Trwa ładowanie...

Ugryzienie meszki - charakterystyka, domowe sposoby, alergia, zatrucie hararą

Avatar placeholder
29.03.2021 23:16
Ugryzienie meszki - charakterystyka, domowe sposoby, alergia, zatrucie hararą
Ugryzienie meszki - charakterystyka, domowe sposoby, alergia, zatrucie hararą (123RF)

Ugryzienie meszki łatwo można odróżnić od ukąszenia innych owadów, ponieważ jest to krwawiący ślad oraz bolesny obrzęk, który może utrzymywać się nawet kilka dni. Ugryzienie meszki jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt oraz osób pod wpływem alkoholu, ponieważ wywołuje groźną chorobę, hararę. Jest to zatrucie organizmu przez substancje, które znajdują się w ślinie owada.

spis treści

1. Charakterystyka ugryzienia meszki

Ugryzienie meszki nie jest tak delikatne jak ugryzienie komara. Meszka posiada aparat gębowy, który rozcina skórę i zakotwicza się w niej przy pomocy haczykowatych włosków na szczękach i rozrywa tkanki.

Z tak powstałej rany samice wysysają krew, a enzymy zawarte w ich ślinie zapobiegają krzepnięciu krwi. Ich ślina jest silnie toksyczna, dlatego ugryzienie meszki może powodować obrzęki, zaczerwienienie oraz gorączkę.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
Ugryzienie meszki pozostawia po sobie bolący obrzęk
Ugryzienie meszki pozostawia po sobie bolący obrzęk

2. Ugryzienie meszki a alergia

Dużo częściej występuje alergia na odczyn, który powstaje w wyniku działania toksycznego śliny meszek niż z typową alergią na ich ślinę. Odczyn ten utrzymuje się na skórze od 5 do 7 dni i powinien sam się zagoić pod warunkiem, że nie będzie drapany.

Ugryzienie meszki prowadzi czasem do drobnych zakażeń. Meszka rozcina skórę, więc powstaje mała rana i jeśli będzie rozdrapywana brudnymi rękoma, może dojść do zakażenia.

Dlatego zaraz po ugryzieniu meszki dobrze jest przemyć miejsce ugryzienia. Jeśli obrzęk i rana się powiększa, należy udać się do lekarza, który prawdopodobnie przepisze miejscowy antybiotyk.

3. Ugryzienie meszki a zatrucie hararą

Niemowlęta oraz osoby w śpiączce alkoholowej są szczególnie narażone na hararę, czyli zatrucie organizmu przez substancje zawarte w ślinie meszek. W bardzo skrajnych przypadkach dochodzi do obrzęku płuc. Aby nie zostać pogryzionym przez meszki, należy unikać miejsc ich wylęgu oraz stosować preparaty przeciwko owadom, które skuteczne są także na meszki.

4. Domowe sposoby na ugryzienie meszki

Ugryzienie meszki to wakacyjna plaga. Jest jednak wiele domowych metod, które złagodzą ugryzienie meszki, zmniejszą obrzęk oraz krwawiący ślad. Do najpopularniejszych metod należy soda oczyszczona lub okład z octu.

Należy nasączyć gazę roztworem z sody oczyszczonej lub octu, a następnie przyłożyć do ugryzionego miejsca. Znaną metodą jest także okład z cebuli, ponieważ posiada ona działanie antybakteryjne oraz oczyszcza skórę z toksyn.

Można przyłożyć plaster cebuli na ukąszone miejsce lub też zetrzeć cebulę na tarce, przełożyć papkę na gazę i przyłożyć do ukąszenia. Wapno w postaci tabletek musujących, rozpuszczone w wodzie i przyłożone do skóry, złagodzi obrzęk i zlikwiduje zaczerwienienie powstałe po ugryzieniu meszki.

5. Inwazja meszek?

Meszki zaatakowały Polskę. W mediach lokalnych pojawiają się informacje, że owady pojawiają się wszędzie. Jest to związane z poprawą stanu jakości wód, gdzie rozwijają się larwy. To małe owady (1,5 – 6 mm długości) o ciemnej bądź szarej barwie. W naszym kraju może żyć nawet 50 odmian meszek.

- Nie jest to epidemia, a plagowe pojawienie się meszek. Dzieje się tak zawsze w kwietniu bądź maju, gdy meszki kończą swój rozwój w wodach płynących. Wszystkie pojawiają się naraz, dlatego tak je odczuwamy. Samica w ciągu swojego życia składa tysiące jaj – mówi prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, entomolog.

Chociaż trudno o tym mówić – meszki są pożyteczne. Żywią się szczątkami roślin, zwierząt i ich odchodami. Dzięki temu oczyszczają duże rzeki i cieki wodne. Żyją w grupach, na terenach wilgotnych, najczęściej w pobliżu zbiorników wodnych.

Człowiekowi zagrażają tylko samice. Są wszędzie: wchodzą do uszu, nosa, pod powieki, a nawet do gardła. Samce nie są groźne – żywią się sokiem roślin i nektarem kwiatów.

- Meszki najbardziej zagrażają nam w południe i popołudnie. Wtedy ludzie i zwierzęta mogą odczuwać ich kłucie. W tym roku mamy mocno przyspieszoną wiosnę, wręcz o miesiąc. Meszki też poczuły wysoką temperaturę. Za tydzień, dwa znikną – dodaje prof. dr hab. Ignatowicz.

Meszki posiadają aparat gębowy, który rozcina skórę i rozrywa tkanki. Chociaż owady nie przenoszą chorób, ich ukąszenie bywa groźne. Ślina samic zawiera toksyczną substancję.

- Ukąszenia przez meszki najczęściej powodują odczyny miejscowe - obrzęk, zaczerwienienie oraz świąd skóry lub ból. Możliwa jest też alergia na jad tych owadów, która jest przyczyną nasilonych odczynów miejscowych utrzymujących się powyżej 24 godzin i/lub objawów ogólnych – tłumaczy lek. Joanna Matysiak, alergolog.

I jak dodaje: - Mowa tu o duszności, złym samopoczuciu, gorączce, a nawet wstrząsie anafilaktycznym. Zatem w leczeniu stosujemy miejscowe leki przeciwzapalne ze sterydami oraz ogólne leki przeciwhistaminowe. W przypadku wstrząsu podajemy adrenalinę. Antybiotyki stosujemy rzadko – tj. w przypadku zakażenia miejsca ukąszenia - dodaje ekspertka.

Właśnie dlatego ran po ukąszeniu nie należy rozdrapywać. Brudne ręce przenoszą wiele drobnoustrojów.

Na zatrucie organizmu hararą najbardziej narażone są niemowlęta. W tym celu warto unikać przebywania nad wodą w kusych ubraniach. Należy także zastosować specjalne środki, których zapach skutecznie odstraszy meszki. Dobrym pomysłem będzie także zamontowanie w oknach moskitier.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze