Trwa ładowanie...

Uczulenie na truskawki - objawy, leczenie, jak sobie radzić, alergia krzyżowa

 Paula Jakubasik
27.12.2022 14:31
Uczulenie na truskawki to przykład alergii pokarmowej.
Uczulenie na truskawki to przykład alergii pokarmowej. (adobestock)

Uczulenie na truskawki to przykład alergii na skutek zjedzenia owoców lub kontaktu z liśćmi truskawek. Alergik doświadcza wówczas nieprzyjemnych dolegliwości, obejmujących jamę ustną, układ oddechowy, skórę lub układ pokarmowy. U niektórych osób uczulenie na truskawki może być bardzo silne i stanowić zagrożenie dla życia. Co warto wiedzieć o alergii na truskawki?

spis treści

1. Co to jest uczulenie na truskawki?

Uczulenie na truskawki to jedna z alergii pokarmowych, czyli nieprawidłowa reakcja organizmu na spożycie nieszkodliwej dla większości substancji.

Uczulenie jest wynikiem odpowiedzi układu immunologicznego na alergen, co skutkuje powstaniem przeciwciał IgE i rozpoczęciem procesu zapalnego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

W efekcie reakcja ta powoduje szereg dolegliwości, takich jak wysypka, ból brzucha, biegunka czy obrzęk. Alergia na truskawki obserwowana jest głównie wśród dzieci, ale może pojawić się również u osób dorosłych.

Uczulenie na truskawki może wystąpić po zjedzeniu owocu (alergia pokarmowa) lub na skutek kontaktu z liśćmi truskawek (alergia skórna). Wówczas na ciele pojawia się pokrzywka lub wysypka, zaostrzająca się na skutek działania promieni słonecznych.

2. Objawy uczulenia na truskawki

  • jama ustna - mrowienie lub swędzenie jamy ustnej, obrzęk ust, języka i twarzy, pieczenie podniebienia,
  • układ oddechowy - problemy z oddychaniem spowodowane zwężeniem dróg oddechowych, obrzęk języka i gardła, świszczący oddech,
  • układ pokarmowy - nudności i wymioty, biegunka, ból brzucha, bolesne skurcze brzucha, skóra - zaczerwienie i świąd skóry, wysypka, pokrzywka lub zapalenie skóry.

Objawami alergii na truskawki może być również łzawienie i zaczerwienie oczu oraz wzmożone kichanie. Warto pamiętać, że u niektórych osób spożycie truskawek może doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, czyli stanu zagrażającego życiu.

Wówczas obserwuje się nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi, wymioty i biegunkę, silne zawroty głowy, zaburzenia oddychania i utratę przytomności. Niewłaściwa reakcja organizmu jest wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

2.1. Uczulenie na truskawki u dzieci

Truskawki mogą znaleźć się w diecie dziecka dopiero po ukończeniu 10. miesiąca życia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w rodzinie obserwowano już alergię na truskawki, wówczas warto skonsultować się z lekarzem, który wskaże odpowiedni moment na wprowadzenie owocu do jadłospisu.

Jeżeli dziecko nie lubi truskawek, nie należy zmuszać go do ich spożywania, zdarza się że niechęć jest jednym z symptomów uczulenia na ten owoc.

3. Jak radzić sobie z uczuleniem na truskawki?

Najbardziej skutecznym sposobem na alergię pokarmową jest zrezygnowanie ze spożywania uczulającego nas owocu. Warto zwrócić uwagę, czy nieprawidłowa reakcja organizmu pojawia się na skutek zjedzenia świeżych, czy przetworzonych truskawek (poddanych obróbce termicznej lub występujących na przykład w słodyczach).

Uczulenie na truskawki w każdej postaci sprawia, że konieczne staje się wyeliminowanie z diety dżemów, musów, przecierów, koktajli, soków, lodów, ciastek z nadzieniem truskawkowym, galaretek i kisieli. Dodatkowo zakup słodyczy powinien być każdorazowo poprzedzony dokładnym sprawdzeniem składu.

Dobra wiadomość jest taka, że większość uczulonych na truskawki dzieci może spożywać je bez obaw już po kilku latach od wystąpienia objawów. Wielu alergików nie doświadcza dolegliwości również po zjedzeniu białych truskawek (pineberry).

4. Leczenie uczulenia na truskawki

Po wystąpieniu uczulenia warto skonsultować się z lekarzem, a w przypadku stale pogarszającego się stanu pacjenta wezwać karetkę pogotowia. Alergia na truskawki wymaga leczenia objawowego, by jak najszybciej poprawić samopoczucie i stan chorego.

Uzasadnione jest podanie leków przeciwhistaminowych, choć zdarza się, że w przypadku niezwykle silnej reakcji alergicznej konieczne jest również wstrzyknięcie adrenaliny. Po wystąpieniu ciężkiego uczulenia chory powinien mieć zawsze przy sobie ampułkostrzykawkę z lekiem.

5. Uczulenie na truskawki a alergia krzyżowa

Uczulenie na truskawki należy do zespołu alergii jamy ustnej (OAS). Oznacza to, że osoba uczulona może reagować niewłaściwie również na skutek kontaktu z innymi owocami, warzywami czy pyłkami.

Jest to wynik alergii krzyżowej, wynikającej z podobieństwa białek w niektórych pokarmach. Osoby doświadczające alergii na truskawki powinny uważać na następujące owoce i pyłki:

  • maliny i jeżyny,
  • brzoskwinie i morele,
  • jabłka i gruszki,
  • śliwki i wiśnie,
  • banany i ananasy,
  • pigwa,
  • melon,
  • kiwi,
  • pyłki brzozy,
  • lateks,
  • rzechy laskowe,
  • marchew i seler.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze