Tran w kapsułkach - działanie, na co zwrócić uwagę, stosowanie, przeciwskazania
Tran to nic innego jak ciekły olej pozyskiwany ze świeżej wątroby dorsza atlantyckiego lub innej ryby z rodziny dorszowatej. W ostatnim czasie jest chętnie wykorzystywany w suplementacji diety. Choć jest stosowany na wiele dolegliwości, to wybór w aptece nie jest prosty. Czy wiesz, na co zwrócić uwagę przed zakupem tranu w kapsułkach, kto nie powinien go stosować i jak objawia się jego przedawkowanie?
1. Tran w kapsułkach czy w płynie - jaki wybrać?
Wybierając produkt należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego skład oraz na postać leku. Tran w kapsułkach odpowiedni będzie dla starszych dzieci, które poradzą sobie z przełknięciem kapsułki i dorosłych, natomiast tran w płynie to lepsze rozwiązanie dla seniorów. Dla małych dzieci lepiej wybrać postać żelkowych misiów - ta forma aplikacji na pewno będzie dla nich przyjemniejsza. Warto dodać, że przewagą tranu w kapsułkach nad tranem w płynie jest brak jego utleniania się.
2. Tran w kapsułkach - działanie
Tran zaleca się stosować w czasie intensywnego wzrostu – w przypadku dzieci i dojrzewającej młodzieży, podczas zwiększonego wysiłku intelektualnego i fizycznego. Także w sytuacjach dużego stresu oraz stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Tran w kapsułkach znajduje także zastosowanie w okresach, kiedy jesteśmy szczególnie podatni na infekcje bakteryjne i wirusowe. Według badaczy z Uniwersytetu w Kalifornii, kwasy z grupy omega – 3, w który jest bogaty tran, zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór jelit, jajników i piersi.
3. Tran w kapsułkach – na co zwrócić uwagę
Stojąc w aptece przed wyborem tranu, należy mieć na uwadze przede wszystkim skład produktu. Kierować powinniśmy się zawartością kwasu EPA i DHA oraz witamin. Wyższe stężenie tych substancji świadczy o lepszej jakości tranu. Warto również wybrać produkt certyfikowany bez sztucznych barwników i konserwantów niebezpiecznych dla zdrowia.
Czym są te dwa kawsy? EPA to kwas eikozapentaenowy, który redukuje lipidy poprzez obniżenie poziomu trój glicerydów, obniża krzepliwość krwi, łagodzi stane zapalne. DHA to kwas dekozaheksaenowy, który jest najszlachetniejszą formą kwasy omega-3. Jego działanie usprawnia prawidłowy rozwój układu nerwowego, pomaga podczas uczenia się, łagodzi stany zapalne, zapobiega także w przypadku:
- nadciśnienia,
- palpitacji serca,
- chorób Alzhaimera i demencji.
Zapotrzebowanie dobowe na DHA i EPA to 1250 mg lub 1-2,5 g DHA oraz 220 mg EPA.
Objawy ich niedoboru to sucha skóra, chroniczne zmęczenie, choroby serca i oczu, problemy z pamięcią, zaburzenia krążenia, depresja i zaburzenia nastroju.
Z kolei nie należy ich przedawkować, gdyż wskutek nadmiaru możemy doznać rozrzedzenia krwi, co grozi krwotokiem, zaburzenia żołądkowe, luźne stolce, brak apetytu, wzrostu masy ciała, wielomocz, bóle głowy oraz może dojść do powiększenia wątroby i śledziony.
Zobacz także:
4. Tran w kapsułkach - stosowanie
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, dorośli powinny spożywać dwie kapsułki dwa razy dziennie w czasie spożywania posiłków. Wtedy zniwelowane zostanie niepożądane działanie ze strony układu nerwowego, jak nieprzyjemny posmak w ustach i „odbijanie się”. Kuracja tranem powinna trwać od dwóch do trzech miesięcy.
5. Tran w kapsułkach - przeciwwskazania
Choć niesie wiele korzyści, niestety nie jest odpowiedni dla niektórych osób. Ze stosowania tranu powinny zrezygnować osoby chorujące na kamicę nerkową oraz hiperkalcemię. Unikać tranu należy także podczas spożywania innych preparatów bogatych w witaminy A i D.
Także osoby chorujące na sarkoidozę powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem, jak i osoby, które stosują silne leki przeciwzakrzepowe.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.