TRAb

TRAb są to przeciwciała przeciw receptorowi hormonu tyreotropowego (TSH). Przeciwciała te występują w przypadku choroby Gravesa-Basedowa. Badanie na obecność TRAb zleca się, kiedy pacjent ma objawy nadczynności tarczycy, a także w celu oceny skuteczności leczenia przeciwtarczycowego.

W jakim celu wykonuje się badanie TRAb?

Badanie przeciwciał przeciwtarczycowych wykonuje się w celu rozpoznania chorób autoimmunologicznych tarczycy oraz w różnicowaniu ich od innych rodzajów zapalenia tarczycy. Wyniki tych badań mogą być pomocne w rozpoznaniu przyczyn powiększenia tarczycy. Można je zlecić w przypadku, gdy inne badania tarczycy, np. T3, T4 czy TSH, wskazują na zaburzenia funkcji gruczołu. Oznaczenie jednego lub kilku rodzajów przeciwciał przeciwtarczycowych można zlecić u pacjenta z toczniem rumieniowatym układowym, reumatoidalnym zapaleniem stawów lub niedokrwistością złośliwą, u którego rozwijają się objawy wskazujące na zaburzenia funkcji tarczycy.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Badanie jednego lub kilku rodzajów przeciwciał przeciwtarczycowych można wykonać u kobiety ciężarnej z rozpoznaną chorobą autoimmunologiczną tarczycy, np. z chorobą Hashimoto lub z chorobą Gravesa-Basedowa albo z inną chorobą autoimmunologiczną wraz z podejrzeniem zajęcia tarczycy. Badanie przeciwciał przeciwtarczycowych wykonuje się wówczas we wczesnej i pod koniec ciąży. Wyniki tych badań są pomocne w ustaleniu, czy istnieje ryzyko choroby tarczycy u dziecka. Przeciwciała przeciwtarczycowe mają bowiem zdolność przenikania przez łożysko i mogą wywoływać niedoczynność lub nadczynność tarczycy u płodu i noworodka. Dla oznaczenia TRAb nie ustalono standardowych zakresów referencyjnych. Ze względu na to, że wartości referencyjne zależą od wielu czynników takich, jak: wiek, płeć, badana populacja, metoda oznaczania, wyniki przedstawione jako wartości liczbowe mogą mieć różne znaczenia w różnych laboratoriach.

Podwyższony poziom TRAb

Łagodnie podwyższony poziom przeciwciał przeciwtarczycowych TRAb może być związany z różnymi chorobami tarczycy i chorobami autoimmunologicznymi, np. z rakiem tarczycy, z cukrzycą typu I, z reumatoidalnym zapaleniem stawów i układowymi chorobami tkanki łącznej (kolagenozami). Znacznie podwyższony poziom przeciwciał TRAb najczęściej wskazuje na chorobę Gravesa-Basedowa. Oznaczanie TRAb wykonuje się też przy wytrzeszczu gałek ocznych o niejasnej przyczynie. Obecność przeciwciał przeciwtarczycowych sugeruje zaburzenie autoimmunologiczne dotyczące tarczycy. Im wyższy poziom tych przeciwciał, tym zaburzenie jest bardziej prawdopodobne. Czułość i swoistość badania przeciwciał przeciwtarczycowych wzrasta, ale wciąż nie jest tak wysoka, jak chcieliby lekarze. Przeciwciała przeciwtarczycowe nie są homogenne (jednolite), istnieje wiele metod ich oznaczania, a opracowane testy w różnym stopniu wykrywają różne typy przeciwciał obecnych we krwi. Niewielkie różnice dotyczą tego, co dokładnie jest mierzone i w związku z tym wartości prawidłowe mogą być różne. Dlatego w przypadku regularnie wykonywanych badań (w celu oceny przebiegu choroby i leczenia) ważne jest, aby korzystać z tego samego laboratorium i tych samych metod.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-137-2
  • Herrmann F., Lohmann T., Muller P., Endokrynologia w praktyce klinicznej. Diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3835-4
  • Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2711-X

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze (3)
~Madziulla
~Madziulla ponad rok temu

~Madziulla: 22 miesiace temu urodzilam dziecko, 3 miesiace temu skonczylam je karmic piersia, od tej pory bardoz przytylam i nastroj byl tragczny. Całe zycie mialam problem z waga, na dwa lata przed dtuga viaza tsh bylo 2,5 (ft3, ft4 w normie) w przededniu drugiej ciazy tsh 1,15 w ciazy nie bylo badane, do kwietnia tego roku czulam sie swietnie, zaczelo sie od pobolewania calego ciala, jakby miescie, taki punktowy pulsujacy bol, pozniej koniec karmienia i tycie. Przezylam w tym roku ogromne stresy. Morfologia w porzadku mimo niskiego zelaza vit d na dolnej granicy, wapn i potas tez, inne w normie.

Odpowiedz
~Madziulla
~Madziulla ponad rok temu

Witam serdecznie
A co to jest nacznie podwyzszony poziom trab - tzn o ile podwyzszony wskazuje na gravesa? Moje traby byly ok 4 norma do 3, teraz za 1,88 (norma do 1) za tydzien robie kolejny wynik tsh z niewykrywalnego juz jest 0,009 anty tpo, anty tg malutkie, ft4 mialam nna gornej granicy po miesiacu i ft3 i ft4 mam w "idealnych" normach. Tarczyca wskazuje na stan po zapaleniu, miesiac temu byla nieco mniejsza z zapaleniem teraz po zapaleniu romizar normalny (usg u dwoch roznych lekarzy) i nie wiadomo czy mam hasimoto w fazie nadczynnosci czy gravesa? Dodatkoow mam podany beta bloker, bo serce troszke za szybko pracowalao, ale wsystkie objawy mam niedoczynnosci (tycie, sucha skora, uczucie zimna, rozbicie...czasami robi mi sie goraco, ale rzadko, pani endokrynolog zauwazyla jeszcze szare kolana i lokcie) zatem co to moze byc?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

TRAb
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły TRAb
Normy laboratoryjne

Anty-TG - wskazania, rodzaje

- przeciwciała skierowane przeciw peroksydazie tyrozynowej; TgAb - przeciwciała przeciw tyreoglobulinie; TRAb - przeciwciała przeciw receptorom tyreotropiny