Trwa ładowanie...

Testy kontaktowe badające alergię na metale i środki chemiczne

Alergia kontaktowa jest to nadwrażliwość na różne substancje chemiczne (metale, farby, leki) po ich bezpośrednim kontakcie ze skórą, w wyniku czego na skórze pojawiają się różnego rodzaju zmiany zapalne. Testy płatkowe, inaczej testy naskórkowe są obecnie podstawowym narzędziem wykorzystywanym w diagnostyce tego typu alergii.

Polegają one na aplikacji na skórę (np. na plecach) niewielkiej ilości potencjalnego alergenu (zwykle jest ich nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt jednocześnie), a następnie obserwacji skóry w miejscu aplikacji w określonych odstępach czasowych (zwykle po 2, 3 i 4 dniach od założenia testów). Pojawienie się odczynu zapalnego na skórze świadczy o nadwrażliwości (alergii) na dany antygen. Dzięki temu osoba badana wie, jakich substancji powinna unikać. Przeprowadzenie testów płatkowych nie wymaga ze strony pacjenta specjalnego przygotowania i jest to badanie miarodajne i całkowicie bezpieczne, gdyż ilość aplikowanego alergenu jest niewielka i podawana na bardzo niewielką powierzchnię skóry.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Magdalena Pikul
Następny artykuł: Testy skórne z alergenami wziewnymi i pokarmowymi
Testy kontaktowe badające alergię na metale i środki chemiczne
Testy kontaktowe badające alergię na metale i środki chemiczne (iStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza