Cztery pomysły na terapię uzależnienia od kokainy

Uzależnienie od narkotyków twardych jest bardzo poważnym problemem społecznym. Tradycyjna terapia uzależnień nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty. Z tego względu naukowcy starają się opracować metody zmniejszające siłę uzależniającą narkotyków. Jednym z najbardziej niebezpiecznych narkotyków jest kokaina.

Bakterie na kokainę

Prof. Friedbert Weiss z Instytutu Badawczego Scripps zaproponował, aby w terapii uzależnienia od kokainy zastosować bakterie produkujące esterazę kokainową. Enzym ten rozkłada kokainę, przez co słabną jej właściwości uzależniające. Weiss opracował stabilniejszą wersję enzymu, który dłużej utrzymuje się w organizmie, a co za tym idzie może pomóc w leczeniu uzależnienia i ochronie przed toksycznym wpływem narkotyku.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Lek na uzależnienie od alkoholu a kokaina

Inny pomysł mają Jason Schroeder i Debra Cooper z Emory University School of Medicine. Wymyślili oni, aby w leczeniu uzależnienia od kokainy wykorzystać lek stosowany w terapii uzależnień od alkoholu. Lek ten blokuje zwiększoną pod wpływem kokainy produkcję neuroprzekaźników, które sprawiają, że odczuwamy przyjemność. Być może dzięki niemu osoby, które rzucą nałóg już do niego nie wrócą.

Lek na zapomnienie

Devin Mueller i James Otis z Uniwersytetu Wisconsin-Milwaukee z kolei postanowili pomóc uzależnionym zapomnieć o przyjemnych doznaniach płynących ze stosowania narkotyku. Taki efekt można osiągnąć dzięki lekowi na choroby układu krążenia. Terapia uzależnień tego rodzaju sprawia on, iż mózg osoby uzależnionej przestaje przywoływać wspomnienia z zażywania narkotyku.

Szczepionki dla uzależnionych od kokainy

Lekarze z Yale University School of Medicine zaszczepili 55 osób uzależnionych od kokainy i odkryli, że w 38% uzyskali potrzebne antyciała. Testy na zwierzętach i ludziach pokazały, że antykokainowe przeciwciała w krwi mogą wysoce zmniejszyć zapotrzebowanie organizmu na narkotyk. Naukowcy dodają jednak, że uzależnieni potrzebują kolejnych zastrzyków. Badania prowadzono przez 24 tygodnie, a ich wyniki opublikowano w „American Medical Association”.
115 osób uzależnionych od kokainy i opiatów otrzymywało 5 szczepionek z aktywnym składnikiem lub pięć zastrzyków placebo przez 12 tygodni.

Kokaina wydalana jest z organizmu w ciągu trzech dni, naukowcy badali zatem próbki moczu uczestników trzy razy w tygodniu. Na 55 osób, które ukończyły badanie, 21 (38%) wytworzyło przeciwciała w ilości 43 mikrogramów na mililitr. W próbkach moczu osób z takim poziomem przeciwciał było mniej kokainy (45%).

Liczba osób, które zmniejszyły o połowę zażywanie narkotyku, była znacząco większa wśród grupy zaszczepionej – 53% – niż wśród przyjmującej placebo – 23%. Naukowcy podali, że około 40% uczestników wytworzyło przeciwciała na poziomie 20 mikrogramów na mililitr. Pozwala to zneutralizować jedną lub dwie dawki kokainy, dzięki czemu chroni pacjentów przed ponownym sięgnięciem po narkotyk.

– Kiedy w krwi znajdują się przeciwciała, narkotyk nie wywiera wpływu na organizm. Przeciwciała neutralizują kokainę, przetwarzają ją w enzym, który jest wydalany z organizmu. Dzięki temu narkotyk nie ma wpływu na mózg czy inne narządy – stwierdza doktor Thomas Kosten of Baylor College of Medicine, który rozpoczął badania na Yale.

Dopiero po badaniach klinicznych można będzie potwierdzić skuteczność opisanych metod, jednak wyniki badać przeprowadzonych na zwierzętach dają nadzieje na stworzenie lekarstwa na uzależnienie od kokainy.

Komentarze (1)
~Angela
~Angela 9 miesięcy temu

Jak dla mnie te wszystkie lekarstwa to jakiś pic na wodę. Każdy ma inny organizm, może zupełnie inaczej reagować na jakieś leki niż badany osobnik. Jak dla mnie najskuteczniejsze metody dalej prowadzą ośrodki leczenia uzależnień terapią. Po prostu psychoterapia. Najskuteczniej działa bo jest indywidualna, ma wpływ i dzięki niej człowiek może się zmienić. W naszym kraju jest bardzo wiele różnych ośrodków leczenia uzależnień, ale z pewnością te prywatne mają o wiele większą skuteczność. Wiele dobrego czytałam np. o Wiosennej w Ściejowicach czy innych ośrodkach, które prowadzą osoby,które są również po przejściach.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie uzależnienia od narkotyków
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leczenie uzależnienia od narkotyków
Leczenie uzależnienia od narkotyków

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków

Winfrey Ta popularna prezenterka programu typu talk-show „The Oprah Winfrey Show" przyznaje, że w młodości miała problem z uzależnieniem od narkotyków (...) od wielu lat walczy z chorobą alkoholową i uzależnieniem...

Leczenie uzależnienia od narkotyków

Pomoc osobom uzależnionym od narkotyków

uzależnienia. Im później podejmuje się leczenie, tym więcej potrzeba czasu, pieniędzy i większego zaangażowania w terapię, która niekoniecznie musi zakończyć (...) świadczących pomoc osobom uzależnionym...

Klasyfikacja narkotyków

Kokaina - działanie, skutki zażywania

. Inne objawy uzależnienia od kokainy, to: zaburzenia rytmu serca; nadciśnienie tętnicze; przewlekły skurcz naczyń krwionośnych; przyspieszenie rozwoju (...) ; hipertermia; krwawienia z nosa; napady szału; zaburzenia...

Uzależnienia

Nałogi, które pochłonęły celebrytów

Nałogi, które pochłonęły celebrytów

Polska modelka otwarcie przyznała się do uzależnienia od alkoholu. Jakiś czas temu Ilona Felicjańska podjęła terapię leczniczą przeciwko temu uzależnieniu (...) opowiadała o swojej przeszłości. Gwiazda...

Kariera

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność

myślenie, tym większa szansa na jego zwiększenie. Stymulacja mózgu Kreatywność często pojawia się, kiedy połączymy dwa z pozoru różne pomysły (...) , aby stworzyć coś zupełnie innego. Idź na wystawę, wydarzenie artystyczne lub przedstawienie...

Rozwój osobisty

Bądź kreatywny - sprawdź nasze wskazówki

Bądź kreatywny - sprawdź nasze wskazówki

Kiedy brakuje pomysłów Są takie dni, kiedy pomysły po prostu nie przychodzą do głowy. Nie jest to zbytnio pomocne, kiedy musisz napisać artykuł (...) nowe pomysły. Noś ze sobą dzienniczek Dziennik z...

Uzależnienie od środków odurzających

Zanieczyszczona kokaina

W Stanach Zjednoczonych wykryto, że do kokainy producenci narkotyków dodają lek weterynaryjny, co u osób stosujących narkotyki wywołuje toksyczną (...) nekrolizę naskórka. Lek weterynaryjny w kokainie Farmaceutyk dodawany do kokainy...

Uzależnienie od leków

Uzależnienie od leków przeciwbólowych

od alkoholu, kokainy i nikotyny, mogą mieć związek z uzależnieniem od opioidów. Wiedza na temat czynników zwiększających ryzyko wystąpienia lekomanii umożliwia (...) „oszukuje" te receptory, zażywając leki uśmierzające...

Sól

Kryształki soli

Kryształki soli

Badania wykazały, że połączenia genowe aktywowane poprzez wywołanie instynktownego apetytu na sól, są usytuowane w tym samym miejscu, co geny związane z uzależnieniem od kokainy lub heroiny.