Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Testy kontaktowe badające alergię na metale i środki chemiczne

Avatar placeholder
04.04.2019 13:23
Testy kontaktowe badające alergię na metale i środki chemiczne
Testy kontaktowe badające alergię na metale i środki chemiczne (iStock)

Alergia kontaktowa jest to nadwrażliwość na różne substancje chemiczne (metale, farby, leki) po ich bezpośrednim kontakcie ze skórą, w wyniku czego na skórze pojawiają się różnego rodzaju zmiany zapalne. Testy płatkowe, inaczej testy naskórkowe są obecnie podstawowym narzędziem wykorzystywanym w diagnostyce tego typu alergii.

Polegają one na aplikacji na skórę (np. na plecach) niewielkiej ilości potencjalnego alergenu (zwykle jest ich nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt jednocześnie), a następnie obserwacji skóry w miejscu aplikacji w określonych odstępach czasowych (zwykle po 2, 3 i 4 dniach od założenia testów). Pojawienie się odczynu zapalnego na skórze świadczy o nadwrażliwości (alergii) na dany antygen. Dzięki temu osoba badana wie, jakich substancji powinna unikać. Przeprowadzenie testów płatkowych nie wymaga ze strony pacjenta specjalnego przygotowania i jest to badanie miarodajne i całkowicie bezpieczne, gdyż ilość aplikowanego alergenu jest niewielka i podawana na bardzo niewielką powierzchnię skóry.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Testy skórne z alergenami wziewnymi i pokarmowymi
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze