Trwa ładowanie...

TRAb

Avatar placeholder
30.09.2021 14:30
TRAb są to przeciwciała przeciw receptorowi hormonu tyreotropowego (TSH)
TRAb są to przeciwciała przeciw receptorowi hormonu tyreotropowego (TSH) (AdobeStock)

TRAb są to przeciwciała przeciw receptorowi hormonu tyreotropowego (TSH). Przeciwciała te występują w przypadku choroby Gravesa-Basedowa. Badanie na obecność TRAb zleca się, kiedy pacjent ma objawy nadczynności tarczycy, a także w celu oceny skuteczności leczenia przeciwtarczycowego.

spis treści

1. W jakim celu wykonuje się badanie TRAb?

Badanie przeciwciał przeciwtarczycowych wykonuje się w celu rozpoznania chorób autoimmunologicznych tarczycy oraz w różnicowaniu ich od innych rodzajów zapalenia tarczycy. Wyniki tych badań mogą być pomocne w rozpoznaniu przyczyn powiększenia tarczycy. Można je zlecić w przypadku, gdy inne badania tarczycy, np. T3, T4 czy TSH, wskazują na zaburzenia funkcji gruczołu. Oznaczenie jednego lub kilku rodzajów przeciwciał przeciwtarczycowych można zlecić u pacjenta z toczniem rumieniowatym układowym, reumatoidalnym zapaleniem stawów lub niedokrwistością złośliwą, u którego rozwijają się objawy wskazujące na zaburzenia funkcji tarczycy.

Badanie jednego lub kilku rodzajów przeciwciał przeciwtarczycowych można wykonać u kobiety ciężarnej z rozpoznaną chorobą autoimmunologiczną tarczycy, np. z chorobą Hashimoto lub z chorobą Gravesa-Basedowa albo z inną chorobą autoimmunologiczną wraz z podejrzeniem zajęcia tarczycy. Badanie przeciwciał przeciwtarczycowych wykonuje się wówczas we wczesnej i pod koniec ciąży. Wyniki tych badań są pomocne w ustaleniu, czy istnieje ryzyko choroby tarczycy u dziecka. Przeciwciała przeciwtarczycowe mają bowiem zdolność przenikania przez łożysko i mogą wywoływać niedoczynność lub nadczynność tarczycy u płodu i noworodka. Dla oznaczenia TRAb nie ustalono standardowych zakresów referencyjnych. Ze względu na to, że wartości referencyjne zależą od wielu czynników takich, jak: wiek, płeć, badana populacja, metoda oznaczania, wyniki przedstawione jako wartości liczbowe mogą mieć różne znaczenia w różnych laboratoriach.

2. Podwyższony poziom TRAb

Łagodnie podwyższony poziom przeciwciał przeciwtarczycowych TRAb może być związany z różnymi chorobami tarczycy i chorobami autoimmunologicznymi, np. z rakiem tarczycy, z cukrzycą typu I, z reumatoidalnym zapaleniem stawów i układowymi chorobami tkanki łącznej (kolagenozami). Znacznie podwyższony poziom przeciwciał TRAb najczęściej wskazuje na chorobę Gravesa-Basedowa. Oznaczanie TRAb wykonuje się też przy wytrzeszczu gałek ocznych o niejasnej przyczynie. Obecność przeciwciał przeciwtarczycowych sugeruje zaburzenie autoimmunologiczne dotyczące tarczycy. Im wyższy poziom tych przeciwciał, tym zaburzenie jest bardziej prawdopodobne. Czułość i swoistość badania przeciwciał przeciwtarczycowych wzrasta, ale wciąż nie jest tak wysoka, jak chcieliby lekarze. Przeciwciała przeciwtarczycowe nie są homogenne (jednolite), istnieje wiele metod ich oznaczania, a opracowane testy w różnym stopniu wykrywają różne typy przeciwciał obecnych we krwi. Niewielkie różnice dotyczą tego, co dokładnie jest mierzone i w związku z tym wartości prawidłowe mogą być różne. Dlatego w przypadku regularnie wykonywanych badań (w celu oceny przebiegu choroby i leczenia) ważne jest, aby korzystać z tego samego laboratorium i tych samych metod.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze