Test CAGE

Istnieje wiele testów i kwestionariuszy przydatnych w diagnozie uzależnienia od alkoholu. Testy przesiewowe i skriningowe ułatwiają wychwycenie osób, które przejawiają wczesne symptomy picia ryzykownego i szkodliwego, a także objawy uzależnienia. Najbardziej znanymi testami na alkoholizm są: AUDIT, MAST, SAAST, Test Baltimorski, Test Woronowicza i test CAGE. Warto pamiętać, że żaden test przesiewowy nie jest narzędziem diagnostycznym i nie wolno w oparciu o wyniki tych testów wyrokować o diagnozie. Żadne samobadanie nie zastąpi wizyty u psychiatry i fachowej obserwacji oraz wywiadu klinicznego. Testy i kwestionariusze mogą być tylko wsparciem dla specjalistów podczas procesu diagnostycznego.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Czy jestem alkoholikiem?

Najbardziej polecanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) testem do diagnozy alkoholizmu jest test AUDIT (ang. Alcohol Use Disorders Identification Test), który składa się z wywiadu i badania klinicznego. W oparciu o wyniki tego testu można scharakteryzować model picia prezentowany przez pacjenta. Test AUDIT jest wystandaryzowany w sześciu krajach, koresponduje z kryteriami diagnostycznymi dla diagnozy uzależnienia od alkoholu, ujętymi przez europejską klasyfikację chorób ICD-10 i uwzględnia dane z badania fizykalnego oraz poziom gamma-glutamylo-transferazy (GGT). Na wypełnienie tego testu potrzeba jednak przynajmniej 15 minut. W sytuacji, gdy jest się ograniczonym czasowo, można posłużyć się bardzo prostym testem CAGE. Test CAGE jest bardzo wygodny, a jego wypełnienie zajmuje około 1-2 minut. Test ten składa się zaledwie z czterech pytań, na które trzeba odpowiadać szczerze. Odpowiedź twierdząca na którekolwiek z pytań wskazuje na konieczność przeprowadzenia pogłębionej analizy problemu uzależnienia. Jeśli odpowiedź na jedno z pytań brzmi „TAK”, to istnieje podejrzenie problemów alkoholowych i należy skonsultować się ze specjalistą.

Nazwa testu CAGE (ang. klatka) pochodzi od pierwszych liter najważniejszych słów w poszczególnych pytaniach wersji oryginalnej:

  1. (ang. Cut – redukować) – czy zdarzyły się w Pana/Pani życiu takie okresy, kiedy odczuwał(-a) Pan/Pani konieczność ograniczenia swego picia?
  2. (ang. Angry – zły) – czy zdarzało się, że różne osoby z Pana/Pani otoczenia denerwowały Pana/Panią uwagami na temat Pana/Pani picia?
  3. (ang. Guilty – winny) – czy zdarzyło się, że odczuwał(-a) Pan/Pani wyrzuty sumienia lub wstyd z powodu swojego picia?
  4. (ang. Empty – pusty) – czy zdarzało się Panu/Pani, że rano po przebudzeniu pierwszą rzeczą było wypicie alkoholu dla uspokojenia nerwów lub postawienia się na nogi (picie na pusty żołądek)?

Warto pamiętać, że test CAGE nie wystarcza, by postawić diagnozę uzależnienia od alkoholu. Według badań statystycznych, wskaźnik trafności testu waha się w granicach ponad 60%, dlatego wyniki powinny być uzupełnione o pytania dotyczące ilości wypijanego alkoholu, problemów z kontrolą częstotliwości picia, zjawiska tolerancji i ewentualnych objawów abstynencyjnych w czasie odstawienia lub ograniczenia spożycia napojów alkoholowych. Jak interpretuje się wyniki testu CAGE? Jedna odpowiedź twierdząca świadczy o podejrzeniu problemów alkoholowych, natomiast dwie lub więcej odpowiedzi na „TAK” sugerują prawdopodobieństwo poważnych problemów alkoholowych. Test CAGE jest na tyle prosty i wygodny, że zmodyfikowano go i przystosowano do wstępnego diagnozowania innych uzależnień, takich jak zakupoholizm czy patologiczny hazard.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Woronowicz B., Na zdrowie! Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu?, Media Rodzina, Poznań 2008, ISBN 978-83-7278-239-7.
  • Woronowicz B., Uzależnienia – geneza, terapia i powrót do zdrowia, Media Rodzina, Poznań 2009, ISBN 978-83-7278-369-1.

Diagnozowanie alkoholizmu

Komentarze (14)
~alkoholik dyplomowany
~alkoholik dyplomowany ponad rok temu

Moja siostra zdiagnozowała u mnie chorobę alkoholową. Zrobiła to przez porównanie mnie z inną osobą u której też zdiagnozowała chorobę. Osoba ta podrapała się po dupie i ja też podrapałem się po dupie. Zaistniało zatem podobieństwo w zachowaniu. Wniosek staje się oczywisty.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Diagnozowanie alkoholizmu
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Diagnozowanie alkoholizmu
Diagnozowanie alkoholizmu

Czy jesteś alkoholikiem?

). Diagnoza alkoholizmu nie jest wcale taka prosta. Do 1960 roku istniało aż 39 metod diagnozowania problemów związanych z piciem alkoholu. Dopiero Elvin (...) - Czy jestem alkoholikiem? Jeśli szukasz odpowiedzi na to...

Wybielanie zębów - przeciwwskazania, metody, efekty uboczne

Gwiazdy, które wybieliły zęby

Gwiazdy, które wybieliły zęby

. Porównując jednak zdjęcia z przeszłości, można zauważyć, że piłkarz nie cieszył się zawsze śnieżnobiałym uśmiechem. Nicolas Cage Zęby Nicolasa Cage'a

Diagnostyka niepłodności

Jak przebiega test SCD (WIDEO)

Jak przebiega test SCD (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak przebiega test SCD? Test SCD to test dyspersji chromatyny plemników. Przed jego przeprowadzeniem konieczne jest właściwe przygotowanie. W czasie (...) testu SCD wykonuje się barwienie...

Test LH

Test LH - zdjęcie

Test LH - zdjęcie

Test LH należy do testów paskowych. Szybko wykrywa wzrost poziomu homronu LH w moczu.

Przygotowanie do ciąży

Co to jest test ciążowy? (WIDEO)

Co to jest test ciążowy? (WIDEO) Odtwórz wideo

Jeżeli zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, najlepiej wykonać test ciążowy, który można kupić w każdej aptece. Jeżeli badanie zostanie wykonane (...) prawidłowo, dokładność wyników testu jest niemal w 100% pewna. Dzięki...

Diagnostyka alergii

Test skórny

Test skórny

Testy alergiczne wykonywane metodą "prick test".

Objawy ciąży - brak miesiączki, nudności, wymioty, pierwszy trymestr, rozpoznanie, test ciażowy

Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza

Ciążę bliźniaczą dzieli się na dwa rodzaje: jednojajową i dwujajową. W przypadku pierwszej owocem rozwiązania mogą być bliźnięta syjamskie.