Przejdź na WP

Ugryzienie meszki – charakterystyka, alergia, zatrucie hararą, leczenie

Ugryzienie meszki łatwo można odróżnić od ukąszenia innych owadów, ponieważ jest to krwawiący ślad oraz bolesny obrzęk, który może utrzymywać się nawet kilka dni. Ugryzienie meszki jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt oraz osób pod wpływem alkoholu, ponieważ wywołuje groźną chorobę, hararę. Jest to zatrucie organizmu przez substancje, które znajdują się w ślinie owada.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Ugryzienie meszki – charakterystyka

Ugryzienie meszki nie jest tak delikatne jak ugryzienie komara. Meszka posiada aparat gębowy, który rozcina skórę i zakotwicza się w niej przy pomocy haczykowatych włosków na szczękach i rozrywa tkanki. Z tak powstałej rany samice wysysają krew, a enzymy zawarte w ich ślinie zapobiegają krzepnięciu krwi. Ich ślina jest silnie toksyczna, dlatego ugryzienie meszki może powodować obrzęki, zaczerwienienie oraz gorączkę.

Ugryzienie meszki pozostawia po sobie bolący obrzęk
Ugryzienie meszki pozostawia po sobie bolący obrzęk

2. Ugryzienie meszki – alergia

Dużo częściej występuje alergia na odczyn, który powstaje w wyniku działania toksycznego śliny meszek niż z typową alergią na ich ślinę. Odczyn ten utrzymuje się na skórze od 5 do 7 dni i powinien sam się zagoić pod warunkiem, że nie będzie drapany. Ugryzienie meszki prowadzi czasem do drobnych zakażeń. Meszka rozcina skórę, więc powstaje mała rana i jeśli będzie rozdrapywana brudnymi rękoma, może dojść do zakażenia. Dlatego zaraz po ugryzieniu meszki dobrze jest przemyć miejsce ugryzienia. Jeśli obrzęk i rana się powiększa, należy udać się do lekarza, który prawdopodobnie przepisze miejscowy antybiotyk.

Sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia owadów
Sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia owadów [7 zdjęć]

Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą tak, by uzyskać lepką konsystencję ciasta, a następnie wetrzyj delikatnie...

zobacz galerię

3. Ugryzienie meszki – zatrucie hararą

Niemowlęta oraz osoby w śpiączce alkoholowej są szczególnie narażone na hararę, czyli zatrucie organizmu przez substancje zawarte w ślinie meszek. W bardzo skrajnych przypadkach dochodzi do obrzęku płuc. Aby nie zostać pogryzionym przez meszki, należy unikać miejsc ich wylęgu oraz stosować preparaty przeciwko owadom, które skuteczne są także na meszki.

Zobacz także:

4. Ugryzienie meszki – leczenie

Ugryzienie meszki to wakacyjna plaga. Jest jednak wiele domowych metod, które złagodzą ugryzienie meszki, zmniejszą obrzęk oraz krwawiący ślad. Do najpopularniejszych metod należy soda oczyszczona lub okład z octu. Należy nasączyć gazę roztworem z sody oczyszczonej lub octu, a następnie przyłożyć do ugryzionego miejsca. Znaną metodą jest także okład z cebuli, ponieważ posiada ona działanie antybakteryjne oraz oczyszcza skórę z toksyn. Można przyłożyć plaster cebuli na ukąszone miejsce lub też zetrzeć cebulę na tarce, przełożyć papkę na gazę i przyłożyć do ukąszenia. Wapno w postaci tabletek musujących, rozpuszczone w wodzie i przyłożone do skóry, złagodzi obrzęk i zlikwiduje zaczerwienienie powstałe po ugryzieniu meszki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy