Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Test CAGE - pytania, interpretacja wyników

Avatar placeholder
18.08.2021 12:45
Test CAGE
Test CAGE

Istnieje wiele testów i kwestionariuszy przydatnych w diagnozie uzależnienia od alkoholu. Testy przesiewowe i skriningowe ułatwiają wychwycenie osób, które przejawiają wczesne symptomy picia ryzykownego i szkodliwego, a także objawy uzależnienia. Najbardziej znanymi testami na alkoholizm są: AUDIT, MAST, SAAST, Test Baltimorski, Test Woronowicza i test CAGE. Warto pamiętać, że żaden test przesiewowy nie jest narzędziem diagnostycznym i nie wolno w oparciu o wyniki tych testów wyrokować o diagnozie. Żadne samobadanie nie zastąpi wizyty u psychiatry i fachowej obserwacji oraz wywiadu klinicznego. Testy i kwestionariusze mogą być tylko wsparciem dla specjalistów podczas procesu diagnostycznego.

spis treści

1. Czy jestem alkoholikiem?

Najbardziej polecanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) testem do diagnozy alkoholizmu jest test AUDIT (ang. Alcohol Use Disorders Identification Test), który składa się z wywiadu i badania klinicznego. W oparciu o wyniki tego testu można scharakteryzować model picia prezentowany przez pacjenta.

Test AUDIT jest wystandaryzowany w sześciu krajach, koresponduje z kryteriami diagnostycznymi dla diagnozy uzależnienia od alkoholu, ujętymi przez europejską klasyfikację chorób ICD-10 i uwzględnia dane z badania fizykalnego oraz poziom gamma-glutamylo-transferazy (GGT). Na wypełnienie tego testu potrzeba jednak przynajmniej 15 minut.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

W sytuacji, gdy jest się ograniczonym czasowo, można posłużyć się bardzo prostym testem CAGE. Test CAGE jest bardzo wygodny, a jego wypełnienie zajmuje około 1-2 minut. Test ten składa się zaledwie z czterech pytań, na które trzeba odpowiadać szczerze. Odpowiedź twierdząca na którekolwiek z pytań wskazuje na konieczność przeprowadzenia pogłębionej analizy problemu uzależnienia. Jeśli odpowiedź na jedno z pytań brzmi „TAK”, to istnieje podejrzenie problemów alkoholowych i należy skonsultować się ze specjalistą.

Nazwa testu CAGE (ang. klatka) pochodzi od pierwszych liter najważniejszych słów w poszczególnych pytaniach wersji oryginalnej:

  1. (ang. Cut – redukować) – czy zdarzyły się w Pana/Pani życiu takie okresy, kiedy odczuwał(-a) Pan/Pani konieczność ograniczenia swego picia?
  2. (ang. Angry – zły) – czy zdarzało się, że różne osoby z Pana/Pani otoczenia denerwowały Pana/Panią uwagami na temat Pana/Pani picia?
  3. (ang. Guilty – winny) – czy zdarzyło się, że odczuwał(-a) Pan/Pani wyrzuty sumienia lub wstyd z powodu swojego picia?
  4. (ang. Empty – pusty) – czy zdarzało się Panu/Pani, że rano po przebudzeniu pierwszą rzeczą było wypicie alkoholu dla uspokojenia nerwów lub postawienia się na nogi (picie na pusty żołądek)?

Warto pamiętać, że test CAGE nie wystarcza, by postawić diagnozę uzależnienia od alkoholu. Według badań statystycznych, wskaźnik trafności testu waha się w granicach ponad 60%, dlatego wyniki powinny być uzupełnione o pytania dotyczące ilości wypijanego alkoholu, problemów z kontrolą częstotliwości picia, zjawiska tolerancji i ewentualnych objawów abstynencyjnych w czasie odstawienia lub ograniczenia spożycia napojów alkoholowych.

Jak interpretuje się wyniki testu CAGE? Jedna odpowiedź twierdząca świadczy o podejrzeniu problemów alkoholowych, natomiast dwie lub więcej odpowiedzi na „TAK” sugerują prawdopodobieństwo poważnych problemów alkoholowych. Test CAGE jest na tyle prosty i wygodny, że zmodyfikowano go i przystosowano do wstępnego diagnozowania innych uzależnień, takich jak zakupoholizm czy patologiczny hazard.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze