Cztery pomysły na terapię uzależnienia od kokainy
Uzależnienie od narkotyków twardych jest bardzo poważnym problemem społecznym. Tradycyjna terapia uzależnień nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty. Z tego względu naukowcy starają się opracować metody zmniejszające siłę uzależniającą narkotyków. Jednym z najbardziej niebezpiecznych narkotyków jest kokaina.
1. Bakterie na kokainę
Prof. Friedbert Weiss z Instytutu Badawczego Scripps zaproponował, aby w terapii uzależnienia od kokainy zastosować bakterie produkujące esterazę kokainową. Enzym ten rozkłada kokainę, przez co słabną jej właściwości uzależniające. Weiss opracował stabilniejszą wersję enzymu, który dłużej utrzymuje się w organizmie, a co za tym idzie może pomóc w leczeniu uzależnienia i ochronie przed toksycznym wpływem narkotyku.
2. Lek na uzależnienie od alkoholu a kokaina
Inny pomysł mają Jason Schroeder i Debra Cooper z Emory University School of Medicine. Wymyślili oni, aby w leczeniu uzależnienia od kokainy wykorzystać lek stosowany w terapii uzależnień od alkoholu. Lek ten blokuje zwiększoną pod wpływem kokainy produkcję neuroprzekaźników, które sprawiają, że odczuwamy przyjemność. Być może dzięki niemu osoby, które rzucą nałóg już do niego nie wrócą.
3. Lek na zapomnienie
Devin Mueller i James Otis z Uniwersytetu Wisconsin-Milwaukee z kolei postanowili pomóc uzależnionym zapomnieć o przyjemnych doznaniach płynących ze stosowania narkotyku. Taki efekt można osiągnąć dzięki lekowi na choroby układu krążenia. Terapia uzależnień tego rodzaju sprawia on, iż mózg osoby uzależnionej przestaje przywoływać wspomnienia z zażywania narkotyku.
4. Szczepionki dla uzależnionych od kokainy
Lekarze z Yale University School of Medicine zaszczepili 55 osób uzależnionych od kokainy i odkryli, że w 38% uzyskali potrzebne antyciała. Testy na zwierzętach i ludziach pokazały, że antykokainowe przeciwciała w krwi mogą wysoce zmniejszyć zapotrzebowanie organizmu na narkotyk. Naukowcy dodają jednak, że uzależnieni potrzebują kolejnych zastrzyków. Badania prowadzono przez 24 tygodnie, a ich wyniki opublikowano w „American Medical Association”.
115 osób uzależnionych od kokainy i opiatów otrzymywało 5 szczepionek z aktywnym składnikiem lub pięć zastrzyków placebo przez 12 tygodni.
Kokaina wydalana jest z organizmu w ciągu trzech dni, naukowcy badali zatem próbki moczu uczestników trzy razy w tygodniu. Na 55 osób, które ukończyły badanie, 21 (38%) wytworzyło przeciwciała w ilości 43 mikrogramów na mililitr. W próbkach moczu osób z takim poziomem przeciwciał było mniej kokainy (45%).
Liczba osób, które zmniejszyły o połowę zażywanie narkotyku, była znacząco większa wśród grupy zaszczepionej – 53% – niż wśród przyjmującej placebo – 23%. Naukowcy podali, że około 40% uczestników wytworzyło przeciwciała na poziomie 20 mikrogramów na mililitr. Pozwala to zneutralizować jedną lub dwie dawki kokainy, dzięki czemu chroni pacjentów przed ponownym sięgnięciem po narkotyk.
– Kiedy w krwi znajdują się przeciwciała, narkotyk nie wywiera wpływu na organizm. Przeciwciała neutralizują kokainę, przetwarzają ją w enzym, który jest wydalany z organizmu. Dzięki temu narkotyk nie ma wpływu na mózg czy inne narządy – stwierdza doktor Thomas Kosten of Baylor College of Medicine, który rozpoczął badania na Yale.
Dopiero po badaniach klinicznych można będzie potwierdzić skuteczność opisanych metod, jednak wyniki badać przeprowadzonych na zwierzętach dają nadzieje na stworzenie lekarstwa na uzależnienie od kokainy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.