Trwa ładowanie...

Tran w kapsułkach - działanie, na co zwrócić uwagę, stosowanie, przeciwskazania

Ciekły olej pozyskiwany ze świeżej wątroby dorsza atlantyckiego lub innej ryby z rodziny dorszowatej nosi miano tranu. W ostatnim czasie jest chętnie wykorzystywany w suplementacji diety. Choć jest stosowany na wiele dolegliwości, to wybór w aptece nie jest prosty. Czy wiesz, na co zwrócić uwagę przed zakupem tranu w kapsułkach, kto nie powinien go stosować i jak objawia się jego przedawkowanie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Tran w kapsułkach - działanie

Tran zaleca się stosować w czasie intensywnego wzrostu – w przypadku dzieci i dojrzewającej młodzieży, podczas zwiększonego wysiłku intelektualnego i fizycznego. Także w sytuacjach dużego stresu oraz stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Tran w kapsułkach znajduje także zastosowanie w okresach, kiedy jesteśmy szczególnie podatni na infekcje bakteryjne i wirusowe. Według badaczy z Uniwersytetu w Kalifornii, kwasy z grupy omega – 3, w który jest bogaty tran, zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór jelit, jajników i piersi.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do...

zobacz galerię

2. Tran w kapsułkach – na co zwrócić uwagę

Stojąc w aptece przed wyborem tranu, należy mieć na uwadze przede wszystkim skład produktu. Kierować powinniśmy się zawartością kwasu EPA i DHA oraz witamin. Wyższe stężenie tych substancji świadczy o lepszej jakości tranu. Przewagą tranu w kapsułkach nad tranem w płynie jest brak jego utleniania się.

Tran w kapsułkach pomoże uniknąć wielu dolegliwości
Tran w kapsułkach pomoże uniknąć wielu dolegliwości (123rf)

Czym są te dwa kawsy? EPA to kwas eikozapentaenowy, który redukuje lipidy poprzez obniżenie poziomu trój glicerydów, obniża krzepliwość krwi, łagodzi stane zapalne. DHA to kwas dekozaheksaenowy, który jest najszlachetniejszą formą kwasy omega-3. Jego działanie usprawnia prawidłowy rozwój układu nerwowego, pomaga podczas uczenia się, łagodzi stany zapalne, zapobiega także w przypadku:

Zapotrzebowanie dobowe na DHA i EPA to 1250 mg lub 1-2,5 g DHA oraz 220 mg EPA.

Objawy ich niedoboru to sucha skóra, chroniczne zmęczenie, choroby serca i oczu, problemy z pamięcią, zaburzenia krążenia, depresja i zaburzenia nastroju.

Z kolei nie należy ich przedawkować, gdyż wskutek nadmiaru możemy doznać rozrzedzenia krwi, co grozi krwotokiem, zaburzenia żołądkowe, luźne stolce, brak apetytu, wzrostu masy ciała, wielomocz, bóle głowy oraz może dojść do powiększenia wątroby i śledziony.

Zobacz także:

3. Tran w kapsułkach - stosowanie

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, dorośli powinny spożywać dwie kapsułki dwa razy dziennie w czasie spożywania posiłków. Wtedy zniwelowane zostanie niepożądane działanie ze strony układu nerwowego, jak nieprzyjemny posmak w ustach i „odbijanie się”. Kuracja tranem powinna trwać od dwóch do trzech miesięcy.

4. Tran w kapsułkach - przeciwwskazania

Choć niesie wiele korzyści, niestety nie jest odpowiedni dla niektórych osób. Ze stosowania tranu powinny zrezygnować osoby chorujące na kamicę nerkową oraz hiperkalcemię. Unikać tranu należy także podczas spożywania innych preparatów bogatych w witaminy A i D.

Także osoby chorujące na sarkoidozę powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem, jak i osoby, które stosują silne leki przeciwzakrzepowe.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.