Trwa ładowanie...

Tormentiol - charakterystyka, skład, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Tormentiol to popularna lecznicza maść, stosowana na nieznaczne uszkodzenia skóry takie jak otarcia czy zadrapania. Preparat wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, a także ściągające. Maść Tormentiol zawiera między innymi wyciąg płynny z kłącza pięciornika oraz ichtamol. Ze względu na zawartość kwasu borowego, maści nie należy stosować u niemowląt i dzieci poniżej 12 roku życia. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego leku? Czy może on wywoływać działania niepożądane?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Charakterystyka i skład leku Tormentiol

Tormentiol to preparat leczniczy w formie maści, przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Maść wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz ściągające. Zazwyczaj stosuje się ją na niegroźne zadrapania, otarcia, zmiany ropne czy uszkodzenia skóry.

Tormentiol zawiera w swoim składzie następujące substancje czynne: wyciąg płynny z kłącza pięciornika, ichtamol, boraks oraz tlenek cynku. Pomocniczymi substancjami są lanolina, wanilina oraz wazelina biała.

Kłącze pięciornika nazywane również wyciągiem z zioła Tormentillae rhizoma wykazuje właściwości ściągające, bakteriobójcze, ale również przeciwbiegunkowe. Ichtamol wykazuje z kolei działanie przeciwbakteryjne, odkażające, przeciwzapalne, a także przeciwobrzękowe. Zawarty w Tormentiolu cynk przyspiesza regenerację tkanek, sprawia, że rany szybciej się goją. Boraks działa przeciwgrzybiczo, antyseptycznie, przeciwwirusowo oraz przeciwbakteryjnie.

Preparat leczniczy wydawany jest w aptece bez recepty. Kosztuje około 10-12 złotych. W 100 gramach maści Tormentiol znajdziemy 2 g ichtamolu, 1 g boraksu, 20 g tlenku cynku, a także 2 g wyciągu płynnego z kłącza pięciornika.

Badania przeprowadzone przez specjalistów wykazały, ze maść Tormentiol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.

Zobacz także:

2. Wskazania do stosowania

Tormentiol to maść lecznicza do stosowania miejscowego na skórę. Preparat ten przeznaczony jest dla osób z:

  • owrzodzeniami skóry,
  • drobnymi uszkodzeniami skóry,
  • zadrapaniami,
  • otarciami,
  • trudno gojącymi się ranami,
  • zmianami zapalnymi skóry.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku Tormentiol

W pewnych sytuacjach stosowanie maści Tormentiol nie jest wskazane. Przeciwwskazaniem do stosowania maści jest nadwrażliwość na substancje czynne lub którykolwiek ze składników pomocniczych preparatu. Maści nie należy stosować u niemowląt oraz dzieci poniżej 12 roku życia. Leku Tormentiol nie powinny również stosować osoby z nietolerancją na kwas borowy lub pochodne tego nieorganicznego związku chemicznego. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania maści są miejscowe odczyny poszczepienne (obrzęk, zaczerwienienie w miejscu podania szczepionki). Tormentiolu nie należy stosować na zmiany skórne w przebiegu ospy wietrznej oraz na znacznie uszkodzoną skórę. W okresie ciąży i karmienia piersią, maść może być stosowana wyłącznie za zgodą lekarza.

4. Dawkowanie maści Tormentiol

Lek Tormentiol należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami załączonymi w ulotce dołączonej do opakowania. Producent preparatu informuje nas, że maść powinno się aplikować kilka w ciągu doby, przez 7-10 dni.

Na miejsca zmienione chorobowo wyciskamy niewielką ilość maści (ilość ta powinna przypominać ziarno grochu), a następnie rozsmarowujemy jej cienką warstwę.

5. Działania niepożądane

Tormentiol podobnie jak inne leki może wywoływać działania niepożądane. Oto skutki uboczne, które mogą pojawić wskutek stosowania maści:

  • zaczerwienienie,
  • pieczenie,
  • podrażnienie skóry.

Zawartość lanoliny w składzie leku również może wywoływać miejscowe reakcje skórne, takie jak kontaktowe stany zapalne skóry.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.