Trwa ładowanie...

Toxoplazmoza – charakterystyka, objawy, badanie, u kobiet w ciąży

Avatar placeholder
30.03.2021 22:45
Toxoplazmoza – charakterystyka, objawy, badanie, u kobiet w ciąży
Toxoplazmoza – charakterystyka, objawy, badanie, u kobiet w ciąży

Toxoplazmoza jest pasożytniczą chorobą występującą zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Jest spowodowana zarażeniem pierwotniakiem o nazwie Toxoplasma gondii. Drogą zarażenia toxoplazmozą jest zazwyczaj spożycie surowego bądź niedogotowanego mięsa. Ponadto, zarażenie jest możliwe wówczas wtedy, gdy zjada się pokarm zanieczyszczony moczem, kałem albo śliną zwierzęcia chorego na toxoplazmozę.

spis treści

1. Toxoplazmoza – charakterystyka

Toxoplazmoza należy do jednej z najbardziej rozpowszechnionych na świecie chorób pasożytniczych u człowieka. Jak w większości przypadków zarażeń chorobami pasożytniczymi, tak i do tej może dojść w wyniku niedbałości o higienę oraz podczas niewłaściwego sposobu przyrządzania żywności. Człowiek może zarazić się także poprzez transfuzję krwi, przeszczep narządów czy przez uszkodzoną skórę. Istnieją dwa rodzaje toxoplazmozy.

Toxoplazmoza wrodzona, to ta w której dziecko zostaje zakażone w łonie matki oraz toxoplazmoza nabyta. Ponadto, biorąc pod uwagę zależność nasilenia objawów wyróżnia się również toxoplazmozę bezobjawową, skąpoobjawową, a także objawową.

Zobacz film: "Zakażenie pasożytami u dzieci. Objawy i leczenie"

Toxoplazmoza może zaatakować różne narządy, najczęściej węzły i oczy. Znana jest również postać toxoplazmozy centralnego układu nerwowego. Rozprzestrzenienie się choroby w całym organizmie prowadzi do jej uogólnionej postaci.

2. Toxoplazmoza – objawy

Osoby zdrowe, które nie mają zaburzeń odporności na ogół zakażenie toxoplazmozą przechodzą bezobjawowo. Objawy charakterystyczne dla toxoplazmozy nabytej, to:

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje

zobacz galerię
  • zapalenie siatkówki oraz naczyniówki oka,
  • występowanie zmian w mięśniu sercowym, płucach i wątrobie,
  • zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Do klasycznych objawów toksoplazmowy wrodzonej zaliczono: zwapnienia śródczaszkowe, powiększenie wątroby i śledziony, wodogłowie albo małogłowie, żółtaczka, oczopląs, skaza krwotoczna, padaczka, zaburzenia mowy, * opóźnienie rozwoju umysłowego.

3. Toxoplazmoza – badanie

Podejrzenie infekcji toxoplazmozą powinno prowadzić przede wszystkim do wykonania podstawowych badań krwi, które są ukierunkowane w diagnostyce infekcji. Wykonuje się również badania serologiczne, badania genetyczne pozwalające wykryć materiał genetyczny toxoplazmozy np. w płynie owodniowym, badania histopatologiczne, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i USG, niezmiernie pomocne badania obrazowe, które pozwalają ocenić zmiany patologiczne charakterystyczny dla tej choroby.

4. Toxoplazmoza – u kobiet w ciąży

Jednym z najbardziej ciężkich przebiegów toxoplazmozy jest zakażenie matki w czasie ciąży. Zakażenie pierwotniakiem może spowodować poronienie lub powstawanie wad wrodzonych u dziecka. U kobiet w ciąży stosuje się specjalistyczne leczenie przeciwpasożytnicze, którego celem jest zmniejszenie ryzyka zarażenia płodu. Prawdopodobieństwo zarażenia płodu toxoplazmozą wynosi ok. 15-90%.

Ryzyko występujące w pierwszym trymestrze ciąży, to 25% powodujące wówczas samoistne poronienie, w kolejnym trymestrze wynosi aż 50%. Jeżeli wyniki badań wykażą, że do zakażenia toxoplazmozą doszło w trakcie ciąży lub na krótki okres czasu przed nią wymagane jest podjęcie leczenia.

Najczęściej lekarze decydują się na leczenie toxoplazmozy spiromycyną i zalecają jej przyjmowanie do porodu. Stosowanie tego leku zmniejsza ryzyko przeniknięcia pierwotniaków do rozwijającego się płodu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze