Tłuszczaki - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Tłuszczaki to niezłośliwe nowotwory, które powstają z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Rozwijają się zwykle na tułowiu, ale także na plecach, policzkach, rękach, pod pachą, na łopatkaci lub na pośladkach. Najczęściej występują pomiędzy 40. a 60. rokiem życia, choć zdarza się i u dzieci. Tłuszczak jest miękki w dotyku, a skóra nad nim nie jest zmieniona. Jest bardziej zwarty od otaczającej go tkanki podskórnej. Można go przesuwać i ogólnie nie jest bolesny, ale może powodować różne dolegliwości, uciskając na sąsiadujące narządy, nerwy i tkanki. Zmiana rośnie powoli. Przeważnie jest mała (ok. 2 cm), choć zdarza się, że ma ponad 6 cm. Tłuszczak jest nieszkodliwy i zwykle nie wymaga leczenia.

Polecane wideo:

Tłuszczaki - przyczyny i objawy

Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są jednoznaczne. Badania prowadzone w rodzinach, u których liczba rozpoznanych nowotworów u przedstawicieli poszczególnych pokoleń jest znacząca, wskazują na bliżej nieokreśloną predyspozycję genetyczną powstawania zmian. Z kolei inne dane mogą wskazywać na udział mechanizmów zapalnych oraz specyficznych cząstek wydzielanych przez komórki układu immunologicznego, które pobudzają podziały oraz wzrost zdrowych adipocytów (komórek syntetyzujących i magazynujących tłuszcze). Żadna z wymienionych przyczyn nie została do końca potwierdzona.

Tłuszczak - zdjęcia

Tłuszczaki są z reguły niewielkich rozmiarów, ale mogą rosnąć nawet do 6 cm.

Tłuszczaki - zapobieganie i leczenie

W większości przypadków leczenie tłuszczaków nie jest konieczne. Zmiany są pojedyncze, niewielkich rozmiarów, cechują się powolnym wzrostem i tym samym nie stanowią istotnego obciążenia dla pacjenta. W takich przypadkach jedynym bodźcem skłaniającym do podjęcia ewentualnego leczenia jest przyczyna kosmetyczna. Indywidualne życzenie pacjenta oraz zalecenie lekarza, wysunięte na podstawie badania fizykalnego oraz wyników badań dodatkowych, skutkują zwykle chirurgiczną resekcją nowotworu. Wycięte tkanki powinny być poddane badaniu histopatologicznemu. Po zabiegu może pojawić się krwawienie lub ropa, ale nie jest to częste. Tłuszczak usuniety chirurgicznie nie odrasta, ale może wystąpić w innym miejscu.

Ta forma terapii przewidziana jest przede wszystkim wobec zmian rozległych, gwałtownie rosnących, bolesnych oraz wywołujących w obrębie skóry odczyn zapalny. Usunięcie chirurgiczne w większości przypadków zapewnia całkowite wyleczenie i nie daje nawrotów. Istnieją ponadto metody częściowej eliminacji tłuszczaków. Można zastosować wstrzyknięcie glikokortykoidów w obrębie zmiany. Wywołują one efekt redukcji masy poprzez niszczenie większości komórek tkanki tłuszczowej. Zabieg jednorazowy jest zwykle niewystarczający i aby osiągnąć zamierzony efekt, wymaga wielokrotnych powtórzeń.

Mechaniczne odsysanie tkanki tłuszczowej (liposukcja) jest najmniej skuteczne. W obręb zmiany wprowadza się dość grubą igłę, następnie za pomocą strzykawki odsysa zawartość guza.

Sylwia Michalczyk, 5 miesięcy temu

Bibliografia

  • Kułakowski A., Skowrońska-Gardas A. Onkologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2737-3
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4154-5

Źródła zewnętrzne

Onkologia

Komentarze (6)
~Anna
~Anna ponad rok temu

No cóż, ja pierwszego tłuszczaka miałam w wieku 27 lat pod koniec ciąży. przybywało mi ich , ale na kończynach tj. na przedramionach, udach. Wielokrotnie usuwałam chirurgicznie większe zmiany,np. na lewym przedramieniu z 13 cięć miałam wyłuskane 70 szt.Mam obecnie 60 lat, mam obie ręce pocięte i mimo wszystko jest ich ogrom.Od kilku lat mam je w powłokach brzusznych, piersiach,przy kręgosłupie,kończynach.Ostatnio miałam wycinany pod kolanem.Nie mogę np. ucierać ziemniaków, robić ciasta wyrabiając go,drętwieją mi ręce.Nikt w rodzinie mnie miał takiego problemu.Nie mogę od lat chodzić z krótkim rękawem,bo moje ręce są całe w zgrubieniach,odrastają i są mnogie.U Bułgarki widziałam wielkość tłuszczaka gęsiego jaja, ale miała ich kilka.Gdybym nie usuwała też miałabym takie duże.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Tłuszczaki - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Tłuszczaki - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
Tłuszczaki - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Tłuszczak - zdjęcia

Tłuszczak - zdjęcia

Tłuszczaki są z reguły niewielkich rozmiarów, ale mogą rosnąć nawet do 6 cm.

Tłuszczaki - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Tłuszczaki i ich usuwanie

Tłuszczaki to niebolesne zgrubienia podskórne, które mogą pojawić się w różnych miejscach na ciele. Zazwyczaj objawiają się jako niewielkie guzki (...) , czy należy je usunąć. Czym są tłuszczaki? Tłuszczaki...

Niedoczynność tarczycy - gruczoł i jego funkcje, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, rokowanie, zapobieganie

Hypotyreoza

Hypotyreoza

Sześciotygodniowe dziecko cierpiące na niedoczynność tarczycy.

Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.

Tłuszczaki - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Tłuszczaki - kiedy je usunąć?

są to pacjenci między 40. a 60. rokiem życia). Dokładna przyczyna powstawania guzków nie jest znana. Diagnostyka tłuszczaków Zmiany te z reguły (...) Artykuł sponsorowany Tłuszczaki to zmiany powstające...

Poronienie - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Wiadomość o poronieniu

Wiadomość o poronieniu

W obliczu informacji o poronieniu niezwykle ważne jest wsparcie rodziny oraz uświadomienie sobie, że nikt nie jest winny temu, co się stało.

Siniaki - przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Podbiegnięcie krwawe - zdjęcia

Podbiegnięcie krwawe - zdjęcia

Czerwone i fioletowe plamy spowodowane przez słabe krwawienia z uszkodzonych naczyń kapilarnych.

Rak języka - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Rak języka - zdjęcia

Rak języka - zdjęcia

Nowotwór może zaatakować język, zwłaszcza u osób stosujących takie używki, jak wyroby tytoniowe czy alkohol.