Trwa ładowanie...

Trenbolon – stosowanie, dawkowanie, efekty i skutki uboczne

Avatar placeholder
08.12.2022 15:54
Trenbolon stosowany jest w celu zwiększenia masy mięśniowej.
Trenbolon stosowany jest w celu zwiększenia masy mięśniowej. (Adobe Stock)

Trenbolon to steryd anaboliczny stosowany w celu zwiększenia masy mięśniowej i poprawy definicji mięśnia. Mechanizm jego działania polega na aktywacji receptorów androgenowych. Oznacza to potencjalne korzyści dla organizmu, ale i wiele zaburzeń oraz działań niepożądanych. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Trenbolon?

Trenbolon to steryd anaboliczny stosowany w celu poprawy masy mięśniowej jakościowej oraz definicji mięśnia. Sterydami anabolicznymi nazywane są substancje, które cechuje działanie typowe dla testosteronu.

Anaboliki, tak jak wspomniany męski hormon płciowy, odpowiadają za syntezę białka, przyrost kości i tkanki mięśniowej. Fizjologicznie androgeny są odpowiedzialne za wykształcenie męskich cech płciowych takich jak obniżony głos czy zarost, ale i stymulacja wzrostu tkanki kostnej oraz mięśniowej, jak również produkcja czerwonych krwinek.

2. Trenbolon – stosowanie i dawkowanie

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Choć substancję wstrzykiwano bydłu rzeźnemu w celu nasilenia przyrostu masy, czego zakazano w latach 80. XX wieku, trenbolon był stosowany, ale i jest, także u ludzi. To forma nielegalnego chemicznego dopingu, która jest popularna do dziś. Środek można zakupić na czarnym rynku.

Właściwości sterydów anabolicznych, w tym trenbolonu, są pożądane przez sportowców, którzy sięgają po niego w celu uzyskania szybszego przyrostu mięśni bez wzrostu tkanki tłuszczowej oraz poprawy wyników osiągnięć sportowych.

Trenbolon występuje w różnych odmianach. To na przykład trenbolon enanthate, trenbolone hexahydrobenzylcarbonate czy trenbolon acetate,. Według „kulturystów” minimalna dzienna dawka trenbolonu wynosi od 3 do 5 mg. Podczas dawkowania trenbolonu konieczne jest przyjmowanie testosteronu jako hormonu równoważącego.

Sterydy anaboliczne mogą być przyjmowane doustnie, wziewnie lub w formie iniekcji domięśniowych. Trenbolon z założenia podaje się domięśniowo w zastrzykach.

3. Trenbolon – pożądane efekty działania

Stosowanie trenbolonu ma zwiększyć przyrost mięśni. Efektem jego działania jest wzrost suchej masy mięśniowej. Substancja przyspiesza także regenerację i produkcję czerwonych krwinek.

Trenbolon jest skuteczny, ponieważ wykazuje bardzo silne powinowactwo względem receptorów androgenowych. Im mocniej steroid łączy się z receptorami androgenowymi, tym skuteczniej aktywuje procesy odpowiedzialne za przyrost tkanki mięśniowej.

4. Trenbolon – skutki uboczne

Trenbolon przynosi efekty pożądane z punktu widzenia kulturystów, ale daje też liczne skutki uboczne, które mogą trwale szkodzić zdrowiu. Trzeba pamiętać, że efekty trenbolonu są krótkotrwałe (tymczasowe, jedynie w okresie jego stosowania), zaś skutki uboczne zdecydowanie długofalowe.

Trenbolon to progestyna, co oznacza, że wykazuje aktywność podobną do progesteronu (jest sterydem jakościowym zawierającym w sobie dużą dawkę estrogenów). To może prowadzić do ginekomastii progesteronowej u konsumentów płci męskiej.

Jednak zmiany w piersiach (kobiece piersi u mężczyzn) to nie wszystko. Typowe dla panów jest również zaburzenie funkcji seksualnych, problemy z libido i wzwodem, obkurczanie jąder czy zaburzenia spermatogenezy i rozrost gruczołu krokowego (co zwiększa ryzyko raka narządu).

U kobiet przyjmujących sterydy anaboliczne obserwuje się z kolei zanikanie gruczołów piersiowych, występowanie owłosienia typu męskiego, obniżenie głosu oraz zaburzenia miesiączkowania (z brakiem miesiączki włącznie).

Ponadto stosowanie trenbolonu oznacza ryzyko pojawienia się takich działań niepożądanych jak:

 • ból głowy,
 • krwotoki z nosa,
 • przetłuszczanie się skóry,
 • wzmożone wypadanie włosów z głowy,
 • napady ostrego kaszlu,
 • silny trądzik,
 • wysuszenie stawów i wiązadeł,
 • zatrzymywanie wody w organizmie,
 • zaburzenia hormonalne,
 • osłabienie w wytwarzaniu przeciwciał),
 • agresja, wahania nastroju, zmiana zachowania.

Długotrwałe stosowanie sterydów anabolicznych ma negatywny wpływ także na układ sercowo-naczyniowy. Groźnymi konsekwencjami może być wzrost ciśnienia tętniczego i nadciśnienie, udar mózgu czy zawał mięśnia sercowego. Ponieważ zaburzona jest również gospodarka lipidowa, wzrasta ryzyko pojawienia się incydentu sercowo-naczyniowego. 

Sterydy anaboliczne wykazują także działanie hepatotoksyczne (uszkadzają wątrobę). Skutkiem może być powstawanie cyst, a nawet nowotworów. Mogą mieć też negatywny wpływ na funkcjonowanie nerek. 

Warto pamiętać, że stosowanie wszelkich sterydów anabolicznych może uzależniać, zwłaszcza gdy pojawia się presja bądź pragnienie zbudowania masy mięśniowej bardzo szybko, efektywnie i za wszelką cenę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze