Przejdź na WP

Torbiel galaretowata

Torbiel galaretowata, zwana również ganglionem, to zbiornik wypełniony galaretowatym płynem. Powstaje jako odczyn np. tkanki łącznej torebki stawu na powtarzające się urazy lub nawracające stany zapalne. Częściej występuje u kobiet niż mężczyzn, przeważnie między 20-40 rokiem życia. Najczęstszą lokalizacją jest okolica grzbietowa nadgarstka, rzadziej okolice stopy lub stawu kolanowego. Torbiel galaretowata to kulisty guz, ale nie nowotwór.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Przyczyny i objawy torbieli galaretowatej

Torbiel galaretowata na nadgarstku
Torbiel galaretowata na nadgarstku

Torbiel galaretowata nie jest zmianą zagrażającą życiu, jednak wiąże się z pewnym dyskomfortem i niedogodnościami.

zobacz galerię

Przyczyna powstawania torbieli galaretowatych nie jest do końca poznana, choć wiadomo, że czynnikiem sprzyjającym mogą być urazy i przeciążenia. Torbiel galaretowata nie jest niebezpieczną zmianą, jednak może powodować dolegliwości, takie jak ograniczenie ruchowości stawów, uleganie bolesnemu zapaleniu lub podrażnieniu, i uciskać przebiegające w pobliżu nerwy, wywołując ból. Do objawów torbieli galaretowatej należą: uwypuklona i czasami przesuwalna zmiana skórna w kształcie guzkatwardego w dotyku, ból, wzmożona wrażliwość na dotyk. Występuje głównie u kobiet i umiejscawia się zwykle w obrębie nadgarstka, w postaci twardego, guzkowatego uwypuklenia pod skórą. Może sprawiać dolegliwości bólowe przy ucisku lub ruchach ręki.

2. Diagnostyka i leczenie torbieli galaretowatej

Rozpoznanie tego zwyrodnienia ustala się na podstawie obrazu klinicznego i dolegliwości występujących u chorego. W wątpliwych przypadkach konieczne jest wykonanie ultrasonografii lub rezonansu magnetycznego w celu różnicowania zmiany z innymi jednostkami chorobowymi (np. nerwiak, martwica kości łódeczkowatej). Leczenie obejmuje punkcję torbieli i podanie kortykosteroidów, choć w niektórych przypadkach leczenie może nie być konieczne. Przy braku poprawy stosuje się chirurgiczne wycięcie zmiany. Mimo leczenia zdarzają się nawroty torbieli galaretowatej, rzadziej w przypadku jej chirurgicznego usunięcia (w około 10% przypadków).

Lekarz, aby wykluczyć inne choroby, zleci zdjęcie rentgenowskie ręki. Często też nakłuwa guzek za pomocą igły. W leczeniu wykorzystuje się różne sposoby. Można tylko obserwować guzek, który czasami znika sam, bez leczenia. Zasadnicze znaczenie ma tutaj fakt, że torbiel galaretowata nie jest nowotworem złośliwym i nie zamienia się w niego nawet po dłuższym czasie. Można również próbować ograniczyć na pewien okres ruchy w stawach nadgarstka (np. zakładając specjalną szynę) – wykorzystuje się tutaj właściwość zmniejszania się i znikania torbieli w spoczynku. Lekarze często nakłuwają torbiele, odsysając ich zawartość za pomocą igły – zabieg ten nazywa się aspiracją, jednak w wielu przypadkach guz powraca. Ostatecznie pozostaje chirurgiczny zabieg wycięcia torbieli galaretowatej – stosunkowo prosty i bezpieczny, choć jak każdy zabieg niepozbawiony ryzyka powikłań. Niestety, torbiele mogą tutaj również powracać, ale znacznie rzadziej niż po aspiracji. Konsekwencją zabiegu chirurgicznego mogą być: infekcje, krwawienia, blizny, sztywność stawów. Nawrót choroby następuje u około 30-60% przypadków, zaś po operacji ryzyko to jest mniejsze o 5-15%.

Następny artykuł: Laparotomia

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy