To mylący objaw. Nie musi świadczyć o udarze cieplnym
Gorączka w czasie upałów może świadczyć o udarze cieplnym, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej symptomy neurologiczne, m.in. zamroczenie czy zaburzenia równowagi. Jej przyczyny mogą być jednak zupełnie inne. - Przy takich objawach zawsze powinniśmy brać pod uwagę kontekst, to jest kluczowe - zwraca uwagę dr Jacek Krajewski, lekarz rodzinny.
1. Gorączka to symptom udaru cieplnego
- Gorączka jest jednym z symptomów, które świadczą o udarze cieplnym. Nie jest jednak jedynym. Najbardziej charakterystyczne w takim przypadku są symptomy neurologiczne, m.in. zamroczenie, uczucie splątania, zaburzenia równowagi, silny ból głowy. Pojawiają się też dreszcze i osłabienie - wylicza dr Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes Federacji ''Porozumienie Zielonogórskie''.
- To reakcja organizmu na przegrzanie i świadczy o problemach z kontrolą nad oddawaniem ciepła - dodaje lekarz.
Kto jest szczególnie narażony na udar cieplny? - Na pewno dzieci i seniorzy, którzy są bardziej podatni na odwodnienie. Dzieci ze względu na szybszy metabolizm - tracą płyny znacznie szybciej niż dorośli. Z kolei u seniorów jest to związane z procesem starzenia. Z tego powodu przebieg udaru cieplnego może być u nich gwałtowny i tym samym bardzo niebezpieczny - ostrzega dr Krajewski.
2. Upał sprzyja infekcjom
Dużo zależy też od ekspozycji na słońce. - Kolejną grupą wysokiego ryzyka są więc osoby, które pracują w wysokich temperaturach - albo na zewnątrz, albo w zamkniętych, dusznych pomieszczeniach w nieprzewiewnej odzieży ochronnej. Tacy pracownicy też są znacznie bardziej narażeni na odwodnienie - zaznacza dr Krajewski.
Jednak jak tłumaczy lekarz, gorączka w upalne dni nie musi wcale oznaczać udaru cieplnego. Może się również pojawiać w innych przypadkach.
- Ekstremalne temperatury - zarówno wysokie, jak i niskie - osłabiają organizm. Jesteśmy więc bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje, m.in. bakteryjne i wirusowe. Paradoksalnie w lecie jest bardzo dużo infekcji górnych dróg oddechowych, a także przypadków anginy - zwraca uwagę dr Krajewski.
- Sprzyjają temu duże skoki temperatur, bo przy upałach intensywnie się chłodzimy, korzystając z klimatyzacji, wchodząc do zimnej wody czy pijąc zimne napoje - dodaje lekarz.
3. Gorączka przy zatruciach pokarmowych
Gorączka to także jeden z objawów zatrucia pokarmowego. - W upalne dni o takie dolegliwości jest łatwiej, niż myślimy. Do zatrucia może dojść nie tylko podczas egzotycznego wyjazdu, kiedy spożywając np. surową żywność i narażamy się na kontakt z drobnoustrojami, do których nie jest przystosowana nasza flora bakteryjna - zwraca uwagę dr Krajewski.
- Przyczyną może być nawet kanapka, która była nieodpowiednio przechowywana. Możemy ją przygotować ze świeżych składników, ale długotrwałe przetrzymywanie jej w wysokiej temperaturze stworzy warunki do rozwoju bakterii, co może doprowadzić do nieżytu pokarmowego - tłumaczy lekarz.
- W przypadku gorączki kluczowy jest kontekst. Jeśli mamy do czynienia z długotrwałą ekspozycją na słońce, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie to udar cieplny. Z kolei jeśli mieliśmy kontakt z kimś, kto ma infekcję albo jeśli byliśmy narażeni na nagłe zmiany temperatur, to raczej będzie to infekcja - podsumowuje ekspert.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.