Trwa ładowanie...

Test, który sprawdzi, czy masz drożne tętnice. Zrobisz go nawet w domu

Avatar placeholder
30.01.2024 14:43
Test, który sprawdzi, czy masz drożne tętnice
Test, który sprawdzi, czy masz drożne tętnice (gettyImages)

Masz zimne i blade dłonie? A może czujesz mrowienie w koniuszkach palców? Te pozornie niewinne objawy mogą wskazywać na problemy z krążeniem, takie jak zapalenie tętnic, miażdżyca lub zakrzepica. Jest prosty test, który może pomóc ujawnić niedrożność tętnic. Wykonasz go nawet w domu.

spis treści

1. Test ujawniający niedrożność tętnic

Choć do zdiagnozowania zapalenia tętnic, miażdżycy czy zakrzepicy potrzebne są specjalistyczne badania, to test Allena może być przydatny dla lekarza podejrzewającego problemy z układem krążenia. Ten test, choć nie jest standardowym badaniem, może być wykonywany w przypadku podejrzeń zaburzeń krążenia. Czasami wykonuje się go także przed operacjami, takimi jak wszczepienie by-passów.

Test Allena polega na obserwacji krążenia krwi w naczyniach włosowatych palców, czyli krążenia kapilarnego.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Jest to sposób na ocenę wydolności krążenia w kończynach górnych. Jeśli po krótkotrwałym zatrzymaniu przez lekarza dopływu krwi do dłoni ponowne jej napływanie następuje w niewłaściwym tempie (zbyt krótkim lub zbyt długim czasie) może wskazywać to na problem z przepływem krwi w tętnicach. Skłania to lekarza do dalszych badań, takich jak USG Doppler lub angiografia z kontrastem.

2. Jak wykonuje się test Allena?

Aby przeprowadzić test Allena, wykonuje się kilka prostych kroków:

  • Pacjent siada przy stole i zginając rękę w łokciu pod kątem 45 stopni, opiera ją na blacie, podobnie jak podczas pomiaru ciśnienia tętniczego.

  • Lekarz prosi pacjenta, aby przez 30 sekund zacisnął pięść, co pozwoli na opróżnienie naczyń włosowatych.

  • Następnie lekarz uciska tętnicę promieniową (boczną kciuka) i tętnicę łokciową (przyśrodkową małego palca), aby zatrzymać przepływ krwi do dłoni.

  • Pacjent prostuje palce, a wtedy można obserwować, czy dłoń staje się blada.

  • Lekarz zwalnia ucisk tętnic i mierzy czas, po którym dłoń odzyskuje naturalny kolor.

Podczas testu należy zwrócić uwagę na barwę opuszków palców i skóry pod paznokciami. Jeśli kolor dłoni wraca do normy w ciągu pięciu sekund, wynik jest negatywny, co oznacza brak problemów z krążeniem. Jeśli dłoń pozostaje blada lub sinieje przez dłuższy czas, wynik jest pozytywny, a lekarz może zalecić dalsze badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze