Triderm - charakterystyka, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Triderm to lek wieloskładnikowy występujący pod postacią maści lub kremu. Triderm przeznaczony jest do zwalczania wszelkiego rodzaju zapaleń skóry wywołanych przez bakterie i grzyby. Triderm jest maścią wypisywaną na receptę.
1. Charakterystyka leku Triderm
Triderm to lek złożony i zawiera w składzie aż trzy substancje czynne. Gentamycyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne, klotrimazol działa przeciwgrzybiczo oraz betametazon, który wykazuje działanie przeciwzapalne oraz zmniejsza obrzęki. Ze względu na swoje działanie triderm stosowany jest w dermatologii oraz w wenerologii.
2. Wskazania do stosowania
Triderm stosowany jest w leczeniu zmian skórnych wywołanych przez bakterie oraz grzyby, które wrażliwe są na składniki leku. Triderm występuje pod postacią maści lub kremu, dlatego zaleca się nanieść cienką warstwę leku na zmienione chorobowe miejsce oraz dookoła. Triderm należy nakładać na skórę dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Bardzo ważna w kuracji tridermem jest systematyczność.
Po naniesieniu maści lub kremu na skórę nie należy wykonywać opatrunku. Triderm pod postacią maści nie jest przeznaczony dla dzieci do drugiego roku życia. Dzieci, które skończyły drugi rok życia, nie mogą stosować maści dłużej niż pięć dni. Czas kuracji tridermem zależy od rodzaju, rozmiaru oraz miejsca zmiany chorobowej. Jeżeli kuracja trwa 3 lub 4 tygodnie i nie przynosi żadnych rezultatów, należy udać się na konsultację do lekarza, który przepisywał maść.
3. Przeciwwskazania leku Triderm
Występują pewne przeciwwskazania, jeśli chodzi o leczenie tridermem. Głównymi przeciwwskazaniami jest uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, tak jak w przypadku każdego innego medykamentu. Przeciwwskazaniem do stosowania tridermu jest także wirusowe zakażenie skóry, jak na przykład ospa wietrzna lub opryszczka. Szczególną ostrożność należy zachować przy trądziku pospolitym oraz różowatym, a także przy wszelkiego rodzaju ranach na twarzy, dekolcie oraz w okolicy narządów płciowych oraz odbytu.
Obecność betametazonu sprawia, że szczególną ostrożność podczas stosowania tridermu należy zachować także u osób chorych na łuszczycę. W związku z tym, że substancje czynne mogą w niewielkich ilościach przenikać przez skórę, nie należy stosować tridermu u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Stosowanie tridermu w ciąży może nastąpić tylko wtedy, kiedy lekarz uzna to za absolutnie konieczne oraz bezpieczne.
Zobacz także:
4. Skutki uboczne leku Triderm
Podczas kuracji tridermem mogą wystąpić działania niepożądane. Skutki uboczne po stosowaniu tridermu nie występują często, ale mogą się pojawić: pieczenie, podrażnienie, zaczerwienienie, świąd, suchość skóry, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry, trądzik związany ze stosowaniem steroidów, zmiany zanikowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry, rozstępy, potówki, wysypka.
Wystąpienie rumienia czy świądu nie zawsze musi skutkować przerwaniem leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.