Trwa ładowanie...

Uderza w agresywnego raka. Lek na depresję zwalcza komórki nowotworowe

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 01.10.2024 11:14
Lek na depresję może pomóc zwalczyć glejaka
Lek na depresję może pomóc zwalczyć glejaka (Facebook / Getty Images)

Naukowcy odkryli, że popularny antydepresant może pomóc w leczeniu agresywnego guza mózgu. Okazało się, że preparat stosowany w leczeniu depresji świetnie sobie też radzi ze zwalczaniem komórek nowotworowych.

spis treści

1. Lek na depresję leczy raka

Przełomem dla chorych z glejakiem wielopostaciowym może stać się odkrycie zespołu szwajcarskich naukowców pod kierunkiem prof. Berenda Snijdera.

Badacze zidentyfikowali substancję (dzięki opracowanej przez siebie platformie przesiewowej), która może skutecznie zwalczać glejaki. Chodzi o wortioksetynę, tani powszechnie dostępny antydepresant.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

Znalezienie skutecznych leków nie jest wcale takie proste, bo wiele preparatów nie jest w stanie przekroczyć bariery krew-mózg, co ogranicza możliwości terapeutyczne.

Glejak wielopostaciowy to agresywny nowotwór mózgu, który nie daje dobrych rokowań. Najczęściej chorzy umierają w ciągu trzech miesięcy od diagnozy. W przypadku operacji oraz radioterapii czas przeżycia można wydłużyć do około roku.

Naukowcy znaleźli lek, który może pomóc chorym z glejakiem
Naukowcy znaleźli lek, który może pomóc chorym z glejakiem (Getty Images)

Wyniki szwajcarskich badań trafiły na łamy czasopisma "Nature Medicine". Naukowcy skupili się na testowaniu substancji neuroaktywnych, które są w stanie przekroczyć barierę krew-mózg, w tym leków przeciwdepresyjnych, leków na chorobę Parkinsona czy przeciwpsychotycznych.

W sumie przetestowano ok. 130 różnych leków z wykorzystaniem tkanki nowotworowej pobranej od 40 pacjentów.

Wyniki wyraźnie wskazały, że niektóre testowane leki przeciwdepresyjne były niespodziewanie skuteczne w walce przeciwko komórkom nowotworowym, a wortioksetyna poradziła sobie najlepiej.

Naukowcy z University Hospital w Zurichu testowali też wortioksetynę na myszach z glejakiem. Lek wykazał również dobrą skuteczność, zwłaszcza w połączeniu ze standardowym leczeniem stosowanym w takich przypadkach.

2. Bezpieczny i tani

Zaletą wortioksetyny jest fakt, że jest bezpiecznym i tanim lekiem.

- Lek został już zatwierdzony, nie musi przechodzić skomplikowanej procedury zatwierdzania i wkrótce może uzupełnić standardową terapię tego śmiertelnego guza mózgu - wskazuje neurolog Michael Weller z Uniwersyteckiego Szpitala w Zurychu, współautor badania.

Ostrzega jednak przed stosowaniem wortioksetyny na własną rękę, bez kontroli lekarza.

- Nie wiemy jeszcze, czy lek działa u ludzi i jaka dawka jest wymagana do zwalczenia guza, dlatego konieczne są badania kliniczne - tłumaczy.

Podkreśla, że takie leczenie byłoby bardzo ryzykowne. Jego zdanie podziela prof. Snijder, przypominając, że do tej pory jego skuteczność udowodniono jedynie w hodowlach komórkowych i na myszach. Jednocześnie wskazuje, że wyniki dają nadzieję, a ich skuteczność wkrótce będzie testowana na ludziach.

Jeśli wortioksetyna okaże się skuteczna, będzie to pierwszy raz od dekad, kiedy odkryto substancję czynną, która poprawia leczenie glejaka wielopostaciowego.

Naukowcy przygotowują obecnie dwa badania kliniczne. W jednym pacjenci z glejakiem będą leczeni wortioksetyną oprócz standardowego leczenia (operacja, chemioterapia, radioterapia). W drugim pacjenci otrzymają spersonalizowany wybór leków, który badacze ustalą przy pomocy stosowanej platformy przesiewowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze