Trwa ładowanie...

Wystarczy kartka i ołówek. Ten test może ujawnić demencję

 Karolina Rozmus
22.05.2023 11:32
Wystarczy kartka i ołówek. Ten test może ujawnić demencję
Wystarczy kartka i ołówek. Ten test może ujawnić demencję (Pixabay)

Liczba chorych na jakąkolwiek formę demencji rośnie niemal lawinowo – średnio co cztery minuty ktoś dowiaduje się, że ją ma. Wczesne objawy są trudne do uchwycenia, często zrzucane na karb przemęczenia czy wieku. Prosty test może potwierdzić, czy ty lub twój bliski macie powody do obaw.

spis treści

1. Chorych na demencję będzie przybywać

W Polsce z demencją zmaga się ponad 400 tys. osób, a na całym świecie – 55 mln. Według szacunków już w 2030 r. ten problem będzie dotyczył aż 78 mln osób. Najczęściej chorobę rozpoznaje się po 65. roku życia, ale nie tylko, bo chorują też młodsi.

Starzenie się społeczeństwa sprawia, że osób z demencją przybywa
Starzenie się społeczeństwa sprawia, że osób z demencją przybywa (Pixabay)
Zobacz film: "Test zegara na zdiagnozowanie Alzheimera"

Mimo intensywnych badań nie ma leku na choroby dementywne, takie jak otępienie naczyniopochodne czy choroba Alzheiemera, które prowadzą do neurodegeneracji w mózgu. Można za to opóźnić rozwój choroby i łagodzić jej objawy, do których zalicza się depresja czy nawet psychoza, stany lękowe lub zaburzenia snu. Dlatego kluczowe jest, by diagnoza padła jak najwcześniej.

Do objawów, które mogą wskazywać na pierwszy etap otępienia, należą:

  • trudność w przyswajaniu nowych informacji,

  • problemy z komunikacją, tj. trudności w rozumieniu innych czy wysławianiu się,

  • zmiany zachowania – np. zwiększona drażliwość lub apatia czy stany depresyjne,

  • problemy z radzeniem sobie z codziennymi czynnościami jak zakupy, prowadzanie auta, pisanie czy czytanie.

2. Narysuj zegar. "Test przesiewowy" na demencję

Według organizacji Alzheimer Scotland istnieje także mniej znany objaw, który można wykryć za pomocą prostego testu.

"Utrata poczucia czasu może być związana z zaburzeniami pamięci lub wynikać z faktu, że mózg nie jest już w stanie odczytywać zegara analogowego" – informują eksperci.

Tłumaczą, że jeśli podejrzewamy u siebie lub kogoś bliskiego demencję warto spróbować wykonać prosty rysunek tarczy zegara i zaznaczyć na niej za pomocą wskazówek aktualną godzinę. Jeśli osoba rysująca zegar ma problem z umieszczeniem wskazówek we właściwych miejscach lub nie potrafi prawidłowo na tarczy oznaczyć cyfr, to jest to objaw alarmowy. Każda pomyłka traktowana jest jako "niezaliczenie" testu.

Co interesujące, test (ang. Alzheimer’s clock-drawing test, CDT) pierwotnie został stworzony w 1900 roku do oceny stanu żołnierzy po urazach głowy. Jedno ze współczesnych badań, które ukazało się na łamach "Dementia and Neuropsychologia", wskazuje, że CDT faktycznie charakteryzuje się wysoką skutecznością w ocenie ryzyka choroby Alzheimera. Badacze przyznali, że rysowanie zegara wydaje się "dobrym testem przesiewowym w kierunku demencji".

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze