Trwa ładowanie...

Trutka na szczury – rodzaje i działanie

 Agnieszka Gotówka
30.03.2021 22:37
Trutkę w postaci granulatu wysypuje się najczęściej na zwykłych tackach i ustawia w piwnicach.
Trutkę w postaci granulatu wysypuje się najczęściej na zwykłych tackach i ustawia w piwnicach. (123RF)

Szczury i myszy pojawiające się w piwnicach czy wokół obejścia niejedną osobę przyprawiają o ciarki. Gryzonie te potrafią narobić hałasu, a czasem nawet sporych zniszczeń (zwłaszcza w spiżarniach). Nic zatem dziwnego, że trutki na szczury poszukują ludzie mieszkający w miastach i na wsiach. Są on dostępne w różnych postaciach. Ja zatem wytępić szczury?

spis treści

1. Trutka na szczury – działanie

Trutkę w postaci granulatu wysypuje się najczęściej na zwykłych tackach i ustawia w piwnicach, spiżarniach, czyli wszędzie tam gdzie mogą pojawić się gryzonie. Gdy zjedzą trutkę, oddalają się. Nie działa ona bowiem od razu, ale dopiero po kilku dniach. To powolny proces. Preparat niejako wysusza szczura od środka, dzięki temu w czasie rozkładu nie wydziale nieprzyjemnego zapachu i nie przyciąga much.

Jednym ze znanych środków gryzoniobójczych jest bromadiolon. Jest to pochodna kumaryny, działa przeciwkrzepliwie. Powoduje krwotok wewnętrzny i śmierć zwierzęcia. Są również środki działające błyskawicznie, te jednak są najczęściej używane przez specjalistyczne firmy deratyzacyjne.

Zobacz film: "Szczury w centrum miasta atakują ludzi"

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Alternatywą są pułapki na szczury. Stosuje się je najczęściej w mieszkaniach oraz wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko skrzywdzenia innych gatunków zwierząt. Ta metoda pozwala mieć pewność, że gryzoń został złapany.

2. Zatrucie trutką na szczury

Najbardziej narażone na zatrucie trutką na szczury są małe dzieci oraz zwierzęta domowe, zwłaszcza psy i koty. To one najczęściej nieświadome zagrożenia zjadają gryzoniobójcze preparaty.

Objawy zatrucia trutką na szczury to: senność i ospałość, bladość błon śluzowych, powiększona śledziona, wybroczyny na spojówkach oczu i błonie śluzowej dziąseł.

Badania laboratoryjne ujawniają z kolei niedobór płytek krwi i czynników krzepnięcia oraz niedokrwistość znacznego stopnia.

Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia środkiem gryzoniobójczym polega na wywołaniu wymiotów, by jak najszybciej pozbyć się trutki z organizmu. Zwierzętom podaje się też węgiel aktywowany co 3-4 godziny oraz środek przeczyszczający. Odtrutką jest z kolei witamina K aplikowana doustnie lub pozajelitowo.

Najbardziej niebezpieczne jest zjedzenie przez psa lub kota trutki zawierającej brometalinę. Wywołuje ona objawy neurologiczne, m.in. niepokój, pobudzenie, drgawki, skurcze, niedowład. W tym przypadku nawet bardzo mała ilość zjedzonego preparatu może być dla zwierzęcia skrajnie niebezpieczna. Jeśli więc pies zjadł trutkę na szczury, należy jak najszybciej udać się z nim do weterynarza.

Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili?
Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili? [6 zdjęć]

Posiadanie zwierząt niesie wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia. Przebywanie w towarzystwie kota

zobacz galerię

3. Jak wytępić szczury?

Szczury najczęściej szukają pożywienia nocą. Ich obecność daje się zauważyć, bo gryzonie te często postawiają po sobie ślady: szczurze odchody, przegryzione kable, rozdrobnione kartony i papier. To sygnał, że konieczne jest wytępienie gryzoni.

Można sięgnąć po konwencjonalne środki, z których najpopularniejsze to trutki na szczury i łapki sprężynowe. Są też naturalne sposoby na pozbycie się gryzoni. Bardzo nie lubią one zapachu czosnku, dzikiej mięty, rumianku czy świeżych, zielonych liści pomidorów. Odpychająco działa na nie również zapach cytryny (zwłaszcza spleśniałej), oleju i smarów.

Szczury w bloku oraz szczury w mieszkaniu to poważny problem. Gryzonie te nie tylko niszczą, ale też zanieczyszczają miejsca, w których przebywają ludzie oraz gdzie gromadzą zapasy żywności. Trutka na szczury często rozwiązuje ten problem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze