Trwa ładowanie...

Tribux - działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne, opinie, zamienniki

Avatar placeholder
30.03.2021 23:20
Tribux
Tribux (pixabay.com)

Tribux to lek przepisywany na receptę w przypadku problemów z układem pokarmowym. Zła dieta, stres nieodpowiedni tryb życia mogą zaburzyć pracę przewodu pokarmowego. Wyjściem z tej sytuacji jest zastosowanie preparatów, które złagodzą objawy, uśmierzą ból i zminimalizują skutki złej pracy przewodu pokarmowego.

spis treści

1. Tribux - działanie

Działanie Tribux polega na regulacji pracy jelit. Lek jest stosowany w przypadku wystąpienia objawów takich jak zaburzenie motoryki przewodu pokarmowego, określane w medycynie jako zespół jelita drażliwego.

Ponadto Tribux wskazany jest do stosowania w zaburzeniach czynnościowych dróg żółciowych i przewodu pokarmowego. W skrócie wiąże się to z występowaniem takich objawów jak: niestrawność, biegunka, zaparcia, bóle brzucha, stany skurczowe jelit.

2. Tribux - skład

Zobacz film: "Przepis na poranna herbatę, która przyśpieszy metabolizm"

W skład Tribux wchodzi przede wszystkim substancja czynna trimebutyna. Mo ona za zadanie doprowadzić do prawidłowego poziomu motorykę przewodu pokarmowego. Trimebutyna wiąże się z obwodowymi receptorami opioidowymi, a konkretnie z receptorami dla enkefaliny w ścianie jelit. Reguluje napięcie dolnego zwieracza przełyku, proces opróżniania żołądka, perystaltykę jelita cienkiego i okrężnicy. Jej działanie zależy od stanu czynnościowego przewodu pokarmowego.

Działając na różne typy receptorów opioidowych działa pobudzająco na mięśnie o obniżonej motoryce lub napięciu, a także hamuje napięcie ścian jelita i działa przeciwskurczowo na mięśnie o wzmożonej pobudliwości ruchowej. Maksymalne stężenie w osoczu występuje ok. 30 minut po zażyciu. Lek Tribux wydalany jest głównie z moczem.

3. Tribux - skutki uboczne

Przeciwskazania do przyjmowania leku Tribux to przede wszystkim uczulenie na którykolwiek z jego składników. Podobnie jak w przypadku większości leków, mogą pojawić się również skutki uboczne stosowania leku Tribux. Są to m.in alergie skórne, wymioty, ogólne osłabienie organizmu.

Lek Tribux stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn. Nie zaleca się stosowania go przez kobiety w I trymestrze ciąży, a także przez dzieci do 12go roku życia.

4. Tribux - dawkowanie

Preparat Tribux występuje w formie tabletek. Dorośli powinni przyjmować Tribux w dawkach 100 mg, 3 razy na dobę, przed posiłkiem. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zwiększyć dawkę do 600 mg na dobę, w dawkach podzielonych (tj. 200 mg 3 razy na dobę).

W przypadku dzieci nie należy stosować dawek większych niż 6 mg/kg masy ciała na dobę. Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody.

Warto przeczytać:

5. Tribux - opinie

W internecie możemy zetknąć się ze skrajnym opiniami na temat działania leku Tribux. Wiele osób na forach narzeka, że lek działa za wolno, a niektóre objawy jeszcze nasiliły się. Inny radzą zacząć od zmiany diety, a preparat Tribux stosować doraźnie.

6. Tribux - zamienniki

Zamienniki preparatu Tribux są dostępne w aptekach i powinny być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Debretin (tabletki powlekane), Debridat (tabletki powlekane), Debridat (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej), Ircolon (tabletki), Ircolon Gastro (tabletki), Tribux Bio (tabletki), Tribux forte (tabletki).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze