Trwa ładowanie...

Torakochirurgia – charakterystyka, wskazania

Torakochirurgia zajmuje się chirurgią klatki piersiowej. Ten rodzaj medycyny zajmuje się operacją narządów klatki piersiowej, poza sercem. Jaki jest szczegółowy zakres torakochirurgii? Jakie mogą być wskazania do wykonania torakochirurgii?

spis treści

1. Torakochirurgia – charakterystyka

Torakochirurgia zajmuje się diagnostyką i leczeniem operacyjnym chorych narządów klatki piersiowej. Najczęściej dotyczy to chorób płuc, w tym nowotworów. Torakochirurgia zajmuje się także obrażeniami klatki piersiowej, takimi jak: postrzały, wypadki komunikacyjne i inne. Ze względu na szeroki zakres operacji, torakochirurgia współpracuje ze specjalistami innych dziedzin, przykładowo: pneumonologami i onkologami. Dzięki temu można, na przykład, przeprowadzić szczegółową diagnostykę w chorobach układu oddechowego.

Zobacz film: "Wpływ palenia na serce"

Operacja klatki piersiowej to dzisiaj wykonanie nacięcia i użycie kamer. Dzięki temu operacje są mniej inwazyjne, a klatka piersiowa pozostaje nienaruszona. Pozwala to na szybszy powrót do zdrowia.

Torakochirurgia to operacja klatki piersiowej, której wskazaniem są guzy i deformacje.
Torakochirurgia to operacja klatki piersiowej, której wskazaniem są guzy i deformacje.

2. Torakochirurgia – wskazania

Do torakochirurga możemy trafić ze względu na operację guzów i deformacji ścian klatki piersiowej. Na liście prac torakochirurga jest również leczenie błony surowiczej, a także chorób opłucnej, jeżeli zmiany pokrywają zarówno płuca, jak i klatkę piersiową. Do takich schorzeń można zaliczyć odmę, ropniaki i nowotwory.

Skierowanie do torakochirurga można również otrzymać, jeżeli cierpimy na zmiany urazowe, przepuklinę. Kiedy stan zapalny, nowotwór lub inny uraz znajduje się w obrębie klatki piersiowej, również istnieją wskazania do torakochirurgii.

Wskazaniami do torakochirurgii są także stany zapalne i guzy śródpiersia. Specjalizacja ta obejmuje wiele schorzeń pod względem diagnostyki i leczenia. Często jednak współpracuje z innymi specjalistami.

Ile w Polsce trzeba czekać na operację?
Ile w Polsce trzeba czekać na operację? [6 zdjęć]

Na endoprotezoplastykę stawu kolanowego w jednym z łódzkich szpitali trzeba czekać ponad 10 lat. Najbliższy

zobacz galerię

3. Torakochirurgia – bez serca

Torakochirurgia obejmuje prawie wszystkie najważniejsze narządy klatki piersiowej. Prawie, gdyż jedynym narządem, który spoczywa w rękach innych specjalistów, to serce. Chorobami serca i ich leczeniem zajmuje się kardiochirurgia.

Najbardziej rewolucyjne operacje 2015 roku
Najbardziej rewolucyjne operacje 2015 roku [6 zdjęć]

Rok 2015 obfitował w operacje, które były niezwykle ważne dla współczesnej medycyny. Wszystkie były

zobacz galerię

4. Torakochirurgia – profilaktyka

Nowoczesne metody operacyjne i specjaliści, którzy gotowi są ratować ludzkie życie to nie wszystko. Profilaktyka chorób serca i płuc powinna być na najwyższym poziomie, a pacjenci powinni korzystać z możliwości przebadania się. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że na stan naszego zdrowia wpływa również prawidłowa dieta, aktywność fizyczna i ilość spożywanych używek. Niestety, wciąż w pierwszym stadium choroby trafia do chirurgów mały odsetek osób cierpiących na raka płuc i innych nowotworów. Wczesna wykrywalność, poprzez wykonywanie badań profilaktyczny, zwiększa szansę na wyleczenie i dłuższe życie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Torakochirurgia – charakterystyka, wskazania
Torakochirurgia – charakterystyka, wskazania
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza