Trwa ładowanie...

Test Apleya – zastosowanie, jak wygląda

Lek. Mateusz Nawrocki
22.03.2021 14:20
Test Apleya – zastosowanie, jak wygląda
Test Apleya – zastosowanie, jak wygląda

Test Apleya jest stosowany przez fizjoterapeutów oraz lekarzy ortopedów. Sama nazwa tego testu zapewne wiele nie mówi – to test diagnostyczny, który jest stosowany w badaniu uszkodzenia łąkotek. Warto wykonać test Apleya przez wdrożeniem odpowiedniej rehabilitacji, leczenia operacyjnego lub zachowawczego.

spis treści

1. Test Apleya – zastosowanie

Zastosowanie testu Apleya ma miejsce w diagnostyce uszkodzeń struktur kolana jakimi są łąkotki (można wyróżnić łąkotkę boczna i przyśrodkowa). Są one częstym czynnikiem, który może powodować ból w obrębie kolana i znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Przyczyn uszkodzeń łąkotek może być wiele. Na pierwszym miejscu należy oczywiście wspomnieć o urazach i przeciążeniach na skutek uprawiania sportu. Nie rzadko uszkodzenie łąkotek może wystąpić na skutek na przykład urazów i wypadków komunikacyjnych czy też upadków.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Test Apleya stosowany jest m.in. przy podejrzeniu uszkodzenia łąkotek
Test Apleya stosowany jest m.in. przy podejrzeniu uszkodzenia łąkotek (123RF)

Wraz z wiekiem może dochodzić także do zwyrodnienia w obrębie stawów, co także może być powodem uszkodzenia łąkotek i wskazaniem do testu Apleya. Przyczyn występowania bólu w kolanie oczywiście może znacznie więcej w związku z czym konieczne jest prowadzenie odpowiedniej diagnostyki.

Pojawiający się ból w obrębie kolana może nas skłonić do wizyty u fizjoterapeuty lub lekarza ortopedy i wykonania testu Apleya. Jest badaniem, które jest często stosowane w badaniu ortopedycznym obok testu Mcmurraya. Nie można jednak zapominać, że w takich sytuacjach warto także wykonać badania diagnostyki obrazowej.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Test Apleya – jak wygląda?

Test Apleya to test dystrakcyjno-kompresyjny, który jest łatwy do wykonania. W zasadzie nie jest konieczne żadne przygotowanie pacjenta. Test odbywa się w leżeniu na brzuchu, następnie osoba badająca wykonuje trakcję oraz kompresje kolana zgiętego o 90 stopni. Następnie wykonywana jest rotacja wewnętrzna oraz zewnętrzna - ból w którymkolwiek z zakresów ruchu może świadczyć o uszkodzeniu łąkotek.

Z uwagi na częstość występowania uszkodzeń łąkotek oraz łatwość wykonania testu Apleya, jest on często stosowany w codziennej praktyce lekarskiej oraz fizjoterapeutycznej. Przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki jest bardzo ważne, bowiem decyduje o wyborze leczenia – operacyjnego lub zachowawczego oraz wprowadzeniu odpowiedniej rehabilitacji.

Pamiętajmy jednak, że warto także wykonać odpowiednie badania diagnostyki obrazowej do których należą badanie ultrasonograficzne (USG) lub tomografia komputerowa (TK). Badania te uwidocznią struktury anatomiczne oraz niektóre nieprawidłowości, które mogą być przyczyną bólu pojawiającego się w obrębie kolana.

Przeprowadzenie skutecznej i dobrej diagnostyki jest kluczem do wprowadzenia skutecznego i efektywnego leczenia.

W niektórych schorzeniach wprowadzenie odpowiedniej rehabilitacji i leczenia zachowawczego daje dobre efekty – w związku z tym nie zawsze konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Z tego względu warto korzystać z prostych badań diagnostycznych takich jak test Apleya, które mogą pomóc w postawieniu odpowiedniej diagnozy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze