Trwa ładowanie...

Tężyczka utajona

Tężyczka utajona jest spowodowana zaburzeniami elektrolitów we krwi.
Tężyczka utajona jest spowodowana zaburzeniami elektrolitów we krwi. (adobestock)

Tężyczka utajona to stan wywołany zaburzeniami elektrolitowymi (klasycznie - hipokalcemią), w przebiegu którego dochodzi do wzmożonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej.

W przypadku utajonej postaci tężyczki nie obserwujemy samoistnych skurczy mięśni. Jednak z uwagi na znaczną nadpobudliwość, nawet niewielki bodziec może wywołać odruchowe skurcze.

W diagnostyce, po za badaniami laboratoryjnymi pozwalającymi określić poziom wapnia w surowicy krwi, korzysta się z trzech prób testujących obecność charakterystycznych objawów:

  • Objaw Chwostka. Objaw jest dodatni, jeśli po uderzeniu (opukiwaniu) w okolice pnia nerwu twarzowego (do przodu od ujścia przewodu słuchowego zewnętrznego) obserwujemy skurcz mięśni twarzy.
  • Objaw Ibrahima-Lusta. Wykonując tę próbę, lekarz uderza w okolicę głowy kości strzałkowej, gdzie przebiega nerw strzałkowy. O utajonej tężyczce świadczy w tym wypadku odruchowe zgięcie stopy.
  • Objaw Trousseau. Ten objaw sprawdza się przy pomocy mankietu ciśnieniomierze. Napełnienie mankietu powietrzem powoduje charakterystyczne ustawienie ręki badanego (tzw. ręka położnika).

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze