Trwa ładowanie...

To w Polsce pierwsza taka operacja. Poznańscy lekarze odnieśli sukces na skalę światową

Ortopedzi z jednego z poznańskich szpitali odnieśli sukces na skalę światową. Zastosowana przez nich podczas operacji technologia 3D pozwoliła na rekonstrukcję kości u pacjenta cierpiącego na rzadką chorobę. Tego typu zabieg odbył się w Polsce po raz pierwszy.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Innowacyjną operację przeprowadzono na początku listopada w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu. To właśnie tu trafił 50-latek cierpiący na zaawansowany nowotwór kości, który objął rozległą część miednicy, kość krzyżową oraz biodrową.

Biorąc pod uwagę stan pacjenta i grożącą mu amputację, która skazałaby go na skrajne kalectwo, lekarze zdecydowali się wszczepić mu protezę wykonaną metodą druku 3D. Chociaż zabiegi tego typu były już przeprowadzane – zarówno w tej, jak i w innych placówkach w Polsce – nigdy nie miała miejsca rekonstrukcja tak dużego fragmentu kości. Takie operacje wykonuje się rzadko, w nielicznych ośrodkach na świecie.

Przed przystąpieniem do skomplikowanego zabiegu konieczne było wykonanie dokładnego modelu kości miednicy pacjenta, dostosowanego do jego indywidualnych potrzeb. W tym celu przeprowadzono szereg skanów i prześwietleń – makieta nie mogła w żadnym stopniu odbiegać od oryginału. Następnie oznaczono na niej przeznaczony do usunięcia obszar odpowiadający rozległości guza 50-latka.

Na tej podstawie stworzono model potrzebnej protezy, który później wykonano dzięki zaawansowanej technologii trójwymiarowego druku. Cały proces trwał dwa miesiące i kosztował 70 tysięcy złotych.

Jak podkreśla dr Jerzy Nazar, ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, endoprotezy modularne, czyli tradycyjne implanty, nie sprawdzają się w sytuacji, kiedy nowotwór atakujący układ ruchu jest rozległy. Nie jest możliwe wszczepienie ich w miejscu usuniętego wraz z guzem fragmentu kości.

Świetnie sprawdzają się natomiast protezy 3D, które można umieścić nawet tam, gdzie dostęp jest utrudniony, a następnie przytwierdzić je do kości naturalnej.

Obecnie pacjent czuje się dobrze, jednak kilka kolejnych tygodni będzie musiał przeznaczyć na rehabilitację.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.