Trwa 2 tygodnie. "Może być jednym z objawów raka krtani"
Chrypka na ogół nie budzi naszego niepokoju. Jednak to nie jest tak niewinny objaw, jak nam się wydaje. Trwająca ponad 2-3 tygodnie zmiana głosu może być objawem niebezpiecznej choroby - raka krtani - uprzedza lekarz laryngolog.
1. Chrypka - nie bagatelizuj tego objawu
Laryngolog, dr hab. n. med. Mirosław Szczepański, na profilu na Instagramie @laryngologiapogodzinach promuje wiedzę o chorobach laryngologicznych. Tym razem zajął się objawami raka, na którego cierpiał m.in. Jerzy Stuhr czy Jacek Kaczmarski.
"Chrypka, która trwa dłużej niż 2-3 tygodnie, może być jednym z objawów raka krtani. To poważna sprawa. Dodatkowo mogą towarzyszyć jej duszność, zaburzenia połykania, ból ucha" - tłumaczył na nagraniu specjalista.
"Jeśli zauważasz u siebie te objawy, nie zwlekaj – zgłoś się do laryngologa. Wczesna diagnoza to klucz do skutecznego leczenia" - przypomniał lekarz.
Chrypka to nietypowa zmiana głosu, która najczęściej jest wynikiem nadwerężenia krtani, suchości albo podrażnień gardła. Zwykle ten objaw przechodzi po kilku godzinach lub dniach, ale może też występować przewlekle. Z medycznego punktu widzenia to zaburzenie drgań fałdów głosowych krtani, które objawia się występowaniem szorstkiego, matowego głosu.
2. Rak krtani to rzadki, ale podstępny nowotwór
Krtań to najczęściej spotykana lokalizacja nowotworów złośliwych regionu głowy i szyi. W Polsce rak krtani i gardła stanowi 4 proc. wszystkich nowotworów u mężczyzn i 0,5 proc. nowotworów u kobiet.
Rak krtani atakuje krtań, część gardła. Krtań, która zawiera struny głosowe, pełni ważną rolę w naszym organizmie - pomaga mówić, oddychać i połykać. Rak krtani lub strun głosowych występuje, gdy komórki rosną w sposób niekontrolowany w krtani. W miarę jak komórki nowotworowe się mnożą, atakują tkanki i uszkadzają organizm.
3. Objawy raka krtani, których nie powinniśmy przeoczyć
Łatwo pomylić pierwsze objawy raka krtani z innymi schorzeniami. Najczęstszy objaw to właśnie chrypka, która nie ustępuje po kilku tygodniach i można łatwo pomylić ją z objawem przeziębienia.
Jeśli występują u ciebie poniższe objawy, umów się na konsultację z lekarzem:
- ból gardła lub kaszel, które nie ustępują,
- zmiany głosu, takie jak chrypka, które nie ustępują po dwóch tygodniach,
- ból lub inne trudności podczas połykania,
- guzek w szyi lub gardle,
- problemy z wydawaniem dźwięków głosowych (dysfonia),
- ból ucha.
Jeśli zaobserwujesz takie objawy, natychmiast zwróć się po pomoc lekarską:
- problemy z oddychaniem (duszność),
- głośny i wysoki oddech (stridor),
- uczucie, że coś jest w gardle,
- odkrztuszanie krwi (krwioplucie).
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.