Tłuszczak - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Tłuszczak to niezłośliwy nowotwór, który powstaje z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Rozwija się zwykle na tułowiu, ale także na plecach, policzkach, rękach, pod pachą, na łopatkaci lub na pośladkach. Najczęściej występują pomiędzy 40. a 60. rokiem życia, choć zdarza się i u dzieci. Tłuszczak jest nieszkodliwy i zwykle nie wymaga leczenia.

Zobacz film: "Co oznaczają guzki na ciele mężczyzny?"

spis treści

1. Tłuszczak - przyczyny i objawy

Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są jednoznaczne. Badania prowadzone w rodzinach, u których liczba rozpoznanych nowotworów u przedstawicieli poszczególnych pokoleń jest znacząca, wskazują na bliżej nieokreśloną predyspozycję genetyczną powstawania zmian.

Z kolei inne dane mogą wskazywać na udział mechanizmów zapalnych oraz specyficznych cząstek wydzielanych przez komórki układu immunologicznego, które pobudzają podziały oraz wzrost zdrowych adipocytów (komórek syntetyzujących i magazynujących tłuszcze). Żadna z wymienionych przyczyn powstawania tłuszczaków nie została do końca potwierdzona.

Tłuszczak jest miękki w dotyku, a skóra nad nim nie jest zmieniona. Jest bardziej zwarty od otaczającej go tkanki podskórnej. Tłuszczak można przesuwać i ogólnie nie jest bolesny, ale może powodować różne dolegliwości, uciskając na sąsiadujące narządy, nerwy i tkanki. Tłuszczak rośnie powoli. Przeważnie jest mały (ok. 2 cm), choć zdarza się, że ma ponad 6 cm.

Tłuszczak - zdjęcia
Tłuszczak - zdjęcia

Tłuszczaki są z reguły niewielkich rozmiarów, ale mogą rosnąć nawet do 6 cm.

zobacz galerię

2. Tłuszczak - zapobieganie i leczenie

W większości przypadków leczenie tłuszczaków nie jest konieczne. Tłuszczak jest na ogół zmianą pojedynczą, niewielkich rozmiarów. Tłuszczaki cechują się powolnym wzrostem i tym samym nie stanowią istotnego obciążenia dla pacjenta. W takich przypadkach jedynym bodźcem skłaniającym do podjęcia ewentualnego leczenia tłuszczaków jest przyczyna kosmetyczna.

Indywidualne życzenie pacjenta oraz zalecenie lekarza, wysunięte na podstawie badania fizykalnego oraz wyników badań dodatkowych, skutkują zwykle chirurgiczną resekcją nowotworu. Wycięte tkanki powinny być poddane badaniu histopatologicznemu. Po zabiegu może pojawić się krwawienie lub ropa, ale nie jest to częste. Tłuszczak usuniety chirurgicznie nie odrasta, ale może wystąpić w innym miejscu.

Ta forma terapii przewidziana jest przede wszystkim wobec zmian rozległych, gwałtownie rosnących, bolesnych oraz wywołujących w obrębie skóry odczyn zapalny. Usunięcie chirurgiczne w większości przypadków zapewnia całkowite wyleczenie i nie daje nawrotów. Istnieją ponadto metody częściowej eliminacji tłuszczaków.

Zobacz także:

Można zastosować wstrzyknięcie glikokortykoidów w obrębie zmiany. Wywołują one efekt redukcji masy poprzez niszczenie większości komórek tkanki tłuszczowej. Zabieg jednorazowy jest zwykle niewystarczający i aby osiągnąć zamierzony efekt, wymaga wielokrotnych powtórzeń.

Usuwanie tłuszczaków można również wykonać wykorzystując metodę lipolizy iniekcyjnej. Polega ona na wstrzyknięciu substancji, której działanie polega na rozpuszczeniu komórek tłuszczowych. Są one następnie transportowane do wątroby, a następnie usuwane z organizmu. Najlepsze efekty lipolizy iniekcyjnej widoczne są po wykonaniu serii dwóch lub trzech zabiegów w odstępach od 4 do 6 tygonii.

Mechaniczne odsysanie tkanki tłuszczowej (liposukcja) jest najmniej skuteczne. W obręb zmiany wprowadza się dość grubą igłę, następnie za pomocą strzykawki odsysa zawartość guza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy