Trwa ładowanie...

Trichoblastoma- charakterystyka, objawy, leczenie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
12.05.2020 18:11
Trichoblastoma należy do łagodnych nowotworów skóry wywodzących się z mieszków włosowych.
Trichoblastoma należy do łagodnych nowotworów skóry wywodzących się z mieszków włosowych. (Gettyimages)

Trichoblastoma należy do łagodnych nowotworów skóry wywodzących się z mieszków włosowych. Trichoblastomy zazwyczaj występują na twarzy i skórze głowy. Osiągają wielkość od 5 mm do 8 cm. Ta rzadko występująca dolegliwość dotyka zwykle osoby dorosłe.

spis treści

1. Czym jest trichoblastoma?

Trichoblastoma to mieszany nabłonkowo-mezenchymalny nowotwór niezłośliwy, który wywodzi się z mieszków włosowych. Zazwyczaj diagnozowany jest u osób pomiędzy 40, a 70. rokiem życia, rzadziej u dzieci czy nastolatków.

2. Trichoblastoma – objawy

Objawy chorobowe trichoblastomy występują zwykle na owłosionej skórze głowy, karku, nieco rzadziej na twarzy. U niektórych pacjentów guzy diagnozowane są w okolicach tułowia, proksymalnych odcinkach kończyń, a także w okolicy okołoodbytniczej.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Trichoblastoma występuje zarówno w postaci niewielkich zmian (ok. 5-10 mm), jak i dużych (około 7-8 cm). Bardzo rzadko diagnozuje się ją u dzieci.

3. Diagnostyka i leczenie

Pacjent, który podejrzewa u siebie trichoblastomę, powinien niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista na podstawie wywiadu oraz zleconych badań będzie w stanie ustalić odpowiednią diagnozę.

W trakcie rozpoznania trichoblastomy wykluczyć należy inne guzy, m.in. guzy przydatkowe, torbiele naskórkowe, nowotwór podstawnokomórkowy, skórne znamiona barwnikowe. Niezbędne jest w tym wypadku wykonanie badania histopatologicznego (biopsji).

Istnieje wiele metod, które mogą być zastosowane w leczeniu nowotworów skóry. Zalecane jest chirurgiczne wycięcie zmiany lub zastosowanie chirurgii mikrograficznej Mohsa. Usunięcie zmiany podyktowane jest nie tylko względami zdrowotnymi, ale równie często kosmetycznymi.

Trichoblastomy mogą występować jednocześnie ze znamieniem łojowym, w innych przypadkach z rakiem podstawnokomórkowym, dlatego tak ważne jest ustalenie prawidłowej diagnozy.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze