Trwa ładowanie...

Trąbka słuchowa (Eustiachiusza) - funkcje, badanie, choroby, leczenie

Trąbka słuchowa, inaczej trąbka lub przewód Eustachiusza, to część łącząca ucho środkowe z gardłem. Ma około 3-4 centymetry długości i pełni bardzo ważne role w funkcjonowaniu narządu słuchu. Co warto wiedzieć o trąbce słuchowej?

spis treści

1. Co to jest trąbka słuchowa?

Trąbka słuchowa (trąbka Eustachiusza, przewód Eustachiusza) jest to kanał, który łączy jamę bębęnkową ucha środkowego z gardłem. Trąbka słuchowa jest złożona z części chrzęstnej i kostnej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Pierwsza z nich w naturalnych warunkach jest spłaszczona i nie przepuszcza powietrza. W momencie, gdy pracuje mięsień napinacz - poszerza się i wyrównuje ciśnienie. Dzieje się tak w trakcie przełykania, ziewania, a także przy zmianach wysokości.

2. Funkcje trąbki słuchowej

 • wyrównanie ciśnień po obu stronach błony bębenkowej,
 • odprowadzanie wydzieliny z ucha środkowego do gardła,
 • ochrona ucha przed dostaniem się bakterii z nosogardła,
 • ochrona słuchu przed zbyt głośnymi dźwiękami.

Zobacz także:

3. Badanie trąbki słuchowej

Trąbka słuchowa jest niewidoczna z zewnątrz, można ją zobaczyć dopiero w trakcie wykonywania obrazowych badań głowy. Często pacjenci są kierowani na otoskopię, ponieważ pozwala ona na sprawdzenie wyglądu błony bębenkowej.

Na tej podstawie lekarz jest w stanie domyślić się jakie ciśnienie panuje po jej drugiej stronie. W trakcie standardowego badania gardła możliwe jest zauważenie obrzęku w okolicy ujścia trąbki słuchowej.

Z kolei drożność przewodu Eustachiusza można ocenić za sprawą próby Valsalvy lub cewnikowania trąbki słuchowej. Druga metoda w przypadku ujawnienia niedrożności jest w stanie od razu usunąć zalegającą treść.

Cewnik wkłada się przez nos lub gardło, na jego końcu znajduje się balon Politzera. Lekarz wtłacza powietrze do ucha i z uwagą przysłuchuje się powstającym dźwiękom.

Szum oznajmia drożność trąbki, natomiast bulgotanie - obecność płynu w uchu środkowej. Cisza jest objawem pełnej niedrożności lub niewłaściwego założenia cewnika.

4. Choroby trąbki słuchowej

Najpopularniejsze choroby przewodu Eustachiusza to niedrożność lub zapalenie trąbki słuchowej. Przyczyny chorób trąbki słuchowej to:

 • stan zapalny nosa,
 • stan zapalny gardła,
 • gwałtowane zmiany ciśnienia (nurkowanie, podróż samolotem),
 • przerost migdałka gardłowego,
 • nowotwór nosa,
 • nowotwór gardła.

Zapalenie trąbki słuchowej o etiologii wirusowej lub bakteryjnej to najczęstsza przyczyna zapalenia ucha środkowego. Objawy tej choroby to wrażenie ucisku, przelewania się w uchu i znaczny ubytek słuchu.

5. Leczenie chorób trąbki słuchowej

Leczenie jest zależne od przyczyny choroby. Pacjentowi zaleca się przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych, zwykle są one dostępne w postaci kropel donosowych.

Antybiotyki na zapalenie trąbki słuchowej są przepisywane sporadycznie, ponieważ nie są zbyt skuteczne. Istnieją również mechniczne sposoby udrożnienia trąbki słuchowej, należy do nich cewnikowanie trąbki Eustachiusza oraz balonikowanie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Trąbka słuchowa wyrównuje ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej.
Trąbka słuchowa wyrównuje ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej. (gettyimages)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza