Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Trabekulektomia - leczenie laserowe jaskry

Avatar placeholder
30.11.2023 15:49
Trabekulektomia
Trabekulektomia

Trabekulektomia laserowa jest jedną z metod leczenia jaskry. Obok farmakologii i operacji instrumentalnych, laserowa chirurgia jaskry staje się coraz bardziej powszechna. Jest jedną z najnowszych, skutecznych metod leczenia jaskry, zarówno z otwartym, jak i zamkniętym kątem przesączenia. Metoda ta pojawiła się w USA w 2001 roku. Według światowych badań zabieg jest bezpieczny, nieinwazyjny i efektywny.

spis treści

1. Czym jest jaskra i jakie są sposoby jej leczenia?

Jaskra jest neuropatią nerwu wzrokowego, która w swoim pierwszym okresie jest bezobjawowa. Jest chorobą wieloczynnikową, w której na skutek wzmożonego ciśnienia śródgałkowego i przewlekłego niedokrwienia nerwu wzrokowego dochodzi do jego powolnego obumarcia. Jaska współistnieje często z innymi schorzeniami ogólnoustrojowymi takimi, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń, a także tempo jej rozwoju wzrasta wraz z wiekiem. Jaskry nie można wyleczyć, można jedynie spowolnić jej postęp poprzez leczenie zachowawcze - farmakoterapię, leczenie operacyjne a także laseroterapię.

2. Jak rozpoznać jaskrę?

W celu dokładnego rozpoznania oraz doboru odpowiedniego sposobu leczenia jaskry wykonuje się następujące badania u lekarza okulisty: pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie dna oka i tarczy nerwu wzrokowego za pomocą specjalnego wziernika, badanie w lampie szczelinowej. Ponadto wykonuje się badanie kąta przesączania, czyli gonioskopie oraz komputerowe badanie pola widzenia. Jeżeli wykonane badania nie przyniosą jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej szczegółowej diagnostyki jaskry wykonuje się badanie ultradźwiękowe pomiaru grubości rogówki oraz tomografię komputerową nerwu wzrokowego. Po szczegółowej diagnostyce można określić typ jaskry oraz dobrać odpowiednie leczenie. Wszystkie powyższe badania można wykonać w specjalistycznych ośrodkach okulistycznych.

3. Mechanizm leczenia jaskry

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Trabekulektomia wykonywana jest laserem o długości fali 532 nm, która wpływa na komórki trabeculum, nie powodując ich niszczenia. Mechanizm leczniczy polega na oddziaływaniu selektywnym lasera na ścianę komórki trabeculum, zawierających melaninę, a pozostałe struktury pozostają niezmienione. Trabekulektomię wykonuje się laserem argonowym lub laserem o zdwojonej częstotliwości. Czas trwania impulsu laserowego jest krótki (3 nm) podczas dużego wyładowania energii. Zabieg nie daje praktycznie żadnych powikłań. Celem zabiegu jest obniżenie ciśnienia śródgałkowego w wyniku udrożnienia kąta przesączania poprzez wytworzenie przetoki, przez którą ciecz wodnista może wydostać się z komory przedniej oka.

4. Leczenie laserowe jaskry

Operacja laserowa polega na wytworzeniu nowej drogi odpływu wodnistej cieczy z komory przedniej oka. Na operację składa się wycięcie części tęczówki oraz utworzenie przetoki (kanału) łączącej komorę przednią z przestrzenią śródtwardówkową, gdzie ciecz wodnista jest odprowadzana do naczyń żylnych i limfatycznych.

Zabieg laserowy jest skuteczny w około 80%. W wyniku leczenia laserowego zmniejszy się ciśnienie wewnątrzgałkowe na około 2 lata. Wiąże się to z ryzykiem odpływu cieczy wodnistej oka, czego konsekwencją jest krwawienie, spłycenie komory przedniej oka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Cyklodializa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze