Trwa ładowanie...

Ugryzienie pająka - objawy, profilaktyka, leczenie, pająki w Polsce

 Paula Jakubasik
29.03.2021 22:28
Ugryzienie przez pająka zdarza się głównie w pobliżu zbiorników wodnych i gęstych zarośli.
Ugryzienie przez pająka zdarza się głównie w pobliżu zbiorników wodnych i gęstych zarośli. (123rf)

Wiele osób panicznie boi się ugryzienia przez pająka. Okazuje się jednak, że w Polsce pająki w zdecydowanej większości są niegroźne, a po ich ugryzieniu występuje jedynie ból, świąd i opuchlizna. Co warto wiedzieć o ugryzieniu pająka?

spis treści

1. Czy pająki często gryzą?

Ugryzienie przez pająka zdarza się rzadko. W Polsce nie występują owady, które bezpośrednio zagrażają życiu człowieka. Pająki w naszym kraju w większości są niegroźne, a ich ugryzienie kończy się niewielkim bólem i opuchlizną, podobnie jak użądlenie osy czy pszczoły.

Pająki atakują ludzi jedynie wtedy, gdy się boją i czują zagrożenie. Na co dzień używają jadu w celu zdobycia pożywienia, a nie bezsensownej walki z innymi. Jedynie kilka gatunków jest w stanie przebić skórę człowieka, inne nie są na tyle silne. Ponadto, pająki nie roznoszą chorób, ponieważ nie przebywają w brudnych miejscach ani nie żerują na zwierzętach.

2. Czy pająki w Polsce są groźne?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

W Polsce istnieje zaledwie kilka gatunków pająków, które mogą spowodować problemy zdrowotne:

  • sieciarz jaskiniowy - jad porównywalny do jadu szerszenia, ukąszenie powoduje silny ból,
  • tygrzyk paskowany - jad podobny do jadu osy, po ugryzieniu występuje zaczerwienie i świąd, czasami również ból i obrzęk,
  • kolczak zbrojny - objawy ugryzienia to piekący ból, osłabienie, dreszcze oraz stan zapalny, dolegliwości mogą utrzymywać się nawet dwa tygodnie,
  • krzyżak ogrodowy - po ugryzieniu pojawia się opuchlizna,
  • sidlisz piwniczny - ugryzienie wywołuje zaczerwienienie, świąd i lekki ból.

Zobacz także:

3. Objawy po ugryzieniu przez pająka

  • miejscowe zaczerwienienie,
  • ból,
  • obrzęk,
  • świąd.

Jedynie ugryzienie kolczaka zbrojnego wywołuje dodatkowo stan zapalny, wymioty, zawroty głowy, osłabienie i dreszcze. Dolegliwości mogą utrzymywać się nawet przez dwa tygodnie. Do tej pory nie odnotowano w Polsce przypadków śmierci po ugryzieniu przez pająka.

4. Jak uniknąć ugryzienia przez pająka?

Najbezpieczniej jest unikać miejsc, takich jak piwnice, lasy i gęste zarośla. Ważne jest również noszenie odpowiedniej odżieży, która zasłoni ręce i nogi. Przed położeniem się do łóżka warto sprawdzić, czy w pościeli nie ma żadnych owadów.

Jest to uzasadnione w szczególności, gdy przebywamy w bliskiej odległości od natury i zbiorników wodnych. Należy jednak pamiętać, że pająki w Polsce nie wywołują poważnych problemów zdrowotnych, a ich ugryzienie porównywalne jest do ukąszenia przez osę.

5. Postępowanie po ugryzieniu pająka

Miejsce ugryzienia należy odkazić za pomocą wody utlenionej, spirytusu lub octaniseptu. Dobrze sprawdzają się maści lub żele o działaniu przeciwhistaminowym lub przeciwświądowym.

Z lekarzem warto skonsultować się w sytuacji, kiedy obrzęk nie maleje, dolegliwości się nasilają lub rana się nie goi. Warto mieć na uwadze fakt, że niektóre osoby mogą być uczulone na jad pająków.

Wówczas ugryzienie może wywołać wstrząs anafilaktyczny, który bezpośrednio zagraża życiu. Wezwanie karetki pogotowia jest uzasadnione, gdy pacjent ma duszności, problemy z oddychaniem, opuchliznę w okolicy szyi oraz napady kaszlu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze