Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Trichoblastoma- charakterystyka, objawy, leczenie

Trichoblastoma należy do łagodnych nowotworów skóry wywodzących się z mieszków włosowych. Trichoblastomy zazwyczaj występują na twarzy i skórze głowy. Osiągają wielkość od 5 mm do 8 cm. Ta rzadko występująca dolegliwość dotyka zwykle osoby dorosłe.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Czym jest trichoblastoma?

Trichoblastoma to mieszany nabłonkowo-mezenchymalny nowotwór niezłośliwy, który wywodzi się z mieszków włosowych. Zazwyczaj diagnozowany jest u osób pomiędzy 40, a 70. rokiem życia, rzadziej u dzieci czy nastolatków.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Trichoblastoma – objawy

Objawy chorobowe trichoblastomy występują zwykle na owłosionej skórze głowy, karku, nieco rzadziej na twarzy. U niektórych pacjentów guzy diagnozowane są w okolicach tułowia, proksymalnych odcinkach kończyń, a także w okolicy okołoodbytniczej.

Trichoblastoma występuje zarówno w postaci niewielkich zmian (ok. 5-10 mm), jak i dużych (około 7-8 cm). Bardzo rzadko diagnozuje się ją u dzieci.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Diagnostyka i leczenie

Pacjent, który podejrzewa u siebie trichoblastomę, powinien niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista na podstawie wywiadu oraz zleconych badań będzie w stanie ustalić odpowiednią diagnozę.

W trakcie rozpoznania trichoblastomy wykluczyć należy inne guzy, m.in. guzy przydatkowe, torbiele naskórkowe, nowotwór podstawnokomórkowy, skórne znamiona barwnikowe. Niezbędne jest w tym wypadku wykonanie badania histopatologicznego (biopsji).

Istnieje wiele metod, które mogą być zastosowane w leczeniu nowotworów skóry. Zalecane jest chirurgiczne wycięcie zmiany lub zastosowanie chirurgii mikrograficznej Mohsa. Usunięcie zmiany podyktowane jest nie tylko względami zdrowotnymi, ale równie często kosmetycznymi.

Trichoblastomy mogą występować jednocześnie ze znamieniem łojowym, w innych przypadkach z rakiem podstawnokomórkowym, dlatego tak ważne jest ustalenie prawidłowej diagnozy.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza