Trwa ładowanie...

Uczulenie na nikiel – objawy, profilaktyka

 Ewa Rycerz
15.11.2019 10:15
Uczulenie na nikiel – objawy, profilaktyka
Uczulenie na nikiel – objawy, profilaktyka (123RF)

Nikiel jest niemalże wszędzie. Wykorzystuje się go do produkcji narzędzi, sztućców, zamków błyskawicznych. Zawiera go biżuteria, zegarki, okulary. Śladowe ilości tego metalu znajdziemy także w kosmetykach i jedzeniu.

Jednocześnie alergia na nikiel jest jedną z najbardziej powszechnych alergii kontaktowych, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że na nią cierpimy. Co więcej – reakcje alergiczne mogą pojawić się po długim czasie np. noszenia niklowanego zegarka lub pierścionka.

1. Objawy alergii na nikiel

Przede wszystkim jest nim kontaktowe zapalenie skóry. Jeśli jesteś uczulony na nikiel, reakcję wywoła każdy kolczyk, pierścionek czy zawieszka z domieszką tego metalu. Jaka to reakcja?

Najczęściej występują zmiany skórne: wysypka, zaczerwienienie, świąd. Pojawia się dokładnie w tym miejscu, w którym biżuteria zetknęła się z ciałem.

Zobacz film: "Alergie skórne"

Co więcej – nikiel roznosi się bardzo łatwo, niemal przy każdym dotknięciu źródła metalu.

Niestety, objawy alergii na ten metal często pozostają nierozpoznane. Wiele osób myli jej objawy z objawami innej alergii pokarmowej. Tymczasem badania pokazują, że na nikiel uczulone jest 8 proc. dzieci i 17 proc. dorosłych w Polsce.

2. Jak leczyć alergię na nikiel?

Jedynym skutecznym sposobem leczenia alergii na nikiel jest w zasadzie unikanie przedmiotów zawierajacych metal w składzie.

Warto też wiedzieć, że nikiel znajduje się także w pożywieniu. Najwięcej jest go w cebuli, śledziach, szparagach, pomidorach, kakao, czekoladzie, szpinaku, kukurydzy czy piwie. Jeśli więc zdiagnozowano u ciebie alergię na ten metal – unikach wymienionych produktów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze