Tormentiol - charakterystyka, skład, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane
Tormentiol to popularna lecznicza maść, stosowana na nieznaczne uszkodzenia skóry takie jak otarcia czy zadrapania. Preparat wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, a także ściągające. Maść Tormentiol zawiera między innymi wyciąg płynny z kłącza pięciornika oraz ichtamol. Ze względu na zawartość kwasu borowego, maści nie należy stosować u niemowląt i dzieci poniżej 12 roku życia. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego leku? Czy może on wywoływać działania niepożądane?
1. Charakterystyka i skład leku Tormentiol
Tormentiol to preparat leczniczy w formie maści, przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Maść wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz ściągające. Zazwyczaj stosuje się ją na niegroźne zadrapania, otarcia, zmiany ropne czy uszkodzenia skóry.
Tormentiol zawiera w swoim składzie następujące substancje czynne:
- wyciąg płynny z kłącza pięciornika,
- ichtamol,
- boraks,
- tlenek cynku.
Pomocniczymi substancjami są lanolina, wanilina oraz wazelina biała.
Kłącze pięciornika nazywane również wyciągiem z zioła Tormentillae rhizoma wykazuje właściwości ściągające, bakteriobójcze, ale również przeciwbiegunkowe. Ichtamol wykazuje z kolei działanie przeciwbakteryjne, odkażające, przeciwzapalne, a także przeciwobrzękowe. Zawarty w Tormentiolu cynk przyspiesza regenerację tkanek, sprawia, że rany szybciej się goją. Boraks działa przeciwgrzybiczo, antyseptycznie, przeciwwirusowo oraz przeciwbakteryjnie.
Preparat leczniczy wydawany jest w aptece bez recepty. Kosztuje około 10-12 złotych. W 100 gramach maści Tormentiol znajdziemy 2 g ichtamolu, 1 g boraksu, 20 g tlenku cynku, a także 2 g wyciągu płynnego z kłącza pięciornika.
Badania przeprowadzone przez specjalistów wykazały, ze maść Tormentiol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.
Zobacz także:
2. Wskazania do stosowania
Tormentiol to maść lecznicza do stosowania miejscowego na skórę. Preparat ten przeznaczony jest dla osób z:
- owrzodzeniami skóry,
- drobnymi uszkodzeniami skóry,
- zadrapaniami,
- otarciami,
- trudno gojącymi się ranami,
- zmianami zapalnymi skóry.
3. Przeciwwskazania do stosowania leku Tormentiol
W pewnych sytuacjach stosowanie maści Tormentiol nie jest wskazane. Przeciwwskazaniem do stosowania maści jest nadwrażliwość na substancje czynne lub którykolwiek ze składników pomocniczych preparatu. Maści nie należy stosować u niemowląt oraz dzieci poniżej 12 roku życia.
Leku Tormentiol nie powinny również stosować osoby z nietolerancją na kwas borowy lub pochodne tego nieorganicznego związku chemicznego. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania maści są miejscowe odczyny poszczepienne (obrzęk, zaczerwienienie w miejscu podania szczepionki).
Tormentiolu nie należy stosować na zmiany skórne w przebiegu ospy wietrznej oraz na znacznie uszkodzoną skórę. W okresie ciąży i karmienia piersią, maść może być stosowana wyłącznie za zgodą lekarza.
4. Dawkowanie maści Tormentiol
Lek Tormentiol należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami załączonymi w ulotce dołączonej do opakowania. Producent preparatu informuje nas, że maść powinno się aplikować kilka w ciągu doby, przez 7-10 dni.
Na miejsca zmienione chorobowo wyciskamy niewielką ilość maści (ilość ta powinna przypominać ziarno grochu), a następnie rozsmarowujemy jej cienką warstwę.
5. Działania niepożądane
Tormentiol podobnie jak inne leki może wywoływać działania niepożądane. Oto skutki uboczne, które mogą pojawić wskutek stosowania maści:
- zaczerwienienie,
- pieczenie,
- podrażnienie skóry.
Zawartość lanoliny w składzie leku również może wywoływać miejscowe reakcje skórne, takie jak kontaktowe stany zapalne skóry.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.