Trwa ładowanie...

Torecan - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Avatar placeholder
30.03.2021 21:17
Torecan - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane
Torecan - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Torecan jest lekiem stosowanym w objawowym leczeniu wymiotów, nudności oraz zawrotów głowy. Lek występuje w formie tabletek, zastrzyków bądź czopków. Torecan jest wydawany na receptę.

spis treści

1. Charakterystyka torecanu

Torecan występuje pod trzema postaciami: roztworu do wstrzykiwań, czopków doodbytniczych oraz tabletek powlekanych. Substancja czynna zawarta w leku Torecan to tietyloperazyna. Substancja ta hamuje reakcję organizmu na bodźce, które pobudzają nudności i wymioty.

Lek Torecan oddziałuje także na ośrodki w ośrodkowym układzie nerwowym, które regulują i koordynują bodźce z narządu równowagi w uchu wewnętrzny i aparatu lokomocyjnego, przez co łagodzi różne postacie zawrotów głowy. Toceran jest dostępny na receptę.

2. Kiedy przepisuje się lek Torecan?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Częste dolegliwości, których nie można lekceważyć"

Torecan stosuje się w leczeniu i zapobieganiu takim schorzeniom jak nudności i wymioty oraz zawroty głowy. Działanie Torecanu rozpoczyna się 30 minut po podaniu i trwa około 4 godzin. Przeznaczony do leczenia i zapobiegania wymiotom po zabiegach w narkozie, chemioterapii i radioterapii, po zastosowaniu leków o działaniu wymiotnym.

Preparat Torecan stosuje się także w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych i wydzielania żółci, w nieleczonej ciężkiej niewydolności nerek (mocznicy), w migrenie, zwiększonym nadciśnieniu wewnątrzczaszkowym, urazach głowy. Torecan zapobiega zawrotom głowy po wstrząśnieniu mózgu, w zwapnieniu naczyń mózgowych, a także przy różnych zaburzeniach narządu równowagi.

Ból, niestrawność, wymioty - to może być objaw kamicy żółciowej
Ból, niestrawność, wymioty - to może być objaw kamicy żółciowej [6 zdjęć]

Nudności, wymioty, pocenie się i ból w nadbrzuszu? Jeśli te dolegliwości pojawiają się po posiłku, to

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazania w stosowaniu leku Torecan to uczulenie na którąkolwiek substancję pomocniczą. Leku nie powinni stosować pacjenci z ciężką depresją lub zaburzeniami świadomości. Leku nie powinny przyjmować dzieci poniżej 15 lat ze względu na ryzyko wystąpienia niepożądanych działań pozapiramidowych, dzieci i młodzież z objawami lub podejrzeniem zespołu Reye'a. Torecan nie powinien być stosowany w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

4. Jakie jest dawkowanie leku?

Dawkowanie leku Toceran zależy od jego postaci. Tabletki przyjmuje się doustnie, czopki doodbytniczo, a roztwór do wstrzykiwań dożylnie bądź domięśniowo. Dawkę i częstotliwość stosowanie leku Torecan lekarz ustala indywidualnie do pacjenta.

Dożylne podawanie leku należy ograniczyć do sytuacji wyjątkowych i wykonywać powoli, ze względu na ryzyko niedociśnienia. Podanie dożylne, poprzez wstrzyknięcie 1 ampułki stosowane jest przede wszystkim w nagłych przypadkach. W celu zapobiegania wymiotom pooperacyjnym, należy podać 1 ampułkę domięśniowo, pół godziny przed końcem zabiegu.

Podczas leczenia nie wolno spożywać alkoholu. Pacjent przyjmujący Torecan powinien wykonywać okresowe badania krwi i badania wątroby. Maksymalne stężenie lek Torecan osiąga po 2-4 godzinach po podaniu dosutnym. Cena leku Torecan to ok 3 zł.

Torecan stosuje się u dzieci od 15 roku życia, u kobiet do 30 roku życia, a u chorych w podeszłym wieku należy stosować lek zachowując szczególną ostrożność.

5. Działania niepożądane leku

Działania niepożądane leku Torecan to: senność, oszołomienie, zawroty i bóle głowy, drżenia, suchość błon śluzowych jamy ustnej, zaburzenia akomodacji oka. Możliwe są także obrzęki kończyn i twarzy, spadki ciśnienia krwi przy gwałtownej zmianie pozycji z leżącej na stojącą, niepokój ruchowy, ruchy mimowolne.

W przypadku gdy nastąpi przedawkowanie leku Torecan dodatkowo występuje spadek ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca, drgawki, wzrost temperatury ciała. W czasie przyjmowania leku powinieneś unikać prowadzenia samochodu oraz obsługiwania maszyn.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze