Torakochirurgia – wskazania do leczenia i zabiegi
Torakochirurgia jest dziedziną medycyny, która diagnozuje i leczy operacyjnie choroby, urazy oraz wady wrodzone i nabyte w obrębie klatki piersiowej. Zabiegi chirurgii klatki piersiowej, czyli zabiegi torakochirurgiczne, obejmują płuca, opłucną, przeponę, śródpiersie i przełyk. Co istotne, z tej specjalności zostało wydzielone serce. Jakie są wskazania do konsultacji z torakochirurgiem?
1. Co to torakochirurgia?
Torakochirurgia to dziedzina chirurgii zajmująca się chirurgicznym leczeniem chorób, wad wrodzonych i nabytych oraz urazów narządów w obrębie klatki piersiowej z wyjątkiem serca (tym organem zajmują się lekarze z dziedziny kardiologii i kardiochirurgia, także kardiotorakochirurgia).
Specjalistą w zakresie torakochirurgii, który posiada kompetencje, wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania zabiegów operacyjnych narządów klatki piersiowej jest torakochirurg. Zajmuje się zarówno diagnostyką, jak i leczeniem chirurgicznym.
Klatka piersiowa chroni wiele narządów układu oddechowego, pokarmowego i sercowo-naczyniowego. W zakresie zainteresowania lekarza torakochirurga znajdują się takie organy, jak płuca, opłucna, przepona czy przełyk, tchawica, oskrzela.
2. Tarakochirurgia - wskazania
Chirurgia klatki piersiowej obejmuje głównie choroby nowotworowe, choroby łagodne oraz choroby infekcyjne płuc, przełyku, śródpiersia, przepony, opłucnej i ściany klatki piersiowej.
Na jakich problemach zdrowotnych skupia się torakochirurgia? Najczęstszym schorzeniem, które wymaga leczenia torakochirurgicznego jest nowotwór płuc i odma. Inne wskazania do specjalistycznej diagnostyki bądź terapii to:
- guz śródpiersia (łagodny, złośliwy),
- przepuklina,
- zwężenie przełyku, nowotwory, uchyłki i inne choroby przełyku,
- ropniak,
- niektóre postacie gruźlicy płuc,
- rozstrzenie oskrzeli,
- różne choroby płuc i opłucnej,
- guz ściany klatki piersiowej,
- miastenia,
- deformacja ściany klatki piersiowej, wady wrodzone i nabyte narządów klatki piersiowej,
- stan zapalny przełyku,
- rak przełyku,
- uraz narządu w obrębie klatki piersiowej (torakochirurg wykonuje operacje zarówno wad wrodzonych, jak również uszkodzeń powstałych na skutek przebytych urazów klatki piersiowej. To na przykład wypadek komunikacyjny, razy powstałe w wyniku oparzeń, stłuczenia płuc, rozerwania tchawicy, krwotoku, złamania żeber),
- konieczność transplantacji płuc. Interwencji torakochirurga wymagają pacjenci z chorobami płuc, u których konieczne jest wykonanie przeszczepu.
3. Torakochirurgia – zabiegi i operacja klatki piersiowej
Jakie są najczęściej wykonywane zabiegi w ramach torakochirurgii? Torakochirurdzy, to jest specjaliści w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej, wykonują różne zabiegi torakochirurgiczne, takie jak:
- torakoskopia, czyli wziernikowanie jamy opłucnej,
- torakotomia, polegająca na otwarciu ściany klatki piersiowej, co pozwala na uzyskanie dostępu do narządów umiejscowionych wewnątrz klatki piersiowej,
- mediastinoskopia, badanie pozwalające na analizę wnętrza śródpiersia czy pobrania fragmentów tkanek do badania histopatologicznego,
- ezofagoskopia, czyli badanie przełyku za pomocą wziernika,
- laparotomia, to jest otwarcie jamy brzusznej,
- bronchoskopia, czyli badanie endoskopowe dróg oddechowych,
- laparoskopia, to jest badanie jamy brzusznej za pomocą specjalnych narzędzi.
Program diagnostyki i leczenia chorób płuc na oddziale torakochirurgii może obejmować:
- diagnostykę i leczenie raka płuca,
- biopsje cienkoigłowe i gruboigłowe guzów płuca przez ścianę klatki piersiowej pod kontrolą USG i TK,
- bronchofiberoskopie i bronchoskopie sztywne,
- biopsje transbronchialne płuca (TBLB),
- udrażnianie tchawicy i oskrzeli oraz zakładanie stentów do dróg oddechowych, badania EBUS oraz biopsje transbronchialne węzłów chłonnych śródpiersia (TBNA),
- resekcje anatomiczne tkanki płucnej (lobektomie, segmentektomie),
- diagnostykę i leczenie płynów w jamie opłucnowej,
- resekcje przerzutów innych nowotworów do płuc.
Procedury z zakresy torakochirurgii realizują różne placówki. To poradnia chirurgii klatki piersiowej, poradnia torakochirurgiczna, oddział torakochirurgiczny, oddział chirurgii klatki piersiowej, ośrodek torakochirurgii, klinika torakochirurgii, klinika chirurgii klatki piersiowej.
Co istotne, torakochirurdzy współpracują z onkologami, również pulmonologami, kardiologami czy chirurgami naczyniowymi. Do specjalisty w dziedzinie torakochirurgii konieczne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.