NewsyUdary u coraz młodszych Polaków. Neurolog mówi, jak zadbać o mózg

Udary u coraz młodszych Polaków. Neurolog mówi, jak zadbać o mózg

W Polsce z chorobami neurologicznymi zmaga się już nawet 5 mln osób. Lekarze alarmują, że narasta m.in. problem udarów, które są diagnozowane u coraz młodszych pacjentów. Jak dbać o mózg, aby przez wiele lat cieszyć się jego sprawnym działaniem? Zdradza nam prof. Konrad Rejdak, członek Rady Programowej Europejskiej Akademii Neurologii.

Szacuje się, że rocznie w Polsce udaru doznaje około 90 tys. osób
Szacuje się, że rocznie w Polsce udaru doznaje około 90 tys. osób
Źródło zdjęć: © Getty Images, archiwum prywatne
Anna Klimczyk

Rocznie w Polsce udaru doznaje około 90 tys. osób

- W Polsce co 6,5 minuty ktoś doznaje udaru mózgu. Niestety z roku na rok mamy coraz młodszych pacjentów. W szpitalu, w którym pracuję, z powodu udaru leczone były nawet kilkuletnie dzieci, które wymagały zabiegu trombektomii. Najmłodszy pacjent miał sześć lat. Badania pokazują, że obecnie ryzyko wystąpienia udaru wzrasta już po 20. roku życia - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak, członek Rady Programowej Europejskiej Akademii Neurologii.

Wyróżniamy udary niedokrwienne, w których dochodzi do zatrzymania dopływu krwi do okolic mózgu lub krwotoczne, gdzie dochodzi do wynaczynienia krwi w różnych naczyniach. Te drugie występują rzadziej, stanowią ok. 10-15 proc. wszystkich przypadków.

- Ważne jest, aby znać objawy udaru i szybko reagować, gdy wystąpią. Im szybciej znajdziemy się w szpitalu, tym większe szanse na pełne wyleczenie. Gdy opóźnimy ten proces, może dojść do trwałego uszkodzenia mózgu. Musimy mieć świadomość, że udar prowadzi do uszkodzenia mózgu w różnych jego obszarach. Może to być niewielka zmiana ogniskowa, powstała wraz z zamknięciem się małego naczynia. Takie ogniska mogą się kumulować przez długi czas, doprowadzając do dużego uszkodzenia – tłumaczy członek Rady Programowej Europejskiej Akademii Neurologii.

- Może też nagle dojść do zamknięcia dużego naczynia i wówczas mamy do czynienia z nagłym wyłączeniem funkcji mózgu, a nawet powstaniem martwicy struktur mózgu. Niestety jest to wówczas trwałe uszkodzenie - ostrzega ekspert.

Jak dbać o mózg?

Dlatego neurolog tłumaczy, że o mózg trzeba dbać już od najmłodszych lat. Zatem co powinniśmy robić, by wspierać i chronić nasze "centrum dowodzenia"?

Prof. Rejdak wylicza, że kluczowe zasady to rezygnacja lub przynajmniej ograniczenie używek, dieta bogata w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe, odpowiednia dawka snu i aktywność fizyczna.

- Mózg przede wszystkim potrzebuje energii w postaci glukozy i tlenu. Pamiętajmy, że musi to być energia w czystej formie, niczym niezanieczyszczona i pozbawiona toksyn. Kluczowe więc będzie zadbanie o odpowiednią dietę. Powinniśmy unikać produktów, które są bogate w węglowodany i tłuszcze nasycone. Są to zdecydowanie niezdrowe składniki pokarmowe. Za to powinniśmy spożywać dużo witamin pochodzenia naturalnego i błonnika - wyjaśnia prof. Rejdak.

Pamiętajmy także, żeby dieta była urozmaicona.

- Zdrowa dieta sprawia, że dbamy o stan naczyń krwionośnych. Ale także dostarczamy potrzebne do funkcjonowania mózgu witaminy takie jak np. witamina B12. Gdy w organizmie występuje niedobór tej witaminy, mogą pojawiać się problemy z koncentracją i pamięcią oraz depresja a nawet ciężkie zespoły uszkodzenia. Kolejną radą jest picie wody – przynajmniej 1.5 litra dziennie. Szczególnie osoby z niskim ciśnieniem powinny pamiętać o nawodnieniu – radzi członek Rady Programowej Europejskiej Akademii Neurologii.

Ekspert zaleca, by nie zapominać o ruchu.

- Aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi w organizmie. Wraz z krwią do mózgu dostarczane są substancje odżywcze i tlen, które pobudzają jego aktywność. Tą aktywnością fizyczną może być bieg, spacer, ćwiczenia – najlepiej na świeżym powietrzu. To pozwoli nam się dotlenić i zadbać o zdrowe funkcjonowanie naszego mózgu, który gdy się ruszamy, ma większe możliwości regeneracji i starzeje się wolniej – przekonuje prof. Rejdak.

Nasz mózg możliwość regeneracji będzie miał także, gdy zapewnimy mu odpowiednią ilość snu.

- Odpowiednio długi, niezakłócony sen sprawia, że jesteśmy wypoczęci, produktywni, ale także wpływa na zdrowie naszego mózgu. Najprościej mówiąc, nasz mózg w trakcie snu się regeneruje. Zatem bez odpowiedniego, wielogodzinnego odpoczynku, organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Wówczas możemy dostrzec zaburzenia w pracy układu nerwowego, takie jak problemy z koncentracją, pamięcią, pogorszenie sprawności intelektualnej, czy nerwowość. Radzę także, aby chociaż na godzinę przed zaśnięciem wyłączyć telewizor, komputer i odłożyć telefon komórkowy. To pozwoli nam się zrelaksować – tłumaczy członek Rady Programowej Europejskiej Akademii Neurologii.

Unikaj za wszelką cenę

A czego nasz mózg powinien unikać zdaniem prof. Rejdaka?

- Niestety czasami sami pracujemy na choroby, które mogą dotykać nasz mózg. Pijemy alkohol, palimy papierosy, źle się odżywiamy, bagatelizujemy takie schorzenia jak nadciśnienie, hiperlipidemia czy cukrzyca - krótko mówiąc, nie dbamy o siebie. Prawidłowa praca serca i stan naczyń krwionośnych są tu kluczowe. Unikajmy używek, wysypiajmy się i regularnie odwiedzajmy lekarza, gdy pojawią się problemy zdrowotne. To recepta na to, aby nasz mózg jak najdłużej był sprawny – podsumowuje neurolog.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie