Trwa ładowanie...

Twoje dłonie tak wyglądają? To wątroba woła o pomoc

Avatar placeholder
28.06.2023 21:01
Objaw pojawia się na dłoniach. Może świadczyć o szeregu chorób
Objaw pojawia się na dłoniach. Może świadczyć o szeregu chorób (Getty Images)

Opuchlizna lub powiększenie palców dłoni, choć czasem przejściowe, może wskazywać na poważne problemy zdrowotne, takie jak zatrzymanie płynów lub stany zapalne. W obliczu takich objawów, nie należy lekceważyć sygnałów wysyłanych przez nasze ciało.

spis treści

1. Spuchnięte palce objawem wielu chorób

Opuchnięte palce mogą mieć wiele przyczyn - od różnych schorzeń, po styl życia. Co więcej, może to być także skutek uboczny zażywanych leków.

Bardzo często obrzęk palców jest konsekwencją gromadzenia się nadmiaru płynu w organizmie Może być on spowodowany różnymi schorzeniami, takimi jak choroby serca, niewydolność nerek, zespół nerczycowy lub choroby wątroby.

Taki objaw może często świadczyć także o stanach zapalnych stawów, takich jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa czy być konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Choroba dotyka najczęściej tych stawów, które są nadmiernie obciążane masą ciała, np. stawy kolanowe, ale także ręce, stopy, kręgosłup szyjny i lędźwiowy.

Obrzęk może pojawić się również w następstwie zwichnięć, złamań, skręceń lub stłuczeń. Co więcej, może też być objawem alergii na leki, pokarmy, ukąszenia owadów lub inne alergeny.

Warto wiedzieć, że opuchlizna może świadczyć o zespole cieśni nadgarstka. Stan ten powoduje ucisk na nerw środkowy w nadgarstku, co może powodować obrzęk i ból palców.

Może być także objawem zespołu Raynauda - stanu, który powoduje skurcz naczyń krwionośnych w palcach. Może on prowadzić do opuchnięcia palców, zwłaszcza podczas ekspozycji na zimno.

Opuchlizna palców może być też rezultatem zakłócenia prawidłowego krążenia krwi, spowodowanego noszeniem zbyt obcisłej biżuterii lub obrzękiem limfatycznym.

Jest to stan, w którym tkanki puchną z powodu gromadzenia się płynu limfatycznego (chłonki). Ma to związek z dysfunkcją układu limfatycznego. Nadmiar płynu śródtkankowego nagromadzony w skórze i tkance podskórnej powoduje: obrzęk kończyn, zmiany skórne, zwłóknienia, stany zapalne, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do stanu znanego jako słoniowacizna.

Wśród innych przyczyn wymienia się również niezłośliwe i złośliwe nowotwory skóry, tkanek miękkich lub kości - mogą to być włókniaki (łagodne guzy złożone z tkanki włóknistej lub łącznej), tłuszczaki (łagodne narośla tłuszczowe) i czerniaki (nowotwory wywodzące się z melanocytów, komórek wytwarzających pigment).

Przyczyną może być także dieta bogata w sól, która zatrzymuje wodę w organizmie. Obrzęk spowodowany zjedzeniem zbyt słonego posiłku jest łagodny i zwykle ustępuje w ciągu jednego lub dwóch dni.

Ponieważ przyczyny mogą być zróżnicowane, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze