Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Tłuszczak

Tłuszczak to niezłośliwy nowotwór, który powstaje z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Głównie rozwija się na tułowiu, ale także na plecach, policzku, rękach, pod pachą, łopatce, pośladku. Najczęściej występuje pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, choć zdarza się i u dzieci. Tłuszczak jest miękki w dotyku, a skóra nad nim nie jest zmieniona, jest bardziej zwarty od otaczającej go tkanki podskórnej. Można go przesuwać i ogólnie nie jest bolesny, ale może powodować różne dolegliwości, uciskając na sąsiadujące narządy, nerwy i tkanki. Zmiana rośnie powoli. Przeważnie jest mała, choć zdarza się, że ma ponad 6 cm. Tłuszczak jest nieszkodliwy i zwykle nie wymaga leczenia.

1. Przyczyny i objawy tłuszczaka

Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są jednoznaczne. Badania prowadzone w rodzinach, u których liczba rozpoznanych nowotworów u przedstawicieli poszczególnych pokoleń jest znacząca, wskazują na bliżej nieokreśloną predyspozycję genetyczną powstawania zmian. Z kolei inne dane mogą wskazywać na udział mechanizmów zapalnych oraz specyficznych cząstek wydzielanych przez komórki układu immunologicznego, które pobudzają podziały oraz wzrost zdrowych adipocytów. Żadna z wymienionych przyczyn nie została do końca potwierdzona.

Do najważniejszych objawów tłuszczaka zalicza się:

 • obecność badanej dotykiem masy,
 • lokalizacja,
 • brak zmian skórnych nad guzem, brak dolegliwości bólowych,
 • dyskomfort,
 • brak objawów ogólnych,
 • objawy wynikające z lokalizacji guza w obrębie narządów wewnętrznych,
 • duże guzy zlokalizowane w śródpiersiu.

2. Zapobieganie i leczenie tłuszczaków

W większości przypadków leczenie tłuszczaków nie jest konieczne. Zmiany są pojedyncze, niewielkich rozmiarów, cechują się powolnym wzrostem i tym samym nie stanowią istotnego obciążenia dla pacjenta. W takich wypadkach jedynym bodźcem skłaniającym pacjenta do podjęcia leczenia jest przyczyna kosmetyczna. Indywidualne życzenie pacjenta oraz zalecenie lekarza, wysunięte na podstawie badania fizykalnego oraz wyników badań dodatkowych, skutkują zwykle chirurgiczną resekcją nowotworu.

Ta forma terapii przewidziana jest przede wszystkim wobec zmian rozległych, gwałtownie rosnących, bolesnych otaczającej skóry oraz wywołujących w jej obrębie odczyn zapalny. Usunięcie chirurgiczne w większości przypadków zapewnia całkowite wyleczenie i nie daje nawrotów. Istnieją ponadto metody częściowej eliminacji guza. Można zastosować wstrzyknięcia glikokortykoidów w obrębie zmiany. Wywołują one efekt redukcji masy poprzez niszczenie większości komórek tkanki tłuszczowej. Zabieg jednorazowy jest zwykle niewystarczający i aby osiągnąć zamierzony efekt, wymaga wielokrotnych powtórzeń.

Mechaniczne odsysanie tkanki tłuszczowej (liposukcja) jest najmniej skuteczne. W obręb zmiany wprowadza się dość grubą igłę, następnie za pomocą strzykawki odsysa zawartość guza. Zdarza się, że tłuszczaków się nie leczy, głównie usuwa się je ze względów kosmetycznych. Po wycięciu powinny jednak być poddane badaniu histopatologicznemu. Po zabiegu może pojawić się krwawienie lub ropa, ale nie jest to częste. Po usunięciu tłuszczak nie odrasta, ale może wystąpić w innym miejscu.

Bibliografia

 • Kułakowski A., Skowrońska-Gardas A. Onkologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2737-3
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4154-5

Źródła zewnętrzne

Sylwia Michalczyk,
Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Tłuszczak - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne