Trwa ładowanie...

Test szklanki wody. Może pomóc w wykryciu cukrzycy

 Karolina Rozmus
06.08.2022 18:50
Jeden łyk wody może wiele powiedzieć na temat stanu zdrowia
Jeden łyk wody może wiele powiedzieć na temat stanu zdrowia (Pixabay)

Zmiana smaku wody może pojawiać się w wielu zaburzeniach – np. w chorobach neurologicznych, a także przy błahym przeziębieniu. Jednak gdy łyk kranówki pozostawia słodkawy posmak w ustach, może to być wyraźny objaw zaburzeń gospodarki węglowodanowej organizmu.

spis treści

1. Test szklanki a cukrzyca

Dlaczego woda ma słodkawy smak? Eksperci na łamach strony Cleveland Clinic tłumaczą, że przyczyn może być wiele. Poczynając od składu wody: woda z wyższą zawartością wapnia oraz żelaza ma słodszy smak, ale na smak płynów może mieć też wpływ to, z czego wykonana została szklanka, a także, w jaki sposób i jakim detergentem została umyta.

Smak wody mogą zmienić również infekcje bakteryjne zatok, a także choroba refluksowa czy zaburzenia smaku lub węchu, np. w wyniku powikłań po COVID. A co z cukrzycą?

Okazuje się, że utrzymujący się, słodki posmak w ustach może być wyraźnym sygnałem ostrzegawczym. Wskazuje, że organizm nie radzi sobie z uregulowaniem poziomu glukozy we krwi. Wystarczy wziąć w usta łyk wody z kranu – jeśli jest słodkawa, warto rozważyć wizytę u lekarza rodzinnego oraz badania kontrolne krwi.

Zobacz film: "Ukryta cukrzyca. Uważaj na te objawy"

Za właściwe zarządzanie cukrem w organizmie odpowiadają dwa hormony. Podczas gdy insulina zapobiega wzrostom poziomu glukozy we krwi, glukagon chroni przed gwałtownym spadkiem cukru. W przebiegu cukrzycy działanie obu hormonów może być upośledzone, a jednym ze skutków zaburzeń hormonalnych – między innymi wrażenie słodkiego smaku w ustach.

2. To może być groźne powikłanie

Jednak to wrażenie może wskazywać na jeszcze jedno schorzenie, będące niebezpiecznym powikłaniem nieleczonej cukrzycy. Jeśli wyczuwasz w ustach albo w oddechu słodkawy, owocowy smak i zapach, może to oznaczać cukrzycową kwasicę ketonową.

Słodki, owocowy smak wody może wskazywać na powikłanie cukrzycy
Słodki, owocowy smak wody może wskazywać na powikłanie cukrzycy (Getty Images)

Wskutek nagłego niedoboru insuliny, gdy organizm przestaje być zdolny do wykorzystywania glukozy jako paliwa dla tkanek, sięga po tłuszcze. To powoduje odkładanie się tzw. ketonów.

Stan ten jest bardzo groźny, bo wskazuje na rozległe zaburzenia w organizmie: to ostry zespół zaburzeń przemiany węglowodanowej, tłuszczowej, białkowej oraz gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej.

Poza słodkawym, owocowym posmakiem w ustach cukrzycowa kwasica ketonowa może się objawiać:

  • wzmożonym pragnieniem,
  • uczuciem suchości w ustach,
  • sennością i zmęczeniem,
  • nudnościami i bólem brzucha,
  • kłuciem w klatce piersiowej,
  • spadkiem ciśnienia tętniczego i przyspieszonym pulsem.

Kwasica ketonowa może prowadzić nawet do śpiączki, a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ostrzega, że nierzadko jest to pierwszy, ale śmiertelnie niebezpieczny objaw cukrzycy u osób niezdiagnozowanych.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze