Tłuszczaki - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Tłuszczaki to niezłośliwe nowotwory, które powstają z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Rozwijają się zwykle na tułowiu, ale także na plecach, policzkach, rękach, pod pachą, na łopatkaci lub na pośladkach. Najczęściej występują pomiędzy 40. a 60. rokiem życia, choć zdarza się i u dzieci. Tłuszczak jest miękki w dotyku, a skóra nad nim nie jest zmieniona. Jest bardziej zwarty od otaczającej go tkanki podskórnej. Można go przesuwać i ogólnie nie jest bolesny, ale może powodować różne dolegliwości, uciskając na sąsiadujące narządy, nerwy i tkanki. Zmiana rośnie powoli. Przeważnie jest mała (ok. 2 cm), choć zdarza się, że ma ponad 6 cm. Tłuszczak jest nieszkodliwy i zwykle nie wymaga leczenia.

Tłuszczaki - przyczyny i objawy

Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są jednoznaczne. Badania prowadzone w rodzinach, u których liczba rozpoznanych nowotworów u przedstawicieli poszczególnych pokoleń jest znacząca, wskazują na bliżej nieokreśloną predyspozycję genetyczną powstawania zmian. Z kolei inne dane mogą wskazywać na udział mechanizmów zapalnych oraz specyficznych cząstek wydzielanych przez komórki układu immunologicznego, które pobudzają podziały oraz wzrost zdrowych adipocytów (komórek syntetyzujących i magazynujących tłuszcze). Żadna z wymienionych przyczyn nie została do końca potwierdzona.

Tłuszczak - zdjęcia

Tłuszczaki są z reguły niewielkich rozmiarów, ale mogą rosnąć nawet do 6 cm.

Tłuszczaki - zapobieganie i leczenie

W większości przypadków leczenie tłuszczaków nie jest konieczne. Zmiany są pojedyncze, niewielkich rozmiarów, cechują się powolnym wzrostem i tym samym nie stanowią istotnego obciążenia dla pacjenta. W takich przypadkach jedynym bodźcem skłaniającym do podjęcia ewentualnego leczenia jest przyczyna kosmetyczna. Indywidualne życzenie pacjenta oraz zalecenie lekarza, wysunięte na podstawie badania fizykalnego oraz wyników badań dodatkowych, skutkują zwykle chirurgiczną resekcją nowotworu. Wycięte tkanki powinny być poddane badaniu histopatologicznemu. Po zabiegu może pojawić się krwawienie lub ropa, ale nie jest to częste. Tłuszczak usuniety chirurgicznie nie odrasta, ale może wystąpić w innym miejscu.

Ta forma terapii przewidziana jest przede wszystkim wobec zmian rozległych, gwałtownie rosnących, bolesnych oraz wywołujących w obrębie skóry odczyn zapalny. Usunięcie chirurgiczne w większości przypadków zapewnia całkowite wyleczenie i nie daje nawrotów. Istnieją ponadto metody częściowej eliminacji tłuszczaków. Można zastosować wstrzyknięcie glikokortykoidów w obrębie zmiany. Wywołują one efekt redukcji masy poprzez niszczenie większości komórek tkanki tłuszczowej. Zabieg jednorazowy jest zwykle niewystarczający i aby osiągnąć zamierzony efekt, wymaga wielokrotnych powtórzeń.

Mechaniczne odsysanie tkanki tłuszczowej (liposukcja) jest najmniej skuteczne. W obręb zmiany wprowadza się dość grubą igłę, następnie za pomocą strzykawki odsysa zawartość guza.

Sylwia Michalczyk, 4 miesiące temu

Bibliografia

  • Kułakowski A., Skowrońska-Gardas A. Onkologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2737-3
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4154-5

Źródła zewnętrzne

Onkologia

Komentarze (16)
~Kasia
~Kasia 2 miesiące temu

Czy ktoś mógłby mi pomóc? Byłam dzisiaj u lekarza bo mam tłuszczaka tuż za piersią. Na początku wizyty lekarz stwierdził że usg i mammografia I to nic takiego czym musielibyśmy się martwić. Lecz po tych badaniach okazało się że jest bardzo duży ponad 6cm. I już wysłał mnie na MRI. CZY POWINNAM się niepokoić.?

Odpowiedz
~Ognista
~Ognista 5 miesięcy temu

Pierwszego tłuszczaka usunięto mi w 2012 roku - uciskał na nerwy w okolicy stawu łokciowego, przez co czasami nie mogłam zrobić sobie sama herbaty. Kolejny (2015r) znajdował się w udzie - było to w zasadzie kilka drobniejszych guzków. Resekcji kolejnego poddałam się 8 tygodni temu (maj 2017) z powodu bólu w okolicy szyji. Badanie kontrolne w tym tygodniu ujawniło guz 1,5cm w miejscu poprzedniego, jednak obraz USG nie wskazuje na tłuszczaka, czekam więc za biopsją. Dzisiaj pod prysznicem wyczułam kolejny guzek, tym razem w ramieniu. Mam 25 lat, i czuję się jak jakiś mutant, bo nikt nie potrafi wyjaśnić jednoznacznie skąd biorą się te guzy.

Odpowiedz
~ANKA5400
~ANKA5400 5 miesięcy temu

@~St.: JA MAM NA RAZIE MALEGO TLUSZCZAKA NA DLONI LEWEJ POSZLAM DO ORTOPEDY I DOSTALAM SKIEROWANIE DO CHIRURGA NA ZABIEG DO SZPITALA WIEC MOZE UDAJ SIE PO TAKIE SKIEROWANIE I POWYCINAJ Z nfz-TU---ZYCZE POWODZENIA

Odpowiedz
~St.
~St. 6 miesięcy temu

A ja się nie wstydziłam i w ciągu 15 lat niejednokrotnie byłam z moimi tłuszczakami u różnych lekarzy - żaden nie wierzył, że te zdecydowanie ponad 6-centymetrowe guzy mnie bolą i nie chciał zająć się problemem. Obecnie 2 z moich tłuszczaków mają już po kilkanaście cm, a największy sprawia mi taki ból, że nie mogę spać i codziennie piję (znowu: niechętnie przepisywany przez lekarzy) tramal. W końcu udałam się do prywatnej kliniki chirurgicznej, bo tak się już nie da żyć. Niestety, jak zwykle, wszystko długo trwa (termin wizyty, termin badania, termin następnej wizyty...), ale mimo wszystko mam nadzieję, że w tym roku uda mi się pozbyć chociaż jednego cholerstwa. Wielkość blizny jest mi zupełnie obojętna, tylko niech to w końcu przestanie boleć!

Odpowiedz
~Ona
~Ona 7 miesięcy temu

@~mmmmmmmmmmmmmmm: Proszę nie zwlekać z pójściem do lekarza,tłuszczaki nie sa groźne raczej ale potrafią osiągnąć duże rozmiary i uciskać okoliczne tkanki.Miałam takiego na piersi i też się wstydziłam aż rozmiar, który osiągnął guz zmusił mnie do wizyty u lekarza.Przez to zwlekanie miałam już operację pod narkozą a nie zabieg...Takie zmiany trzeba, jak najszybciej usunąć.Pozdrawiam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Tłuszczaki - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Nerwica?

~Vanessa 1234 • ostatni post 9 godzin temu

1

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 18 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Tłuszczaki - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie
Tłuszczaki - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Tłuszczak - zdjęcia

Tłuszczak - zdjęcia

Tłuszczaki są z reguły niewielkich rozmiarów, ale mogą rosnąć nawet do 6 cm.

Tłuszczaki - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Tłuszczaki i ich usuwanie

Tłuszczaki to niebolesne zgrubienia podskórne, które mogą pojawić się w różnych miejscach na ciele. Zazwyczaj objawiają się jako niewielkie guzki (...) , czy należy je usunąć. Czym są tłuszczaki? Tłuszczaki...

Tłuszczaki - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Tłuszczaki - kiedy je usunąć?

są to pacjenci między 40. a 60. rokiem życia). Dokładna przyczyna powstawania guzków nie jest znana. Diagnostyka tłuszczaków Zmiany te z reguły (...) Artykuł sponsorowany Tłuszczaki to zmiany powstające...

Siniaki - przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Podbiegnięcie krwawe - zdjęcia

Podbiegnięcie krwawe - zdjęcia

Czerwone i fioletowe plamy spowodowane przez słabe krwawienia z uszkodzonych naczyń kapilarnych.

Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.

Niedoczynność tarczycy - gruczoł i jego funkcje, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, rokowanie, zapobieganie

Hypotyreoza

Hypotyreoza

Sześciotygodniowe dziecko cierpiące na niedoczynność tarczycy.

Tężec - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Szczękościsk - zdjęcia

Szczękościsk - zdjęcia

Leczenie pacjenta odbywa się w szpitalu, a dokładnie na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Poronienie - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Wiadomość o poronieniu

Wiadomość o poronieniu

W obliczu informacji o poronieniu niezwykle ważne jest wsparcie rodziny oraz uświadomienie sobie, że nikt nie jest winny temu, co się stało.