniki, jak również osoby starsze, które odzyskują naturalną witalność. Pacjenci mówią, że po ozonoterapii mają więcej energii w dzień, a w nocy lepszy sen.
Borelioza, poważna choroba odkleszczowa, może powodować konsekwencje zdrowotne na całe życie. Jednak i tu chorzy upatrują ratunku w ozonoterapii.
- Jeśli chodzi o boreliozę, jest to bardzo trudny temat - przyznaje Agnieszka Grobelna. - To jest choroba bardzo złożona, która niesie wiele różnych objawów, czasami nieoczywistych. Ozonoterpia może być wykorzystywana jako terapia wspomagająca proces specjalistycznego leczenia.
Zobacz też: Nowy sposób leczenia boreliozy
3. Sposób podania
Naturalna postać ozonu – gaz – pozwala na różne drogi wprowadzania do organizmu. Możliwa jest kąpiel tlenowo-ozonowa, płukanie ozonowanymi płynami, zastrzyki, kroplówki, aplikacje na skórę.
- Albo ozonujemy sól fizjologiczną i podajemy w kroplówce pacjentowi, albo też stosujemy taką autohemotransfuzję, czyli pobieramy od 100 do 150 ml krwi, do tego dodajemy ozon, krew zostaje natleniona ozonem i w tym samym wkłuciu, w tym samym wlewie, podana pacjentowi. To dosyć szybki zabieg, co jest ważne, ponieważ ozon jest takim gazem, który się szybko rozpada, czyli traci swoje właściwości. Dlatego istotne jest, by jak najszybciej wykonać taki zabieg, aby jak najwięcej ozonu trafiło do pacjenta - wyjaśnia specjalistka.
4. Lekarze zalecają ostrożność
Są jednak stany i sytuacje, w których stanowczo nie powinno się korzystać z tej formy terapii. Przeciwskazania to m.in.: ciąża, laktacja, zaburzenia krzepliwości krwi, stan po niedawnym zawale serca, problemy krążeniowe, nadciśnienie, anemia, niski poziom białych krwinek, nadczynność tarczycy, zatrucie alkoholem.
Trzeba mieć na uwadze, że ozon to gaz działający drażniąco, stąd też może mieć wiele skutków ubocznych. Aktywuje wolne rodniki, które uszkadzają komórki. Wdychanie ozonu może być wysoce szkodliwe, dlatego istnieją normy regulujące maksymalne dopuszczalne stężenie ozonu w miejscach pracy.
Objawy podrażnienia to: drapanie w gardle oraz kaszel, bóle głowy, osłabienie, ospałość. Przy wyższym stężeniu tego gazu w powietrzu, może dość do wzrostu tętna i ciśnienia krwi, a w skrajnych przypadkach do zgonu powodowanego obrzękiem płuc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.