Trwa ładowanie...

Uczulenie na nikiel – objawy, profilaktyka

Nikiel jest niemalże wszędzie. Wykorzystuje się go do produkcji narzędzi, sztućców, zamków błyskawicznych. Zawiera go biżuteria, zegarki, okulary. Śladowe ilości tego metalu znajdziemy także w kosmetykach i jedzeniu.

Jednocześnie alergia na nikiel jest jedną z najbardziej powszechnych alergii kontaktowych, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że na nią cierpimy. Co więcej – reakcje alergiczne mogą pojawić się po długim czasie np. noszenia niklowanego zegarka lub pierścionka.

1. Objawy alergii na nikiel

Przede wszystkim jest nim kontaktowe zapalenie skóry. Jeśli jesteś uczulony na nikiel, reakcję wywoła każdy kolczyk, pierścionek czy zawieszka z domieszką tego metalu. Jaka to reakcja?

Zobacz film: "Alergie skórne"

Najczęściej występują zmiany skórne: wysypka, zaczerwienienie, świąd. Pojawia się dokładnie w tym miejscu, w którym biżuteria zetknęła się z ciałem.

Co więcej – nikiel roznosi się bardzo łatwo, niemal przy każdym dotknięciu źródła metalu.

Niestety, objawy alergii na ten metal często pozostają nierozpoznane. Wiele osób myli jej objawy z objawami innej alergii pokarmowej. Tymczasem badania pokazują, że na nikiel uczulone jest 8 proc. dzieci i 17 proc. dorosłych w Polsce.

2. Jak leczyć alergię na nikiel?

Jedynym skutecznym sposobem leczenia alergii na nikiel jest w zasadzie unikanie przedmiotów zawierajacych metal w składzie.

Warto też wiedzieć, że nikiel znajduje się także w pożywieniu. Najwięcej jest go w cebuli, śledziach, szparagach, pomidorach, kakao, czekoladzie, szpinaku, kukurydzy czy piwie. Jeśli więc zdiagnozowano u ciebie alergię na ten metal – unikach wymienionych produktów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza