Transtec – czym jest i jak działa?
Transtec to lek przeciwbólowy do stosowania zewnętrznego. Jego substancją czynną jest buprenorfina, która ma cechy zbliżone do morfiny. Jest równie skuteczna w leczeniu bólu o średnim i dużym nasileniu, nie jest tak silnie uzależniająca jak opioidy. Jakie są wskazania do jej stosowania? Co trzeba wiedzieć o dawkowaniu i przeciwwskazaniach?
1. Co to Transtec?
Transtec to lek w postaci plastrów, który stosuje się zewnętrznie. Działa przez skórę. Jego substancją czynną jest Buprenorphini hydrochloridum. Lek klasyfikowany jest jako silny przeciwbólowy opioid.
Buprenorfina jest silnym środkiem przeciwbólowym (opioidem), który zmniejsza ból działając na ośrodkowy układ nerwowy (wyspecjalizowane komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym i mózgu).
Dostępne są trzy systemy transdermalne o różnej mocy w celu dostosowania terapii. To:
- Transtec 35 mcg/h, 20 mg, transdermalny, 5 szt.,
- Transtec 52,5 mcg/h, 30 mg, system transdermalny, 5 szt.,
- Transtec 70 mcg/h, 40 mg, transdermalny, 5 szt.
Opakowanie każdego wariantu zawiera 5 sztuk plastrów. Preparat podlega refundacji. Jest bezpłatny dla osób chorujących na nowotwory złośliwe. W pozostałych wskazaniach refundacyjnych obowiązuje cena ryczałtowa.
2. Skład leku Transtec
Jaki jest skład leku? System transdermalny plaster:
- Transtec 35 mcg/h (20 mg) zawiera 20 mg buprenorfiny (Buprenorphinum), uwalnia około 35 mikrogramów buprenorfiny na godzinę. Powierzchnia systemu transdermalnego zawierająca substancję czynną wynosi 25 cm².
- Transtec 52,5 μg/h zawiera 30 mg Buprenorphinum (buprenorfiny), uwalnia 52,5 μg buprenorfiny na godzinę w ciągu 96 godzin. Powierzchnia zawierająca substancję czynną wynosi 37,5 cm².
- Transtec 70 μg/h system transdermalny zawiera 40 mg Buprenorphinum (buprenorfiny), uwalnia 70 μg buprenorfiny na godzinę w ciągu 96 godzin. Powierzchnia zawierająca substancję czynną to 50 cm².
Po zastosowaniu systemu transdermalnego substancja czynna uwalnia się i wnika przez skórę do krwi. Działanie przeciwbólowe utrzymuje się do 4 dób.
3. Wskazania do stosowania Transtec
Transtec nie jest lekiem odpowiednim do leczenia ostrego bólu (krótkotrwałego). To lek przeciwbólowy przeznaczony do leczenia:
- bólu o średnim i dużym nasileniu w chorobach nowotworowych,
- bólu o dużym nasileniu w innych chorobach, jeżeli nie ustępuje po zastosowaniu nieopioidowych środków przeciwbólowych.
4. Stosowanie i dawkowanie Transtec
Plaster Transtec należy nakleić na czystą, suchą i nieowłosioną skórę. Kolejny plaster, po usunięciu zużytego, można nakleić na inne miejsce (w to samo miejsce po minimum 7 dniach).
Plastry Transtec należy zmieniać maksymalnie co 96 godzin, to jest co 4 doby. System można wymieniać 2 razy w tygodniu, przy czym należy robić to regularnie, w te same dni tygodnia i o zbliżonej porze.
Dawkowanie zależy od osobniczej wrażliwości pacjenta (nasilenia dolegliwości bólowych, odczuwania bólu, indywidualnych reakcji). Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę. Dostępne są dawki uwalniające 35 µg, 52,5 µg oraz 70 µg buprenorfiny w ciągu godziny.
5. Przeciwwskazania, skutki uboczne, środki ostrożności
Kiedy nie należy stosować leku Transtec? Gdy stwierdzono nadwrażliwość na buprenorfinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą czy rozpoznano zagrażającą niewydolność ośrodka oddechowego. Przeciwwskazaniem jest miasthenia gravis (męczliwość mięśni), delirium tremens (majaczenie alkoholowe). Rozwiązanie nie jest wskazane w celu leczenia pacjentów uzależnionych od opioidów i zespołu abstynencyjnego oraz leczenie inhibitorami MAO.
Ze względu na brak danych dotyczących stosowania Transtec, przyjmowanie leku jest przeciwwskazane u pacjentów w wieku poniżej 18. roku życia oraz kobiet ciężarnych ze względu na brak wystarczających danych. Nie należy stosować leku w trakcie karmienia piersią, gdyż przenika on do pokarmu kobiecego.
Preparatu Transtec nie należy stosować dłużej niż to jest konieczne. Po usunięciu preparatu Transtec stężenie buprenorfiny w surowicy zmniejsza się stopniowo, dlatego działanie przeciwbólowe utrzymuje się jeszcze przez pewien czas. Należy to brać pod uwagę w razie zmiany na inny preparat opioidowy. Przez 24 godziny po usunięciu systemu transdermalnego Transtec nie należy stosować innego preparatu opioidowego.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne, należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Podczas leczenia nie wolno pić alkoholu, eksponować miejsc z naklejonym plastrem na działanie ciepła (termoforów, poduszek lub koców elektrycznych, lamp rozgrzewających, gorących kąpieli, sauny, słońca).
Terapia wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:
- objawy miejscowe – rumień i świąd po usunięciu plastra,
- objawy ogólne – duszność, ból i zawroty głowy, wymioty, zaparcie, wysypka, nadmierna potliwość, obrzęki, zmęczenie. Lek upośledza sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.