Trwa ładowanie...

Wystąpił z Freemanem na ceremonii otwarcia mundialu. Jego historia poruszyła świat

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
21.11.2022 10:29
Ghanim Al Muftah cierpi na regresję kaudalną. To on był gwiazdą ceremonii otwarcia mistrzostw świata
Ghanim Al Muftah cierpi na regresję kaudalną. To on był gwiazdą ceremonii otwarcia mistrzostw świata (Instagram)

Podczas uroczystości otwarcia mistrzostw świata w Katarze, u boku aktora Morgana Freemana pojawił się Ghanim Al-Muftah. 20-latek urodził się z poważną wadą genetyczną. Lekarze mówili, że o ile przeżyje, będzie skazany na wózek inwalidzki do końca życia. Ghanim dzięki niesamowitej determinacji stał się inspiracją dla milionów osób niepełnosprawnych.

spis treści

1. Ghanim Al-Muftah urodził się z zespołem regresji kaudalnej

Ghanim Al-Muftah przyszedł na świat jako jedno z bliźniąt. W trakcie ciąży lekarze namawiali rodziców do aborcji: "jeśli poddasz się aborcji, oszczędzisz sobie i swojemu dziecku cierpienia".

Jego mama nie dopuszczała takiej możliwości. Po narodzinach chłopca potwierdzono, że cierpi na rzadką wadę genetyczną - zespół regresji kaudalnej. Choroba powoduje niedorozwój kręgosłupa i zrośnięcie nóg. Zespół często wiąże się również z obciążeniem wadami serca i układu moczowego.

Ghanim Al-Muftah ma 20 lat
Ghanim Al-Muftah ma 20 lat (Instagram)
Zobacz film: "W protezie na rowerze. ''Niepełnosprawność jest tylko w głowie""

Chłopiec ma za sobą szereg operacji, a kolejne przed nim. Od początku rodzice byli dla niego niesamowitym wsparciem i pomagali mu walczyć z niepełnosprawnością.

2. Pokazuje, że niemożliwe nie istnieje. Dla wszystkich jest inspiracją

Teoretycznie Ghanim powinien dziś jeździć na wózku inwalidzkim, ale jego rodzice od początku próbowali nauczyć go poruszania za pomocą rąk. "Upieram się przy poruszaniu na rękach, bowiem wyznaję zasadę, że korzystam z wszystkiego, co mam, a nie skupiam się na tym, czego nie mam" - opowiada 20-latek na jednym z nagrań opublikowanych w mediach społecznościowych.

Ghanim jest dziś mówcą motywacyjnym, do tego studiuje politologię, a jego kanały w mediach społecznościowych śledzi tysiące fanów. Pomimo niepełnosprawności 20-latek nie rezygnuje ze sportów, również tych ekstremalnych: nurkuje, jeździ na deskorolce, a nawet uprawia wspinaczkę skałkową.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: WP.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze