Czy odświeżacze powietrza są toksyczne?
Używamy ich na co dzień, ponieważ neutralizują nieprzyjemny zapach. Odświeżacze powietrza, bo o nich mowa, mogą jednak zawierać wiele niebezpiecznych dla naszego zdrowia składników. Krajowa Akademia Nauk podaje, że 95 proc. ich składu uzyskiwane jest z ropy naftowej. Substancje te są rakotwórcze i wywołują silne reakcje alergiczne.
1. Niebezpieczny skład odświeżaczy
W składzie odświeżaczy powietrza znajdują się pochodne benzenu, aldehydy, toluen i wiele innych substancji, które przyczyniają się do chorób ośrodkowego układu nerwowego czy powstawania wad wrodzonych.
Działanie na ośredkowy układ nerwowy może spowodować rozwój choroby Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienia rozsianego. Niektóre odświeżacze zawierają także związki, które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną.
Wszystkie te tajemniczo brzmiące składniki, które wdychamy, przedostają się do krwiobiegu. Powodują bóle i zawroty głowy oraz nudności. Rozprowadzane zapachy drażnią również układ oddechowy.
2. Niepełny skład na etykiecie
W związku z kampanią „Bezpieczne kosmetyki” grupa EWG przeprowadziła badania na temat składu produktów, których codziennie używamy. Podczas testowania produktów w ich składzie znaleziono kilkanaście związków chemicznych, które nie były nawet wymienione na etykiecie.
Badanie dotyczyło nie tylko odświeżaczy powietrza, ale także balsamów, szamponów czy innych produktów do stylizacji włosów. Warto wiedzieć, że na świecie istnieje ok. 3 tys. składników, które są stosowane do tworzenia danego produktu zapachowego, chociaż negatywnie wpływają na nasz organizm. Na szkodliwe substancje jesteśmy więc narażeni każdego dnia.
Potwierdzają to także wyniki badań przeprowadzonych na prośbę Europejskich Związków Konsumenckich. Większość odświeżaczy powietrza zawiera toksyczne substancje, które zdecydowanie przekraczają bezpieczną ilość.
Tematem niebezpiecznych odświeżaczy powietrza zajęli się również badacze z Emory University w Atlancie. Potwierdzają oni, że związki chemiczne w nich zawarte wywołują astmę, zaburzenia poziomu hormonów oraz rakotwórcze mutacje DNA.
Dlaczego więc producenci dodają do swoich produktów te substancje? Odpowiedź jest prosta – są one zdecydowanie tańsze od naturalnych nut zapachowych.
Przeczytaj koniecznie
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
- Te choroby biorą się z powietrza. Zobacz, jak sobie z nimi radzić
- Gwiazda na placu budowy! Tego jeszcze nie było
- Zęby mówią więcej niż myślisz. Sprawdź, co możesz od nich „usłyszeć”
3. Szkodliwe dla zdrowia
W składzie odświeżaczy powietrza możemy znaleźć np. rakotwórczy p-dichlorobenzen, który uszkadza płuca. To główny składnik stosowany w produkcji pestycydów, zakłócający pracę hormonów w całym organizmie.
Kolejnymi składnikami są formaldehyd czy nafthalen, który niszcząc tkanki, może prowadzić do rozwoju nowotworu płuc. Odświeżacze często zawierają też nutę piżma. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla karmiących matek oraz niemowląt.
Substancje zapachowe gromadzą się w tkankach tłuszczowych organizmu. Efektem regularne stosowania odświeżaczy powietrza może być więc zwiększenie masy ciała czy problemy ze zrzuceniem kilogramów.
W aerozolach znajdują się także ftalany – związki bardzo niebezpieczne dla płodu. Obniżając poziom testosteronu, wpływają one na zaburzenia rozwoju narządów płciowych u rozwijającego się dziecka. Znajdziemy je nawet w odświeżaczach nazywanych przez producentów „naturalnymi”.
Z badań brytyjskich naukowców wynika, że dzieci kobiet, które podczas ciąży korzystały z odświeżaczy powietrza, częściej zapadały na dolegliwości układu oddechowego, biegunkę czy bóle uszu.
4. Jak działają odświeżacze powietrza?
Tak naprawdę odświeżacze powietrza nie przyczyniają się do usuwania przykrych zapachów w pomieszczeniu. Zawarte w nich składniki po prostu chwilowo uszkadzają błony śluzowe znajdujące się w naszym nosie. Intensywne zapachy wpływają na powonienie tylko przez kilka minut. To jednak wystarczy, by pobudzony zmysł węchu po chwili nie wyczuwał innych, nieprzyjemnych zapachów.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.