Trwa ładowanie...

Tormentiol - charakterystyka, skład, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Tormentiol to popularna lecznicza maść, stosowana na nieznaczne uszkodzenia skóry takie jak otarcia czy zadrapania. Preparat wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, a także ściągające. Maść Tormentiol zawiera między innymi wyciąg płynny z kłącza pięciornika oraz ichtamol. Ze względu na zawartość kwasu borowego, maści nie należy stosować u niemowląt i dzieci poniżej 12 roku życia. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego leku? Czy może on wywoływać działania niepożądane?

spis treści

1. Charakterystyka i skład leku Tormentiol

Tormentiol to preparat leczniczy w formie maści, przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Maść wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz ściągające. Zazwyczaj stosuje się ją na niegroźne zadrapania, otarcia, zmiany ropne czy uszkodzenia skóry.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Tormentiol zawiera w swoim składzie następujące substancje czynne: wyciąg płynny z kłącza pięciornika, ichtamol, boraks oraz tlenek cynku. Pomocniczymi substancjami są lanolina, wanilina oraz wazelina biała.

Kłącze pięciornika nazywane również wyciągiem z zioła Tormentillae rhizoma wykazuje właściwości ściągające, bakteriobójcze, ale również przeciwbiegunkowe. Ichtamol wykazuje z kolei działanie przeciwbakteryjne, odkażające, przeciwzapalne, a także przeciwobrzękowe. Zawarty w Tormentiolu cynk przyspiesza regenerację tkanek, sprawia, że rany szybciej się goją. Boraks działa przeciwgrzybiczo, antyseptycznie, przeciwwirusowo oraz przeciwbakteryjnie.

Preparat leczniczy wydawany jest w aptece bez recepty. Kosztuje około 10-12 złotych. W 100 gramach maści Tormentiol znajdziemy 2 g ichtamolu, 1 g boraksu, 20 g tlenku cynku, a także 2 g wyciągu płynnego z kłącza pięciornika.

Badania przeprowadzone przez specjalistów wykazały, ze maść Tormentiol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.

Zobacz także:

2. Wskazania do stosowania

Tormentiol to maść lecznicza do stosowania miejscowego na skórę. Preparat ten przeznaczony jest dla osób z:

 • owrzodzeniami skóry,
 • drobnymi uszkodzeniami skóry,
 • zadrapaniami,
 • otarciami,
 • trudno gojącymi się ranami,
 • zmianami zapalnymi skóry.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku Tormentiol

W pewnych sytuacjach stosowanie maści Tormentiol nie jest wskazane. Przeciwwskazaniem do stosowania maści jest nadwrażliwość na substancje czynne lub którykolwiek ze składników pomocniczych preparatu. Maści nie należy stosować u niemowląt oraz dzieci poniżej 12 roku życia. Leku Tormentiol nie powinny również stosować osoby z nietolerancją na kwas borowy lub pochodne tego nieorganicznego związku chemicznego. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania maści są miejscowe odczyny poszczepienne (obrzęk, zaczerwienienie w miejscu podania szczepionki). Tormentiolu nie należy stosować na zmiany skórne w przebiegu ospy wietrznej oraz na znacznie uszkodzoną skórę. W okresie ciąży i karmienia piersią, maść może być stosowana wyłącznie za zgodą lekarza.

4. Dawkowanie maści Tormentiol

Lek Tormentiol należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami załączonymi w ulotce dołączonej do opakowania. Producent preparatu informuje nas, że maść powinno się aplikować kilka w ciągu doby, przez 7-10 dni.

Na miejsca zmienione chorobowo wyciskamy niewielką ilość maści (ilość ta powinna przypominać ziarno grochu), a następnie rozsmarowujemy jej cienką warstwę.

5. Działania niepożądane

Tormentiol podobnie jak inne leki może wywoływać działania niepożądane. Oto skutki uboczne, które mogą pojawić wskutek stosowania maści:

 • zaczerwienienie,
 • pieczenie,
 • podrażnienie skóry.

Zawartość lanoliny w składzie leku również może wywoływać miejscowe reakcje skórne, takie jak kontaktowe stany zapalne skóry.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Tormentiol to popularna lecznicza maść, stosowana na nieznaczne uszkodzenia skóry takie jak otarcia czy zadrapania.
Tormentiol to popularna lecznicza maść, stosowana na nieznaczne uszkodzenia skóry takie jak otarcia czy zadrapania. (Pexels)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza